Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   11/24 °C
 
 
gaü arizona
    Zeytinköy'de 5 Binada Karantina Devam Edecek  
 
    İstanbul'da Muhteşem Fetih Kutlama Gecesi  
 
    Özersay KKTC'de Normale Dönüş Kararlarını Açıkladı  
 
    Girne Limanı'ndan Taşucu'na 3 gemi seferi yapılacak  
Çavuşoğlu :“Kimse Türkiye’den Baskıyla, Yaptırımla Netice Alamaz.
Çavuşoğlu :“Kimse Türkiye’den Baskıyla, Yaptırımla Netice Alamaz.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Memleketi Antalya'nın Alanya ilçesinde AK Parti İlçe Danışma Meclis toplantısında konuşmasında Önemli Açıklamalarda Bulundu
 
4 Ağustos 2018 Cumartesi - 23:04


Toplantıya AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse ve Kemal Çelik İl Başkanı İbrahim Ethem Taş'da KatılırkenDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son dönemde ABD ile yaşananlara ilişkin Türk milletinin tehdide boyun eğmeyeceğini belirterek, “Kimse Türkiye’den baskıyla, yaptırımla netice alamaz. Var olan sorunlar var, biz bunları gündeme getiriyoruz” dedi.
“Herkes kendi vatandaşından dolayı başka ülkeyle kavga etmeye çalışırsa o zaman bizim bazı ülkelere savaş açmamız lazım” diyen Bakan Çavuşoğlu, bu anlayışları değiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Türkiye’de de farklı ülkelerin vatandaşlarının suça karıştığını ifade eden Çavuşoğlu,
“Öyle veya böyle bazıları da ajan. Hele ki gazetecileri ajan olarak gönderiyorlar. Yakalandığı zaman da gazetecileri içeriye atıldı diye baskı yaparak kurtarmaya çalışıyorlar. Sanki sütten çıkmış ak kaşık gibi, annesinden yeni doğan bebek gibi tertemiz suçsuz. Ama hukuk vardır, yasa vardır" dedi. 
Türkiye içinde de dünyada en çok zorlandıkları mantalite davranışını değiştirmek olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, "Maalesef ülkemizde de direniyor alışkanlıklar. Kanun olmasına rağmen bizden çok önde gidiyor. Ama bakıyoruz aynı şeyleri uluslararası örgütlerde de görüyoruz. Benim bakanlığım bana göre dünyadaki en iyi bakanlık. Ama kendi bakanlığımızda da 40 yıldır devam eden alışkanlıklar var. Anlattığım zaman arkadaşlara biz bunu düşünemedik diyorlar" diye konuştu.
ABD ile ilişkilerde kötü bir süreç yaşadıklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"Esasen daha önce de ilişkilerimizin kopmaya geldiği süreç vardı. Amerika’nın FETÖ’ye sahip çıkması, Amerika’da yaşaması. Benim düşmanıma silah veriyor. Ama sonra daha önceki Dışişleri Bakanının gelmesi ve kendisi değiştikten sonra yeni gelen ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke ile sürdürdüğümüz süreç ve yol haritası konsolosluk işleriyle götürecek bir çalışma grubu, bir de PKK'ya yönelik Irak'ta atabileceğimiz adımların yol haritası. Demek ki sorunlar çözülebiliyor ama bu FETÖ’den vazgeçtiğimiz anlamına gelmez. Zaten çalışma grubunun da amacı bu. Şimdi ise Rahip Andrew Brunson için ‘Yok bizim vatandaşımız suçsuz’, biz rahip Andrew Brunson’un ABD Büyükelçiliğinden konsolosluk erişimi için yardım istedikleri güne kadar böyle bir kişinin tutuklandığını da bilmiyorduk. Bazı kişiler suç duyurusunda bulunduğu için başlayan bir süreç. Bizim kişiden ne çıkarımız olacak. Şimdi son zamanlarda atılan adımlar. Kimse Türkiye’den baskıyla, yaptırımla netice alamaz. Var olan sorunlar var, biz bunları gündeme getiriyoruz. Bu konularda iki müttefik olarak sorunların üstesinden gelmeye var mısınız, o zaman oturalım sorunlarımızı nasıl çözeceğiz, biraz önce söylediğim çalışma gruplarını nasıl işleteceğiz. Bu şekilde çözebiliriz. Dayatmayla olmaz. Tehdit diliyle nereye varacaksın. Türk milleti tehdide boyun eğer mi?”

Bakan Çavuşoğlu, tatlı dilin yılanı deliğinden çıkardığını belirterek, "Sonuçta şimdi ne oldu. Tehdit diliyle bir sonuç elde edilebildi mi? Veya yaptırım ne oldu, şimdi karşı yaptırım. Fakat Singapur’daki görüşmemiz son derece yapıcı geçti. Açıklamalarımıza yansıdı, işte böyle olması gerekir. Ortada sorunlar var, sorunları kimse inkar edemez. Şu sebepten, bu sebepten, var mı sorun, var. Bunları çözmek istiyor musunuz, çözelim. Nasıl çözeceğimizi oturup konuşalım. Veya nasıl çözeceğimiz konusunda bir yol haritası belirleriz, mutabakat sağlarız. Diplomasi işler, sorunları çözeriz, sonra işimize bakarız” dedi. 
“Bugün dünyanın da pozitif gündeme ihtiyacı var” diyen Çavuşoğlu, “Bölgemizin de ihtiyacı var. Bana göre en çok Amerika’nın kendisinin pozitif gündeme ihtiyacı var. Bu anlayışla bu sorunları da çözeriz. Dayatmayla, tehdit diliyle değil, uzlaşmayla, diplomasiyle müzakereyle ve iyi niyetle bunları çözeceğimizi düşünüyorum” diye konuştu. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son dönemde ABD ile yaşananlara ilişkin Türk milletinin tehdide boyun eğmeyeceğini belirterek, “Kimse Türkiye’den baskıyla, yaptırımla netice alamaz. Var olan sorunlar var, biz bunları gündeme getiriyoruz” dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, memleketi Antalya'nın Alanya ilçesinde AK Parti Alanya İlçe Teşkilatı Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu. Bakanlıkları FETÖ'den arındırarak 7/24 saat anlayışıyla ülkeye hizmet ettiklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Payallar’a hastane yapıyoruz, yeni çevre yolunu yapıyoruz, tüneller yapılıyor. Hepsinin takipçisiyim. Daha çok çalışmamız gerekiyor. Ülkemizden arta kalan zamanı şehrimize ayıracağız, ben geleceğim, diğer vekil arkadaşlarımız gelecek. 16 sene memleketimi temsil etmenin gururunu yaşadım. Avrupa'da ilk kez bir Müslüman olarak, bir Türk olarak Avrupa Birliği (AB) Parlamenter Meclisinde ülkemizi başkan olarak temsil etmek de bana nasip oldu. Erken seçim olmasına rağmen kadın kolları, ilçe yönetimi ve gençlik kolları yeni yönetim olmasına rağmen kısa sürede uyum içerisinde fedakarca çalıştı. İlçe teşkilatımız seçim hazırlıklarını iyi sürdürdü. Kadınlarımız olmadan hiçbir seçimde başarılı olmayız. Sadece kadın kolları yönetiminde değil, bugün burada bulunan ve bulunmayan kadın dava arkadaşlarımız gece gündüz çalıştı. Alanya Gençlik Kollarımız Antalya ve Türkiye’de örnek bir çalışma gösterdi. Belediye Meclisimizin de ilk kez bu kadar çok çalıştığını gördüm. Biz 81 milyonun hizmetkarı olarak yola çıktık. Biz de beklentilerin farkındayız. Bir taraftan ülke menfaati için, mazlumlar, barış, adalet için ve dünyadaki eksiklikleri ve çarpıklıkları gidermek için gece gündüz çalışacağız. Diğer taraftan Antalya için de çalışacağız. Sizler bizleri milletvekili olarak gönderdiniz, onu bıraktık ve dışişleri bakanı olduk. Ama biz o zaman ne vaat ettiysek onları da takip edeceğiz. Onların gerçekleşmesi için çalışacağız” dedİ
Alanya'da yapılan yatırımlardan da bahseden Çavuşoğlu, çok yoğun ve hızlı çalışma nedeniyle Antalya’ya, Alanya’ya artık eskisi gibi gelemeyebileceklerini söyledi. Ancak uzaktan da olsa takip edeceklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Her zaman buralara gelirken ilave tedbirler alınıyor. ‘Trafikte kimse bekletilmesin, işkence olmasın’ diyorum. Onun dışında buralara mevki makam için gelmedik. Bundan sonra da böyle olacağız. Mevki makamı ele geçirince değişenler o mevki gidince pusulasını şaşırıyor. Pusulanı şaşırmayacaksın, mevki makama da geldiğinde bir gün bunun da biteceğini unutmayacaksın. Bakıyorsun bazen isimlerimizi kullananlar var. İsimlerimizi kullanarak çıkar elde etmek isteyenlerden birkaçı hapiste. Onlar hakkında suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

Türkiye’ye yoğun bir ilgi olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, seçim zamanında olumsuz konuşanların bile artık Türkiye ile ilişkileri düzeltmek, yatırım yapmak ve iş birliğini güçlendirmek için çaba gösterdiğini kaydetti. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Biz bundan rahatsız değiliz. Bizim de zaten arzumuz bu yönde. Bizim herhangi bir ülkeyle niye problemimiz olsun. Bizim herhangi bir milletle niye problemimiz olsun. Seçim zamanında herhangi bir ülkeyi seçim malzemesi yapıyor muyuz? Türkiye’nin adını kullanıyorlar. Şimdi neden? Bir sebep ve hastalık var. Bir ırkçılık var ki, İslam ve Türkiye düşmanlığı var ki bunu kullanıyorlar, buradan prim elde etmeye çalışıyorlar. Bunun sorumlusu ben veya orada yaşayan vatandaşlarımız mı? Bunun sorumlusu Avrupa, Almanya, Avustralya, Hollanda’da yaşayan Türkler mi? Hayır. Bir tane bile radikalleşen Türk yok. Yani terör örgütlerine katılan Türk yok. Mesele Türkler değil ki, mesele onlarda olan hastalığın tekrar nüksetmesi. Geçmişte bu hastalıktan dolayı birbirini kırdılar. Yüz yıl kendi aralarında din savaşı yaptılar. Yetmedi 30 yıl daha savaştılar. Yetmedi Birinci ve İkinci Dünya Savaşı. Sonra bu ülkeleri bir araya getirmek için Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi kuruldu. Yok işte ekonomik çıkarlar etrafında birleşelim, yok ortak değer etrafında birleşelim, bir daha savaş olmasın. Şimdi tüm bunları aşındıran bir hastalık var. Ama biz her şeye rağmen Avrupa Birliği ve ülkeleriyle ilişkilerimizi sağlık yürütmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 
Türk Konseyi’ni hayatta geçirdiklerini hatırlatan Çavuşoğlu, buna Özbekistan’ın da dahil olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, “Eylül ayının başında Türk Konseyi’nin zirvesini inşallah Kırgızistan’da gerçekleştireceğiz. Tüm ülkelerde büyükelçiliğimiz var ve Türkiye’nin yol haritasını başarılı bir şekilde uyguladığını kendileri takdirle söylediler. Çünkü biz Türkiye olarak bir anlaşmanın ve bir yol haritasının altına imza atıyorsak bunu uygularız. Laf olsun diye bir yerde olmayız biz, kimseye de yük olmayız. Türkiye dostluğuyla ve işbirliğiyle aranan bir ülke. Şimdi bazı ülkelerle de sorun yaşıyoruz. Esasen geçmişten bu yana son 10 yıldır yaşadığımız sorunların analizini yaptığım zaman güncel olaylardan sorun çıkabilir, buna bir şey diyemezsiniz. Ama sistematik sorunlara baktığımız zaman esas mesela Türkiye’yi hazmedememe. Yani değişen ve büyüyen Türkiye kıskanmadan bahsetmiyorum, o da var. Türkiye’nin olaylar ve ülkelerin tutumları karşındaki aldığı tavrı kabullenemeyen ülkelerden bahsediyorum. Yani eski Türkiye’nin davranış modeli ve biçimi vardı. Bu gelenek haline gelmiş, ne söylerlerse kabul edilen bir Türkiye ama şimdi ise yanlışa yanlış diyen, doğrusu bu diyen, hatta yeri geldiği zaman dik duran bir ülke var.”
ABD ile yaşananlara da değinen Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:
“Amerika ile ilişkilerimizde kötü bir süreç yaşıyoruz. Esasen daha önce de ilişkilerimizin kopma noktasına gelindiği bir süreç vardı. Amerika’nın FETÖ’yü sahiplenmesi, yani Türkiye’ye iade etmemesi ve aynı zamanda Amerika’nın YPG ile PKK’ya silah vermesi. Benim düşmanıma silah veriyor ama sonra daha önceki dışişleri bakanının gelmesiyle kendisi değiştikten sonra yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile sürdürdüğümüz bir süreç ve Menbiç’te yol haritası, bir de PKK’ya yönelik Irak’ta atabileceğimiz adımlar konusunda çalışma yapıyoruz. Şimdi Menbiç’te yol haritası işliyor. Demek ki sorunlar çözülebiliyor ama bu FETÖ’den vazgeçtiğimiz anlamına gelmez. Zaten çalışma grubunun amacı da bu. Şimdi rahip Brunson ilgili 'bizim vatandaşımız ve suçsuz' diyorlar. Biz rahip Brunson'un kim olduğunu bile bilmiyorduk. ABD Büyükelçiliğinden konsolos erişimi için yardım istedikleri güne kadar biz böyle bir kişinin tutuklandığını bile bilmiyorduk. Şimdi son zamanlarda atılan adımlar. Kimse Türkiye'den baskıyla, yaptırımla netice alamaz. Var olan sorunlar var, biz bunları gündeme getiriyoruz. Bu konularda iki müttefik olarak sorunların üstesinden gelmeye var mısınız, o zaman oturalım sorunlarımızı nasıl çözeceğiz, biraz önce söylediğim çalışma gruplarını nasıl işleteceğiz. Bu şekilde çözebiliriz. Dayatmayla olmaz. Tehdit diliyle nereye varacaksın. Türk milleti tehdide boyun eğer mi?"
Bakan Çavuşoğlu, tatlı dilin yılanı deliğinden çıkardığını belirterek, "Sonuçta şimdi ne oldu? Tehdit diliyle bir sonuç elde edilebildi mi? Veya yaptırım ne oldu, şimdi karşı yaptırım. Fakat Singapur'daki görüşmemiz son derece yapıcı geçti. Açıklamalarımıza yansıdı, işte böyle olması gerekir. Ortada sorunlar var, sorunları kimse inkar edemez. Şu sebepten, bu sebepten, var mı sorun, var. Bunları çözmek istiyor musunuz, çözelim. Nasıl çözeceğimizi oturup konuşalım. Veya nasıl çözeceğimiz konusunda bir yol haritası belirleriz, mutabakat sağlarız. Diplomasi işler, sorunları çözeriz, sonra işimize bakarız. Bugün dünyanın da pozitif gündeme ihtiyacı var. Bölgemizin de ihtiyacı var. Bana göre en çok Amerika'nın kendisinin pozitif gündeme ihtiyacı var. Bu anlayışla bu sorunları da çözeriz. Dayatmayla, tehdit diliyle değil, uzlaşmayla, diplomasiyle müzakereyle ve iyi niyetle bunları çözeceğimizi düşünüyorum" dedi. 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
18 FETÖ/PDY Üyesine Eş Zamanlı Operasyon
 
‘En İyi Film’ e Altın Portakal Heykelciği ve 50 bin Avro Para Ödülü
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
​Başkan Uysal’dan ‘İyi Komşuluk’ adına döviz kuru sabitleme çağrısı
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, dövizdeki rekor yükselişin herkesi ...
Bahadır Yantaç : “Yarınlar için daha güzel bir Antalya”
ANTEPE başarılarıyla Türkiye’ye örnek oluyor Yaşam kalitesini artıran dev projeler yapıyor
Türel ve Köse Avdan 13. Helva Şöleni’ne katıldı.
Avdan Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği’nin her yıl geleneksel ...
MHP'li Başkan Antalya Turizmi Mesajını Gökbel Yaylasında Verdi
Bu sene 14. Düzenlenen 14. Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşlerine katılım çok yüksek oldu
 
 
15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşüne Yoğun İlgi
15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde 'Milli Birlik ...
Vali Karaloğlu'dan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
Karaloğlu : Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın liderliğinde, ...
15 Temmuz'da Toplu Ulaşım 13 Saat Ücretsiz Olacak
Antalya Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ...
Başkan Uysal’dan 15 Temmuz Mesajı
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 2’nci ...
 
 
Milli Sporcu Özkılıç'tan Uysal'a Teşekkür Ziyareti
Türel ‘Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, en zor dönemde çok ciddi ...
Türel :​“Başkanımız Erdoğan’ın Antalya’ya olan ilgisi bizi çok memnun etti”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ...
AK Parti 6, CHP 5 ,İYİ Parti 3 ,MHP 1, HDP 1, Mİlletvekili Çıkardı
Resmi Olmayan Sonuçlara Göre 16 Milletvekilinin Partilerin Aldığı Oy Oranına ...
Çavuşoğlu: Bu Seçimi Kazanan Türkiyedir.81 Milyondur
Dışişleri Bakanı Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu Seçim Sonuçlarındaki ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
İstanbul'da Muhteşem Fetih Kutlama Gecesi

İstanbul'da Muhteşem Fetih Kutlama Gecesi

  Bayram Umuttur,Bayram Mutluluktur
 
  Koronaya Çare Sizsiniz
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Koronaya Çare Sizsiniz
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Koronavirusü Önlemleri
 
Reşit KESİM
 
 
Bayram Umuttur,Bayram Mutluluktur
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya