Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   21/43 °C
 
 
gaü arizona
    Kundu'da Ecstasy Operasyonu  
 
    Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan Vali Yazıcıya Ziyaret  
 
    Bakan Pilli Açıkladı KKTC'de Vaka Sayısı 4 'e Yükseldi  
 
    Çok Şikayet Edilen Konyaaltı Plajlarına Denetim  
Akpınar :GAÜ-Arizona İşbirliği Yurt Dışında Eğitim Hayali Kuran Gençler İçin Fırsat
Akpınar :GAÜ-Arizona İşbirliği Yurt Dışında Eğitim Hayali Kuran Gençler İçin Fırsat
 
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) yükseköğretimde kutladığı 35. yılında, uluslararası vizyonunu genişleterek, dünya çapında kendini kanıtlamış, 1885 yılında kurulan ABD'nin köklü üniversitelerinden Arizona Üniversitesi ile global kampüs ortaklığına imza attı.
 
18 Mayıs 2020 Pazartesi - 22:19

GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Sağlık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısına GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ  Rektörü  Prof.Dr.Ali Haydar, GAÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Tülin Bodamyalı ve GAÜ Akredisyon Koordinatörü ve Programın Akademik Koordinatörü Elif Zorlu katılım gösterdi.

Dünya üniversiteler sıralamasında ilk yüzde 1’de, ABD Üniversiteler arasında ilk 10, NASA Araştırma programlarında yer alan Arizona Üniversitesi, "Global Kampüs ortaklığı, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan dünyaya erişilebilir ve kaliteli eğitim sağlama amacına ulaşmak için de anlamlı ve uzun vadeli bir birlikteliğin oluşturulması yönünde adım atıyor.
Toplantıda, GAÜ ile Arizona Üniversitesi işbirliğinde ortaya koyulan ve Arizona Üniversitesi'nin 150'den fazla programının GAÜ bünyesinde öğrencilere sunulacağı ortaklık ile, bu programlardan mezun olacak öğrencilerin, Arizona Üniversitesi Diplomasına sahip olunacağı belirtildi.

Akpınar; “Bugün İtibari İle GAÜ Olarak, Arizona Üniversitesi Kıbrıs Kampüsü Adı Altında Yola Devam Edeceğiz”

GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Covid-19 salgını süresince tüm dünyada işleve giren seyahat kısıtlamaları, ertelenen okul açılışları ve değişen vize kuralları göz önüne alındığında yurt dışında eğitim hayali olan öğrencilerin bu hayallerine ulaşmakta sorunlar yaşayacağını, bu karanlık dönemin üstesinden gelebilmek adına üniversitelerin dayanışmasının her zamankinden daha önemli olacağını ve yurt dışında eğitim hayali kuran gençlere bu imkanları sağlamak için Arizona Üniversitesi ile inovatif ve vizyoner bir işbirliğini hayata geçirdiklerini, bugün itibari ile GAÜ olarak, Arizona Üniversitesi Kıbrıs Kampüsü adı altında yola devam edeceklerini belirtti.

Akpınar konuşmasında; “Ülkemizin ve dünyanın ihtiyaçlarını tespit edip, bu ihtiyaçlarımıza akılcıl ve sürdürülebilir çözümler üretme noktasında ekibimiz, gençlerimizin önünü açabilecek yaklaşık iki yıllık bir çalışma programı sonucunda bugünkü toplantımızın gündemini oluşturan işbirliğinin kapısını bizlere açmayı başarmıştır” ifadelerini kullandı.

İmzalanan işbirliği anlaşması kapsamında öğrencilere sunulacak seçeneklerden bahseden Akpınar; “Öğrenciler GAÜ kampüsünde okuyarak, Arizona Üniversitesi’nden Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora programını tamamlama fırsatı bulacak. Bir diğer seçenek ise, öğrenciler Arizona Üniversitesinde veya Amerika’da herhangi bir üniversitede okuyabilecekleri tüm programlara 1 veya 2 yıl boyunca hazırlandıktan sonra Amerika’da eğitimlerine devam etme fırsatına sahip olacaklar” dedi.


GAÜ Akreditasyon Koordinatörü ve Arizona Üniversitesi Kıbrıs Global Kampüsü Akademik Koordinatörü Elif Zorlu toplantıda yaptığı konuşmasında, Arizona Üniversitesi ile yapılan akademik anlaşma neticesinde, Arizona Üniversitesinin Global Kampüs oluşumunun Kıbrıs kampüsü olarak Güz 2020 dönemi için öğrenci başvurularının, 1 Haziran 2020 tarihinde alınmaya başlayacağını belirtti.
Arizona Üniversitesi hakkında kısaca bilgi veren Zorlu;
“1885 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Tuscon, Arizona eyaletinde kurulmuş ABD’nin önde gelen devlet üniversitelerinden biri olan Arizona Üniversitesi; 45,000’nin üzerinde öğrencisi, 16,000’nin üzerinde çalışanı ve 3,000’nin üzerinde akademik personeli bulunmaktadır. Dünya sıralamasında 20,000 üniversite arasında ilk %1’de, dünyada ilk 100’de, Online Lisans programlarında 11. sırada, dünyada 130 farklı şehirde, 34 ülkede 36 üniversite ile akademik iş birliği bulunan, 150’nin üzerinde akademik programı, 2200 üzerinde farklı ders seçeneği bulunan lider bir üniversitedir” dedi.
Arizona Üniversitesi Global Kampüs ortaklığının detaylarından bahseden Zorlu; Bu programa kayıt olan öğrenciler derslerini başarıyla tamamlamaları halinde Arizona Üniversitesi’nin diploması ve transcriptlerine hak kazanacaklardır. Bu program çift diploma imkânı sunmamaktadır. Öğrenciler Arizona Üniversitesi’nin derslerini online takip edecekler ve Arizona Üniversitesinin dijital kütüphanesi ve diğer kaynaklarına erişebilecekler. Programa kayıt olan öğrenciler ortak derslerini ve yüz yüze akademik desteği GAÜ’de alabilecekler ve yine GAÜ’nün imkânlarından; bilgisayar laboratuvarları, çalışma alanları, kütüphaneler, yurtlar, kulüpler ve öğrenci etkinliklerinden faydalanabilecekler.

Arizona Üniversitesinin programlarına kayıt olan öğrenciler eğitimlerini tamamlama seçeneklerinden bahseden Zorlu;  “ABD’ye seyahat etme imkânı olmayan öğrenciler, eğitimlerini GAÜ kampüsünde tamamlayabilirler. İkinci seçenek ise, eğitimlerine GAÜ’de başlayarak, daha sonra 1 dönem veya 1 akademik yıl Arizona Üniversitesi’nde geçirebilirler. Öğrenci arzu ederse ABD’de herhangi bir üniversiteye de geçiş yapabilir” dedi.
Eğitim ücretlerinden bahseden Zorlu;  “Lisans programları için belirlenen ücret 30 kredilik ders yükü için 7,000 Amerikan Dolarıdır. Yüksek Lisans programları için bu rakam yaklaşık 10,000 Amerikan Dolarıdır. Öğrenci Arizona Üniversitesine 1 dönem veya bir akademik yıl gitmek isterse yine bu belirlenen ücretleri ödeyecektir” ifadelerini kullandı.
Arizona Üniversitesinin programlarına kayıt olmak isteyen öğrenciler için kayıt koşullarından bahseden Zorlu; “Lisans programları için istenilen; öğrencinin liseyi başarıyla tamamlamış olması ve İngilizce yeterlilik sınavları örneğin TOEFL’dan 70 ve üzeri, IELTS’den 6.0 ve üzeri almış olmasıdır. Yüksek Lisans programları için istenilen; öğrencinin 4 yıllık bir programı başarıyla tamamlamış olması ve TOEFL’dan 79 ve üzeri veya IELTS’den 7.0 ve üzeri almış olmasıdır.Bu program ilk iki yıl boyunca öğrencilere genel dersler almaları ve 2. yılın sonunda okumak istedikleri bölüme karar verme imkânı sunuyor. Arizona Üniversitesi bunu American Degree Pathway olarak adlandırıyor ve bu esneklik öğrencilere tam olarak hangi alanda uzmanlaşmak istediklerine karar vermeleri için yeterli zaman sağlamaktadır. Arizona Üniversitesinin tüm programları Amerikan Yüksek Öğrenim Kurulu tarafından akreditedir” dedi.
Arizona Üniversitesi Küresel Kampüsler Dekan Yardımcısı Dr. Stephanie Adamson video konferans yolu ile yaptığı açıklamalarda; “KKTC’nin ilk özel üniversitesi ve akademik başarı geçmişi olan GAÜ ile aramızdaki çalışmaları resmiyete  kavuşturmaktan dolayı çok heycanlıyız. GAÜ’nün 5 ana değerinden çok etkilendim. Erişebilirlik, hız, geçerlilik, değer ve topluluk. Bu değerler Arizona Üniversitesi’nin Küresel Kampüs programları ile örtüşmektedir. GAÜ Amerikan sitemi bir eğitimi geniş bir kitleye ömür boyu sağlamayı misyon edinmiş bir kurum.
Ders formatlarından bahseden Adamson; “Arizona Üniversitesi Küresel Kampüs Kursları, yedi buçuk haftalık bir model üzerinde çalışır. Böylece öğrenciler, güz veya bahar döneminde 5 veya 6 krediye kadar tek seferde 1 ile 3 ders alabilirler”
Arizona Üniversitesi ve GAÜ yeni ihtiyaçlar doğunca veya yeni fırsatlar yaratmak için gerektiğinde yeni programlar açabilecektir.
Arizona Üniversitesi'nin özelleştirilmiş lisans programı, ABD’de ki eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler için, tercihen ortak kurumumuzda 1 veya 2 yarıyıl aldıktan sonra, öğrencilerin eğitimlerini tamamlamalarına, zaman kaybetmemek veya ilerlemelerini engellenmemek için yol sunacak. Özel bir eğitim yolu alan öğrenciler, Arizona Üniversitesi'nde öğrenimlerine devam edebilirken, kredilerini başka bir ABD üniversitesine aktarabilir, tamamen çevrimiçi bir lisans programına geçmeye karar verebilir veya GAÜ’de eğitimlerini bitirebilirler”
Girne Amerikan Üniversitesi İle Arizona Üniversitesi Arasındaki Ortaklık, Bir Topluluk Hissi Yaratacak
Temel değerlere saygı, açıklık, dürüstlük ve özen ortamı sağlamak için ortak çaba harcayan GAÜ ile Arizona Üniversitesi arasında ortak bir topluluk ile akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz için yeni işbirlikleri ve dostluklar için fırsatlar doğuracaktır.
Arizona Üniversitesi Rektörü Robert C. Robbins tarafından yapılan açıklamada; “Global Kampüs ortaklığı, günümüzde Covid-19’un neden olduğu hareketlilik zorluklarının çözülmesine yardımcı olurken, aynı zamanda BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan dünyada erişilebilir ve kaliteli eğitim sağlama amacına ulaşmak için de anlamlı ve uzun vadeli bir çabadır” dedi.
 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
KKTC 'de 24 Mayıs'ta Camiler ,1 Haziran'da Casinolar,Oteller,Bet Ofisler Açılıyor
 
Bakan Koca .Mücadelede Evde Kaldığımız Günlerin Rolü Çok Büyük
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörlüğü: Yangını hasarsız atlattık, kaybettiğimiz ağaçları fazlasıyla tekrar yeşerteceğiz
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, yangın tehlikesini ...
GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar'dan Anneler Günü Mesajı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Anneler ...
GAÜ Online Etkinliklerinde Konuk Hidayet Türkoğlu
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 35. Akademik Yıl etkinlikler kapsamında ...
Muharrem Özdemir'den 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü Mesajı
Özdemir Mesajında :Demokrasinin En Önemli Çarkı ;Tarafsız ve Özgür bir ...
 
 
Serhat Akpınar :Emekçilerin Tümüne Minnettariz
GAÜ Kurucu Rektör Akpınar; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Daü-Sen Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’ndan Özür Bekliyor
DAÜ-SEN, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na eleştiri yöneltirken ...
GAÜ Online Etkinlikler İlker Ayrıkla Sürecek
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 35. Akademik Yıl etkinlikler kapsamında ...
KKTC'de GAÜ Yaz Okulu Fırsatını Açıkladı ,Ön Başvurular Başladı
Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ), Covid-19 Pandemi sürecinde, yurt ...
 
 
Beşparmak Ada Lions ve GAÜ'den Birlik Mesajı
Covid-19 nedeni ile ülkelerine dönemeyen ve önceden tespit edilmiş ihtiyaçta ...
GAÜ Öğrencilerini Mağdur Etmeyecek, Yeni Akademik Takvimini Yayınladı
KKTC'de Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Senatosu, dünyayı etkisi altına ...
Akpınar :KKTC Devleti hala sürecin ciddiyetini anlamak istememekte kararlı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, COVID-19 ...
KKTC'li Turizmci Altınör :Doğru Hamlelerle Turizm Sektörünü Kurtarabiliriz
KKTC Girne'de bulunan Malpas Hoteli Direktörü Fahri Altınör, yaptığı açıklamada ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Sakarya'da Havai Fişek Fabrikasında Patlama. Can kaybı ve yaralılar Var

Sakarya'da Havai Fişek Fabrikasında Patlama. Can kaybı ve yaralılar Var

  Bilgi Kirliliği ve Gazetecilik
 
  KKTC'de Kriz Yönetememe Krizi
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
KKTC'de Kriz Yönetememe Krizi
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Koronavirusü Önlemleri
 
Reşit KESİM
 
 
Bilgi Kirliliği ve Gazetecilik
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya