Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   18/30 °C
 
 
    Erdoğan 5. Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'nde Önemli Açıklamalarda bulundu  
 
    Muratpaşalı Çocuklar İtalya'da Türk kültürünü tanıtacak  
 
    Kıbrıs Üniversiteler Birliğinde Yeni Başkan Doç. Dr. Asım Vehbi oldu  
 
    43.KKTC Uluslararası Fuarı Törenle Açıldı  
Başkan Erdoğan Kırgız Kardeşlerimizi FETÖ İçin Uyardı
Başkan Erdoğan Kırgız Kardeşlerimizi FETÖ İçin Uyardı
 
Erdoğan “FETÖ hain bir örgüttür, siz bizim kardeşimizsiniz. 15 Temmuz'da bize darbe yapanlar, Allah göstermesin yarın aynı şeyi burada da yaparlar. Bunlar haindir, bunlar alçaktır ve bu bakımdan biz damdan düşen olduğumuz için kardeşlerimizi uyarıyoruz” dedi.
 
2 Eylül 2018 Pazar - 13:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırgızistan Manas Üniversitesi’nde düzenlenen fahri doktora töreninde yaptığı konuşmada, “FETÖ hain bir örgüttür, siz bizim kardeşimizsiniz. 15 Temmuz'da bize darbe yapanlar, Allah göstermesin yarın aynı şeyi burada da yaparlar. Bunlar haindir, bunlar alçaktır ve bu bakımdan biz damdan düşen olduğumuz için kardeşlerimizi uyarıyoruz” dedi.
Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manas Üniversitesi’nin kendisine tevcih ettiği fahri doktora unvanı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.
Üniversitede düzenlenen ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un da iştirakiyle gerçekleşen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.
“MANAS ÜNİVERSİTESİ, TÜRK-KIRGIZ DOSTLUĞUNUN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİDİR”
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin, Kırgızistan başta olmak üzere Orta Asya’daki kardeş ülkelerin ve toplulukların gelişmelerine destek vermek amacıyla 1995’te kurulduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, amaçlarının; devletine, vatanına, milletine, ailesine, kendisine faydalı ve birbirlerine içtenlikle bağlı nesiller yetiştirmek olduğunu ifade etti.
Manas Üniversitesi’nden yetişecek Kırgız gençlerin Türkiye’de, Türk gençlerin Kırgızistan’da birer misyon temsilcisi olmalarının, hatta bu görevlerini Rusya ve Çin gibi ülkelerde ifa etmeleri çok büyük önem taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitenin 23 yıllık geçmişiyle Türkiye-Kırgızistan dostluk ve kardeşliğinin en güzel örneklerinden biri olarak faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.
Manas Üniversitesi’ni 2011 yılında ziyaret ettiğinde üniversitenin gelişmesi ve bir marka üniversite hâline gelmesi için bazı hedefler belirlediklerini, Kırgız makamlarıyla da mutabık kalarak üniversitenin kuruluş anlaşmasını yenilediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013’teki ziyaretinde hedefledikleri bu gelişmeye bizzat şahit olduğunu dile getirdi.
“ÜNİVERSİTENİN, KIRGIZİSTAN’DA ÖRNEK BİR KONUMA ULAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu üçüncü ziyaretimde ise, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin Kırgızistan’da modern ve ileri bir yükseköğretim kurumu olarak örnek bir konuma ulaştığını görüyoruz. Karşımızda Orta Asya’nın saygın üniversiteleri arasında yer alan, mezunlarının dünyanın her yerinde iş bulabildiği bir üniversite görüyor olmaktan memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.
Bugün 23 yaşında olan Manas Üniversitesi’nin, kat ettiği akademik, fiziki, teknik ve teknolojik gelişmenin takdire şayan olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gelişmelere kaynak olması için Türkiye Cumhuriyeti’nin bu eğitim kurumuna 23 yılda 356 milyon dolar ödenek tahsis ettiğini, kurulduğundan bugüne Türkiye’nin seçkin üniversitelerinden 374 akademik personeli burada görevlendirdiğini aktardı. Hâlen Türkiye’den 58’i öğretim görevlisi 186 kişinin akademik ve idari personel olarak Kırgızistanlı kardeşleriyle birlikte ortak hedefe ulaşmak için gayret gösterdiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitenin ulaştığı seviye itibariyle, FETÖ ihanet şebekesinin “devletin uluslararası düzeydeki eğitimde başarılı olamayacağı” yönündeki iddiasını çürüttüğünü de vurguladı.
“ARADAN GEÇEN BİN YILA RAĞMEN, ANADOLU’NUN ORTA ASYA’YLA OLAN BAĞI HEP SÜRDÜ”
Orta Asya’nın, tarihin her döneminde Türklerin kadim ata yurdu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bu coğrafyada neşet eden ecdadımız bin yıllar boyunca sürekli batıya, doğuya, kuzeye ve güneye yönelmiş, oralarda kendisine yeni ve mümbit hayat alanları kurmaya çalışmıştır. Anadolu, daha önceki lokal yerleşimlerin ardından geçtiğimiz günlerde 947. yıl dönümünü kutladığımız Malazgirt Zaferi’yle atalarımız tarafından ebedi vatan olarak tescil edildi. Aradan geçen bin yıla rağmen Anadolu’nun Orta Asya’yla olan bağı, bu coğrafyaya olan sevgisi, muhabbeti, hasreti hep sürdü. Aramızdaki güçlü insani etkileşim, ticaretten kültüre her alanda asırlar boyunca devam etti.”
Soğuk savaş döneminin bu yakın ilişkinin bir süre zayıflamasına yol açtığını; ancak 1991’de 70 yıllık parantezin kapanmasını takiben bölgeyle ilişkileri geliştirmenin Türk dış politikasının en önemli öncelikleri hâline geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Orta Asya’daki kardeş cumhuriyetlerin bağımsızlığını ilk tanıyan ve buralarda ilk büyükelçilik açan ülke olduğunu hatırlattı.
Orta Asya ülkelerinin, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra geçen çeyrek asrı aşkın sürede siyasi, ekonomik, sosyokültürel alanlarda önemli ilerlemeler sağladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, ilk günkü heyecanı ve kararlılığıyla Kırgızistan’ın yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı. Son çeyrek asrın, Türkiye için olduğu gibi Türk cumhuriyetleri için de kolay geçmediğine işaret ederek, “Ünlü yazarımız merhum Cengiz Aytmatov’un ifadesiyle, ‘asra bedel günler’ yaşandı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak kardeş cumhuriyetlerin hepsinin kısa sürede önemli başarılara imza attığını kaydetti.
“FETÖ, HAİN BİR ÖRGÜTTÜR”
Türkiye’nin Kırgızistan’la ekonomik, ticari ve kültürel iş birliğini geliştirmek için gayret gösterdiğini, iş birliğini özellikle FETÖ gölgesinden kurtararak önümüzdeki dönemde daha da geliştirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi: “Zira bunla hain bir örgüttür, Siz bizim kardeşimizsiniz. 15 Temmuz’da bize darbe yapanlar, Allah göstermesin yarın aynı şeyi burada da yaparlar. Bunlar haindir, bunlar alçaktır ve bu bakımdan biz damdan düşen olduğumuz için kardeşlerimizi uyarıyoruz; aman dikkat, bunlar askeri de ele geçirirler, polisi de ele geçirirler, yargıyı da ele geçirirler, üniversiteleri de ele geçirirler. Ondan sonra bir gece ansızın umulmadık şeyler olur, aman dikkat.”
Siyasi ve ekonomik ilişkilerde “kazan-kazan” anlayışıyla hareket ettiklerini, Kırgızistan söz konusu olduğunda ise bu kazancın muhataplarının lehine büyümesinden sadece memnuniyet duyacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeter ki ortak geleceğimizi kimsenin güdümüne ve oyununa bırakmadan tamamen kendi irademizle belirleyelim” diye ekledi.
“BU EĞİTİM KÖPRÜSÜNÜN GENİŞLEYEREK TÜM ORTA ASYA’YA YAYILMASINI DİLİYORUZ”
Fahri doktora tevcih töreni öncesinde Manas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin temelini attıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fakültenin tamamlanıp açılmasıyla bölgede sağlık konusunda çok büyük hizmetler görecek hekimleri, sağlık elamanlarını ve hemşireleri yetiştireceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitenin bugünlere gelmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.
Kırgızistan ile Türkiye arasında kurulan bu eğitim köprüsünün genişleyerek, güçlenerek ve zenginleşerek tüm Orta Asya’ya, tüm dünyaya yayılması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını; gençleri, sivil toplum kuruluşlarını, iş ve kültür çevrelerini, Kırgızistan’la daha yakın, daha sıkı iş birliği yapmaya davet ederek tamamladı.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Haydi ​25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivaline
 
Gazimağusa'da Trafik Kazası
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Amerikan Basını, Trump'ın Eski Avukatının İtirafını Yorumladı
Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, Trump'ın ilişkisinin olduğu iddia ...
İtalya Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye İle Dayanışma Mesajı
İtalya'dan liradaki düşüşle ilgili olarak Türkiye'ye dayanışma mesajı geldi.
Erdoğan :Takas Gibi Bir pazarlık Hiç Olmadı
Erdoğan, Trump’ın yaptırım tehdidinden “takas” iddialarına, Suriye’deki ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen ...
 
 
Emine Erdoğan, Brüksel'de lider eşleri ile bir araya geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi kapsamında Brüksel’e ...
Başkan Erdoğan, NATO Zirvesi’ne katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ...
ABD'den Seçim Sonrası İlk Açıklama
Türkiye'de gerçekleşen seçimlerden sonra ABD'den ilk açıklama geldi.
Atina ve Üsküp, 'Kuzey Makedonya Cumhuriyeti' isminde anlaştı
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya ile aralarında 26 yıldır ...
 
 
Dışişler Bakanı Çavuşoğlu Menbiç Yol Haritasını Açıkladı
Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı ...
Beşar Esad Kuzey Kore'yi ziyaret Edecek
Kuzey Kore'nin müttefiklerinden Suriye'den Esad'ın Pyongyang'ı ziyaret ...
Erdoğan, Kraliçe 2. Elizabeth ile Görüştü
Buckingham Sarayında Gerçekleşen Görüşmeye Erdoğanın eşi Emine Erdoğan'da katıldı
Ermenistan'da Protestolar Başbakanı İstifa Ettirdi
Başkent Erivan'da Askerlerin'de Dahil Olduğu Gösteriler Sürüyor
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Erdoğan  5. Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'nde Önemli Açıklamalarda bulundu

Erdoğan 5. Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'nde Önemli Açıklamalarda bulundu

  Herkese Gönlünce Mutlu Bayramlar..
 
  Kırcamisi Halkın'dan Ne İstiyorsunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Kırcamisi Halkın'dan Ne İstiyorsunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
Ucub demokrasisi
 
Hüseyin Kaya
 
 
Küçük'ün Ardından
 
Reşit KESİM
 
 
Herkese Gönlünce Mutlu Bayramlar..
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya