Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   8/16 °C
 
 
    Emniyet Genel Müdürlüğünden , KKTC Polis Genel Müdürlüğüne araç ve teçhizat hibesi  
 
    Ramazan etkinlikleri devam ediyor Çocuklara özel gösteriler  
 
    Emine Erdoğan: “Çevre sorunlarında çözümün bir parçası olma kararlığımızı sürdürüyoruz”  
 
    Rumlar'dan Londra'da Cumhurbaşkanı Tatar'a Çirkin Girişim  
Başbakan Erdoğan Mardin'de
Başbakan Erdoğan Mardin de
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 yıl boyunca Doğu'nun, Güneydoğu'nun, Türkiye'nin sorunlarına el attıkça, birilerinin bunu engellemek için vargücüyle üzerlerine geldiklerini belirterek, ''Doğu'da, Güneydoğu'da terör üzerimize geldi. Batı'da çeteler üzerimize geldi, mafya üzerimize geldi. Bize, sorunları çözmeyin dediler'' dedi.
 
11 Aralık 2010 Cumartesi - 15:20

Erdoğan, Karayolları Parkı'nda düzenlenen 78 tesisin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mardin'in 12 Eylülde kendisinden bekleneni yaptığını söyledi.Başbakan Erdoğan, Mardin'in 12 Eylülde değişime, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ''evet'' dediğini belirterek, şöyle devam etti:

''Mardin, 12 Eylülde, güçlü Türkiye'ye, büyük Türkiye'ye, kardeşliğe, hoşgörüye, birlik ve beraberliğe 'evet' dedi. Mardin bizi mahcup etmedi, Allah'ın izniyle bizler de 8 yıl boyunca olduğu gibi, bundan sonra da Mardin'e mahcup olmayacağız. 

Bölgedeki illerimizde olduğu gibi, Mardin'de de baskıyla, tehditle, terörle, insanların sandığa gitmesi ve oy kullanması engellenmek istendi. Katılım oranı yüzde 43. Burada da insanların hür iradesine ipotek koymak isteyenler oldu. Mardin'de oy vermeye gidenlerin oranı daha yüksek olsaydı ben inanıyorum ki, 'evet' oylarının oranı da daha yüksek olacak, eminim ki, Mardin 'evet' oranıyla Türkiye rekorunu kıracaktı. İşte bundan korktular. Değişimden korktular, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden çekindiler. Bu topraklarda kardeşliğimizin, bu topraklarda birlik ve bütünlüğümüzün pekişmesinden nasıl korkuyorlarsa bu topraklara huzurun, istikrarın, demokrasinin, değişimin hakim olmasından da işte o derece korkuyor, çekiniyorlar. Onlar istemese de, onlar hazzetmese de, onlar dirense de bu topraklara Allah'ın izniyle huzur hakim oluyor, istikrar hakim oluyor, refah, kardeşlik hakim oluyor. Birileri bu gelişimi, değişimi engellemek için ellerinden geleni yapsa da bölgenin çehresi değişiyor. İşte havaalanından buraya kadar... Buradan yolumuza devam edelim. 5 sene, 10 sene önce bu yolların hali neydi, bu gün ne oldu? 78 tesisin açılışını yapıyoruz, dile kolay 78 tesisin açılışı.''

"DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAN ASLA ŞAŞMADIK"
İllerin çehresinin, Mardin'in çehresinin değiştiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

''Şuraya dikkatlerinizi çekiyorum sevgili Mardinliler. 8 yıl boyunca biz Doğu'nun, Güneydoğu'nun, Türkiye'nin sorunlarına el attıkça, birileri bunu engellemek için vargücüyle üzerimize geldi. Doğu'da, Güneydoğu'da terör üzerimize geldi. Batı'da çeteler üzerimize geldi, mafya üzerimize geldi. Bize, sorunları çözmeyin dediler. Bize, Türkiye'yi kalkındırmayın dediler. Bize, demokrasinin standartlarını yükseltmeyin dediler. Yol yapmayın, okul yapmayın, hastaneler açmayın, konut inşa etmeyin dediler. Demokratik hakları sakın ha vermeyin, kültürel hakları teslim etmeyin dediler. Burada iş makinelerini yaktılar, mühendisleri kaçırdılar, sabotajlar yaptılar, istikrarı, huzuru hedef aldılar. Öbür tarafta hukuksuzlukla üzerimize geldiler, hukuku zorlayarak üzerimize geldiler, çirkin kampanyalarla, kirli senaryolarla bizi engellemek istediler.

Milletimizi ürküttüler, ürkütmek istediler. İnsanlar ana dilini konuşursa, bir anne oğluyla, bir anne kızıyla Kürtçe konuşursa ülke bölünür dediler. Kürtçe, Arapça yayın yapan televizyon birliğimizi, bütünlüğümüzü zedeler dediler. Allah'ın izniyle, sizlerin desteğiyle, sizlerin hayır dualarıyla hiçbir tehdide eyvallah demedik. Hiçbir tehdide, hiçbir saldırıya, hiçbir hukuksuzluğa boyun eğmedik. Asla ve asla geri adım atmadık, doğru bildiğimiz yoldan asla şaşmadık. Değişimi engellemek isteyenlerin oyunlarına gelmedik. Milli birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü engellemek isteyenlere prim vermedik. Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız dedik.''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Aynı vatan toprağında, aynı bayrağın altında, yüzlerce, binlerce yıldır aynı somunu bölüştüğümüz gibi, gelecekte de aynı sofrada oturacak, aynı somunu paylaşacağız'' dedi.

Erdoğan, Mardin'de Karayolları Parkı'nda düzenlenen, 78 tesisin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, durmayacaklarını, hizmet üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, bölgenin makus talihini değiştirmeye devam edeceklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

''Yılların ihmalini telafi edecek, bu bölgedeki tüm illerimizi kendi potansiyelleriyle ayağa kaldıracağız. Yatırımlarımız hız kesmeyecek, büyük projelerimiz hız kesmeyecek. Tüm engellemeleri aşacağız, tüm kışkırtmaları, tüm tuzakları boşa çıkartacağız ve Batı ile Doğu'yu, Kuzey ile Güney'i el ele, gönül gönüle hep birlikte büyüteceğiz. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Birlikte savunduğumuz, birlikte şehit verdiğimiz, birlikte kurduğumuz bu Cumhuriyeti yine birlikte geleceğe taşıyacağız. Ne terör ne çeteler ne mafya ne kışkırtmalar bizi asla ve asla engellemeyecek. Bakın, görüyorsunuz, bölgede huzur arttıkça, bölgede yatırımlar arttıkça, bölge halkı kendini daha fazla ifade etmeye başladıkça birileri ciddi şekilde rahatsız oluyorlar. Huzuru bozmak için, istikrarı bozmak için, demokratikleşme adımlarını engellemek için her türlü tahrik ne yazık ki, hayata geçirilmeye çalışılıyor. Açık söylüyorum... Birileri, insanımızın huzura kavuşmasından ciddi şekilde endişe duyuyor. Zaman zaman oynanan oyunları beraber bozacağız. Türkiye artık eski Türkiye değil. Aziz milletimiz engin sağduyusuyla, basiretiyle, ferasetiyle eski oyunlara prim vermiyor, eski tezgahlara düşmüyor. 

Ben Mardinli kardeşime diyorum ki; kimin gerçekten huzur ve barış istediğini, kimin de huzur ve barışın gelmesinden korktuğunu lütfen ayırdedin. Kimin gerçekten demokrasi için mücadele ettiğini, kimin de demokrasiden korktuğunu, çekindiğini lütfen görün. Kimin millet için çalıştığını, kimin de kendi şahsi çıkarları peşinde koştuğunu lütfen görün.''

"OK YAYDAN FIRLADI VE İNŞALLAH HEDEFİNE ULAŞACAK"
''Biz bu ülkede yaşanan acıları çok iyi biliyoruz'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Biz faili meçhulleri biliyoruz, biz Diyarbakır Cezaevi'ni de biliyoruz, biz yakılan, boşaltılan köyleri, Olağanüstü Hal dönemlerini biliyoruz. Biz, bir annenin, bir babanın, yavrusuyla kendi ana dilinde konuşamamasının ne olduğunu biliyoruz. Onun için bunları süratle kaldırdık. Onun için Olağanüstü Hal'i kaldırdık. Onun için Çekiç Gücü buradan gönderdik. Bunlar bizden istenmemiş miydi? İstenmişti. Ve 'Bunları halledin' denmemiş miydi? Denmişti. Bunları bu iktidar halletti. İşte biz daha da bu özgürlük alanlarını geliştirmenin, genişletmenin gayreti içindeyiz. Samimi bir şekilde kardeşliğin peşindeyiz. Her zaman ne diyorum? Biz, yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz. Aynı vatan toprağında, aynı bayrağın altında, yüzlerce, binlerce yıldır aynı somunu bölüştüğümüz gibi, gelecekte de aynı sofrada oturacak, aynı somunu paylaşacağız. 

Ben Mardinli annelere sesleniyorum: Anneler, akan kanın durması için yüreğinizi dünden bugüne ortaya koydunuz, gene koyun. Ben Mardinli babalara sesleniyorum: Acıların sona ermesi için yüreğinizi ortaya koyun. Mardinli kardeşime sesleniyorum: Bu bölgenin talihini değiştirmek için yüreğinizi ortaya koyun. Biz elimizi, bedenimizi, yüreğimizi taşın altına koyduk. Gelin, siz de omuz verin, siz de destek verin, aydınlık bir geleceği hep birlikte inşa edelim. 

Hiç endişeniz olmasın, hiç kuşkunuz olmasın, Türkiye'yi güzel günler bekliyor. Türkiye'de çok güzel şeyler oluyor. Kardeşlik pekişiyor, milli birlik güç kazanıyor. Dünyada artık saygın bir Türkiye var. Bunu böyle biliniz, konuşulmayanlar artık konuşuluyor. Sorgulanmayanlar artık sorgulanıyor. Ok yaydan fırladı ve inşallah hedefine ulaşacak.''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye bugün 8 yıl öncesine göre daha demokratik bir ülke. Türkiye, özgürlüklerin, demokratik hakların, kültürel hakların, ifade özgürlüğünün daha da genişlediği, daha modern standartlara kavuştuğu bir ülke'' dedi.

Erdoğan, Mardin'de Karayolları Parkı'nda düzenlenen, 78 tesisin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, milletin desteğiyle güçlü bir irade ortaya koyduklarını ve kararlı bir duruş sergilediklerini belirtti.

Bir yandan Türkiye'yi büyütmenin, kalkındırmanın mücadelesini verdiklerini, diğer yandan birlik ve bütünlüğü korumanın, kardeşliği pekiştirmenin gayreti içinde olduklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Hem insanımızın ihtiyacı olan hizmetleri, yatırımları hayata geçirdik hem de insanımızın layık olduğu hak ve özgürlükleri geliştirmenin çabası içinde olduk. Mardinli her bir kardeşimin kendisine şu soruyu sormasını özellikle rica ediyorum: Kardeşlerim, hanım kardeşlerim, beyefendi kardeşlerim, bugün, 8 yıl öncesine göre, daha mı ileri, daha mı geride? Türkiye bugün 8 yıl öncesine göre çok ama çok ileri, daha kalkınmış bir ülke. Türkiye bugün 8 yıl öncesine göre daha demokratik bir ülke. Türkiye, özgürlüklerin, demokratik hakların, kültürel hakların, ifade özgürlüğünün daha da genişlediği, daha modern standartlara kavuştuğu bir ülke. Bugün dünden çok iyiyiz. Allah'ın izniyle yarın, bundan çok daha iyi olacak. Bakın bugün Mardin'de, 78 farklı eserin, 78 farklı hizmetin açılışını gerçekleştiriyoruz. Eğitimden sağlığa, emniyetten ulaştırmaya, belediye hizmetlerinden KÖYDES projelerine kadar, Mardinli kardeşimin hayatını kolaylaştıracak, Mardinli kardeşimin ufkunu aydınlatacak, umudunu çoğaltacak hizmetleri bugün açıyoruz.''

"ARTIK KARA TAHTA DÖNEMİNİ KAPATIYORUZ"
Mardin Merkez'de, Dargeçit'te, Derik'te, Kızıltepe'de, Mazıdağı'nda, Midyat'ta, Nusaybin'de, Ömerli'de, Savur'da ve Yeşilli'de, anaokulundan ilköğretim okuluna, genel liseden öğrenci yurduna, öğretmen lojmanına kadar 65 farklı hizmeti sadece eğitim dalında tamamladıklarını anlatan Erdoğan, ''Mardin'de artık eğitimin önünde hiçbir engel yok. Az önce Milli Eğitim Bakanım çok kısa geçti, hava soğuk, yağış var diye. Çocuklarımızı, özellikle de kız çocuklarımızı artık güvenle okula göndereceksiniz. Ders kitapları bizden. İhtiyacı olanlar için barınma hizmeti bizden. İhtiyaç sahipleri için nakit eğitim desteği bizden, ilköğretimde de, orta öğretimde de. Özürlü bir kardeşimiz mi var; bakım hizmeti bizden, eğitim hizmeti, eğitim desteği bizden'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, ''Şimdi FATİH projesini başlattık... Önceden, okullara bilişim sınıfları kuruyorduk, şimdi her sınıfa. Artık her sınıfa akıllı tahtalara geçiyoruz. Artık kara tahta dönemini kapatıyoruz'' dedi.

Erdoğan, Mardin Artuklu Üniversitesi'ni kurduklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

''Rektörümüz ve çalışma arkadaşları sağ olsunlar. Mardin Artuklu Üniversitesi'ni bölgenin en hızlı gelişen, en parlak, en başarılı üniversitelerinden biri haline getiriyorlar. Ben şunu istiyor, arzuluyor ve hayalini kuruyorum, değerli Mardinliler: Dünyada en iyi mimar Mardin'den çıkmalı. Mardin, mimariye yön vermeli. Zira, Mardin taşa öyle şekil vermiş, öyle şekil vermiş ki, işte tarihi Mardin öyle meydana gelmiştir. Mardin, mimarlık biliminin dünyadaki önemli merkezlerden olmalı. Böyle tarihi eserleri olan, böyle mimari şaheserleri olan bir şehre bu yakışır. Taşa adeta canlılık veren, insan ile tabiatı bu kadar güzel harmanlayan, idrak ile inşayı, madde ile manayı bu kadar güzel buluşturan, kaynaştıran bir başka şehir bulamazsınız. İşte benim Mardinli genç kardeşim okuyacak, Artuklu Üniversitesi'nin Mimarlık Bölümüne girecek ve oradan dünyaya şekil verecek. Mardin'den aldığı ilhamla, Mardin'den aldığı eğitimle mimarlık alanında dünyada adından söz ettirecek.

Aynı şekilde Güzel Sanatlar Fakültesi, aynı şekilde Edebiyat Fakültesi. Bu kadar kadim bir şehir, bu kadar güzel, bu kadar estetik bir şehir, güzel sanatlarda, edebiyatta dünyaya yön vermeli ve inşallah üniversitemiz sayesinde bizim bu hayalimiz gerçekleşecek. Yaşayan Diller Enstitüsü ile bu yıl 20 öğrencimiz Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. İnşallah Mardin, lisan konusunda da bölgenin, bu coğrafyanın, Ortadoğu'nun bir otoritesi haline gelecek.''

Mardin'in güvenliğini sağlamak için, Merkez'de, Nusaybin'de, Midyat'ta ve Kızıltepe'de 157 adet kamerayla MOBESE sisteminin kurulduğunu, bugün bu sistemin de açılışını yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

''Bitmedi. Ulaştırmada Mardin'i bir merkez haline getirmek için yoğun çaba içindeyiz. Mardin-Diyarbakır yolunu tamamladık, duble yol olarak bitirdik ve bugün, 91 kilometre uzunluğundaki Mardin-Diyarbakır yolunu resmi olarak hizmete alıyoruz. Mardin-Diyarbakır arasındaki yolun eski halini biliyorsunuz. Biz, Mardin'e de, Diyarbakır'a da bu yol yakışmaz dedik, yolu yatırım programına aldık ve 2013 yılında bitirmeyi planlamışken, 3 yıl öncesinde, bu yıl yolu bitirdik, hizmete açtık. Bu yol sadece Mardin'i Diyarbakır'a bağlamıyor, İpekyolu'nu, Mardin ve Habur üzerinden Ortadoğu'ya bağlıyor. Kuzey'i, Mardin üzerinden Güney ile buluşturuyor. Gaziantep Nusaybin tren yolunu biliyorsunuz 100 yıl aradan sonra ele aldık ve hizmete açtık. Mardin tren istasyonunu, Mardin'e yakışır şekilde yeniden inşa ediyoruz. Yani Mardin'i sadece eğitimde değil, ulaştırmada, lojistikte de Ortadoğu'da önemli bir merkez haline getiriyoruz.''

İŞ ADAMLARINA, 'MARDİN EVLERİNİ SATIN ALIP RESTORE EDİN' ÇAĞRISI
Mardinli iş adamlarına ve Mardin'i sevenlere seslenen Erdoğan, ''İhmal edilmiş tarihi Mardin Evleri'nden satın alın ve röneve, restore edin, onları gelin Mardin'e kazandırın'' çağrısında bulundu. Sağanak yağış altında yapılan törende toplam 78 tesis açıldı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ve milletvekilleri ile birlikte kurdele keserek, tesislerin açılışını yaptı.
 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Devlet Bakanı Babacan Kredi Kartı Konusunda Uyardı
 
Tacizcisini Öldürdü
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
11 Yaşındaki Öğrenci Hayatını Kaybetti
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir öğrenciye kamyonun çarpması saniye saniye ...
Taksim’de Reklam Panosu İki Kişinin Üzerine Düştü
Soğuk hava İstanbul'da yaşamı olumsuz etkiliyor. İstanbul Deniz Otobüsleri ...
Kar Maskesi ile PTT’yi Soydu
Sivas Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan, PTT şubesine giren kar maskeli ...
5 Dükkan Yandı
Bursa'da, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi karşısında bulunan baraka ...
 
 
PAPA, AB'ye Türkiye'yi İstememiş!
İngiliz Guardian gazetesi, Wikileaks'in yayımladığı son belgelerde, "Papa ...
Kuryenin Feryatları Yürekleri Dağladı
Karaköy'de, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolünü kaybeden motokurye ...
Ünlü İsimlerin İfadesi Alındı
Eski Galatasaray Kulübü Başkanı Faruk Süren ile türkücü İzzet Yıldızhan'ın, ...
Asayiş Ekibine Silahlı Saldırı
İzmir'in Konak ilçesi Ballıkuyu semtinde uygulama yapan 48128 kodlu asayiş ...
 
 
Boğaziçi Köprüsü Çıkışında Araç Alev Aldı
Boğaziçi Köprüsü'nde meydana gelen olayda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini ...
Meclis’te Simit Peynir Keyfi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurulda, Hakimler ve Savcılar Kanunu ...
Yolcu Otobüsü İle Kamyon Çarpıştı: 18 Yaralı
Sivas'ta yolcu otobüsü ile kamyonun çarpışması sonucu 18 kişi yaralandı
ÇYDD İddianamesi Kabul Edildi
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Emine Erdoğan: “Çevre sorunlarında çözümün bir parçası olma kararlığımızı sürdürüyoruz”

Emine Erdoğan: “Çevre sorunlarında çözümün bir parçası olma kararlığımızı sürdürüyoruz”

  Gün Birlik ,Gün Yardım Günü
 
  ŞİMDİ KKTC HÜKÜMETİNDEN BEKLENEN NE ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
ŞİMDİ KKTC HÜKÜMETİNDEN BEKLENEN NE ?
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Gün Birlik ,Gün Yardım Günü
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya