Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   26/30 °C
 
 
gaü arizona
    KKTC Cumhurbaşkanı Tatar : yeni ticaret temsilcilikleri açmak için girişimlerde ve görüşmeler gündemde  
 
    Kemer 100’üncü yılı kutlamalarına hazırlanıyor  
 
    Dikkat ! KKTC'de Vergi affında Son gün 2 Ekim  
 
    CHP'li Cavit Arı'nın Balıkçi Barınağı Endişesi TBMM Gündeminde  
Çavuşoğlu'ndan KKTC'ye Tam Destek
Çavuşoğlu ndan KKTC ye Tam Destek
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “anavatan ve garantör ülke olarak Kıbrıs Türk tarafının sorunun çözümü yönündeki kararlı çabalarını destek veriyoruz. KKTC’de birlik ve beraberlik içinde hareket edildiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.
 
14 Ocak 2015 Çarşamba - 21:50

Rumların atacağı iyi niyetli adımların karşılıksız kalmayacağını vurgulayan Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru veya Rum devletinde azınlık haline getirilmesine izin verilmesinin asla mümkün olmadığını kaydetti.
 
Çavuşoğlu, önceliğin Kıbrıs sorununun, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini teminat altına alacak, adil bir şekilde çözüme kavuşturulması olduğunu belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugünkü görüşmeleri sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan sonra söz alan TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC’de bir kez daha bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Ziyaretinin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 3. ölüm yıldönümü ile Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ölüm yıldönümüne denk geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, iki büyük ismi saygı ve minnetle andığını söyledi.
 
“GÖRÜŞ BİRLİĞİ DEVAM EDİYOR…”
 
Bugünkü görüşmede Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla gelinen aşama ve KKTC ile TC arasındaki yakın işbirliğini ele alma fırsatı bulduklarını belirten Çavuşoğlu, bu konulardaki görüş birliklerinin devam ettiğini vurguladı.
 
“KIBRIS MESELESİNİN ADİL, KALICI BİR ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI ÖNCELİKLİ HEDEF”
 
Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı bir çözüme kavuşturulmasının dış politikalarının öncelikli hedefi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bunun böyle devam edeceğini kaydetti.
 
Kıbrıs Türk tarafının Türkiye’yle yürüttüğü çabalara birlikte çözüm konusunda tutarlı ve sonuç alamaya yönelik her türlü iyi niyetli yaklaşıma ve BM çabalarına her türlü desteklerinin devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Anavatan ve garantör ülke olarak Kıbrıs Türk tarafının sorunun çözümü yönündeki kararlı çabalarına destek veriyoruz. KKTC’de birlik ve beraberlik içinde hareket edildiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.
 
“SADECE TÜRK TARAFININ ÇABALARIYLA SONUÇ ALINMASI MÜMKÜN DEĞİL”
 
Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerin en kısa zamanda sonuca ulaştırılabilmesi için gereken siyasi iradeyi gösterdiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, ancak müzakerelerde sadece Türk tarafının çabalarıyla sonuç alınmasının mümkün olmadığını vurguladı.
 
Rum tarafının da bu yönde samimi bir çaba göstermesi gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, buna karşın Rum tarafının Akdeniz’de doğal kaynaklar konusunda Kıbrıs Türk tarafının getirdiği önerileri görmezden gelmeye devam ederek, tek taraflı olarak başlattığı faaliyetleri genişleterek, devam ettirdiğini kaydetti.
 
“TEPKİSİZ KALINMASI MÜMKÜN DEĞİL”
 
Rum tarafının, Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve çıkarlarını dikkate almadan yürüttüğü tek taraflı faaliyetlerine tepkisiz kalınmasının mümkün olmadığına vurgu yapan Çavuşoğlu, Anavatan Türkiye ve KKTC’nin, Rum tarafının masadan kalkmasının ardından yapıcı öneriler ortaya koyduğunu anımsattı.
 
Önerilerle, doğal kaynaklar konusunun Kıbrıs Türklerinin haklarını gözetecek şekilde ele alınması ve Rumların müzakere masasına dönmesini amaçladıklarını ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ve Yunanistan’la birlikte bu öneriler üzerinde çalışmaları olduğunu anımsattı.
 
“RUM TARAFI TEK YANLI FAALİYETLERİ SÜRDÜRÜYOR”
 
Bu çalışmaların her zaman KKTC ile birlikte yürütüldüğüne dikkat çeken Çavuşoğlu, sismik faaliyetlere ilişkin duyurunun süresinin 30 Aralık’ta bitişinin ardından Rum tarafının sondaj çalışmalarını sonlandırmasını beklediklerini, ancak tüm iyi niyetli çabalarına rağmen Rum tarafının tek yanlı faaliyetleri sürdürdüğünü kaydetti.
 
Rum tarafının yayımladığı duyurularla, mevcut sondaj sahasının süresini uzattığını ve sondaj yapılacak sahayı genişlettiğini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, Rum tarafının 5 Ocak’ta yaptığı açıklamayla Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’in tutumunun değişmediğinin görüldüğünü söyledi.
 
“RUMLAR, MÜZAKERE MASASINA GERİ DÖNMELİ VE SAMİMİ BİR ŞEKİLDE ÇABA SARF ETMELİ”
 
Bu gelişmeler ışığında, KKTC hükümetinin Barbaraos Hayrettin Paşa gemisinin bölgedeki çalışmalarına devam etmesine karar verdiğini anımsatan Çavuşoğlu, “şimdi şunu bekliyoruz; Rum yönetimi bu hatasından en kısa zamanda vazgeçmeli, hatasından dönmeli. Adanın ortak sahibi olan iki halkın, irade ve siyasi eşitliği temelinde oluşturulacak yeni ortaklık konusunda net bir tutum benimsemeli. Müzakere masasına geri dönmeli ve kalıcı çözünme ulaşmak için samimi bir şekilde çaba sarf etmeli” dedi.
 
Son müzakere sürecinde Kıbrıs Türk tarafının her türlü çabayı gösterdiğine dikkat çeken Mevlüt Çavuşoğlu, bu çabanın uluslararası camia tarafından da görüldüğünü söyledi.
 
“İYİ NİYETLİ ADIMLAR KARŞILIKSIZ KALMAYACAK”
 
Rumların atacağı iyi niyetli adımların karşılıksız kalmayacağını vurgulayan Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru veya Rum devletinde azınlık haline getirilmesine izin verilmesinin asla mümkün olmadığını kaydetti.
 
Çavuşoğlu, önceliğin Kıbrıs sorununun, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini teminat altına alacak, adil bir şekilde çözüme kavuşturulması olduğunu belirtti.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin, doğal kaynaklar konusu başta olmak üzere, Kıbrıs Türk tarafının hak ve çıkarlarının korunmasını vazgeçilmez olarak gördüğüne dikkat çeken Çavuşoğlu, “bunu bugüne kadar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye ve KKTC kendileriyle işbirliği yürütecek taraflarla, barış, refahın hakim olduğu bir coğrafyada ileriye doğru yürümek arzusundadır. Türkiye her koşula Kıbrıs Türklerinin yanında olmaya devam edecektir” dedi.
 
Türkiye’nin, adada ve bölgede, huzur, istikrar ve refahın gelişmesi için sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğine vurgu yapan Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaretin temel amacının da bunu bir kez daha vurgulamak olduğunu söyledi.
 
Çavuşoğlu, ortak hedeflere ulaşılması için birlikte çalışılmaya devam edileceğini ifade ederek, şöyle devam etti:
 
“Kıbrıs Rum tarafına atmakta olduğumuz yapıcı adımlara olumlu cevap vermek ve bu güzel adada barış, huzur, refah içinde yaşanacak yeni bir ortaklık devleti kurulması için samimi çaba göstermesi çağrısında bulunuyorum.”
 
“İDDİALAR ASILSIZ”
 
Konuşmalar ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
 
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Eide’ye 2. bir Navtex yayınlamayacağını söylediğine yönelik ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu söyledi.
 
Eide’nin kendilerinden 5 Ocak’a kadar süre istediğini, Rum tarafının ise kazıya 2 Ocak’ta başladığını belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Navtex’in de 6 Ocak’ta yayınlandığını anımsattı.
 
Çözüm sürecini Rum tarafının müzakere masasını terk etmesinin zora soktuğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının kabul edemeyeceği ön koşulları bulunduğunu söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının hala müzakere masasında olduğunu, 19 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar müzakere masasında oturmaya hazır olduğunu vurgulayarak, “müzakere masasından kendisi kalktı, ön koşul koymadan masaya gelmesi uygun olur diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 
Doğal gaz çalışmaları konusunda yaşanan süreci de anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların özellikler Türkiye’nin problemi olan Mısır ve İsrail’le işbirliğine gitmesinin ise tamamen bir taktik, politika olduğunu ifade ederek, bunun yanlış olduğunu düşündüğünü, Doğu Akdeniz’i kızıştırmakla bir yere varılamayacağını kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumların, petrol veya doğal gazın her zaman uzlaşı getirmediğini, bazen de felaket getirdiğini bilinmesi gerektiğini ifade ederek, böyle bir anlaşmaya gidilmesinin tamamen Türkiye’ye karşı alınan bir tavır olarak nitelendirilebileceğini söyledi.
 
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rum tarafının şu anada yaptığı çalışmaların Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz’deki haklarını garanti altına almadığını, dolayısıyla kendilerinin itirazının da buna olduğunu söyledi.
 
Masayı terek edenin ise Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, Anastasiades’in sismik araştırma gemisi göndermesini bahane ettiğini, ancak Türkiye’nin Kıbrıs’a geçmişte de sismik araştırma gemileri gönderdiğini ve müzakerelerin devam ettiğini anımsattı.
 
Anastasiades’in böyle bir bahane arkasına sığınarak müzakereden kaçtığını, dolayısıyla müzakere masasına dönmesi gerekenin de Anastasiades olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türk tarafının her türlü iyi niyeti sergilediğini, Rum tarafına da müzakere masasına dönmesi için şart koşmadığını belirti. Çavuşoğlu, ancak Rum tarafının samimiyet sınavından geçemediğini kaydetti.
 
Çavuşoğlu, önemli olanın sondaj çalışmasının kimin tarafından yapıldığı olmadığına da işaret ederek, önemli olanın sondaj sonucunda çıkacak gaz ve petrolün gelirinin paylaşımı olduğunu vurguladı.
 
Çözüm ve anlaşma olmadan sondajın tek taraflı yapılmasına karşı olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, gelir paylaşımının garanti altına alınması gerektiğini kaydetti.
 
 
 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Başbakan Yorgancıoğlu,Çavuşoğlu’nu Kabul Etti
 
AVM'lere İlişkin Yasa Tasarısı Kabul Edildi
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Başbakan Yorgancıoğlu,Çavuşoğlu’nu Kabul Etti
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.
Çavuşoğlu KKTC Temaslarına Başladı
Resmi temaslarda bulunmak üzere dün gece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ...
Dr. Küçük Törenler ve Etkinliklerle Anılacak
Kıbrıs Türk halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, ...
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Yarın Toplanacak
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın toplanıyor.
 
 
Çavuşoğlu KKTC’de
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere dün gece KKTC’ye geldi.
Başbakan Yorgancıoğlu, Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği’ni Ziyaret Etti
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.
Cumhurbaşkanı Eroğlu: Masada Halkın Haklarını Savunuyorum
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, siyasi hayatına başlamadan önce de Türkiye’yi ...
Çavuşoğlu KKTC’ye Geliyor
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere bu akşam KKTC’ye geliyor.
 
 
Denktaş Mezarı Başında Anıldı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ...
KKTC’de YSK Kararını Açıkladı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu, Nisan ayında yapılacak ...
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Çalışmalarını Tamamladı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda YÖDAK üyeliği için yapılan seçimde ...
Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş Anılıyor
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, ölümünün üçüncü yıldönümünde tören ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar : yeni ticaret temsilcilikleri açmak için girişimlerde ve görüşmeler gündemde

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar : yeni ticaret temsilcilikleri açmak için girişimlerde ve görüşmeler gündemde

  Mehmet Kesim Yazdı Farkı
 
  CHP'de TEK GÜNAH KEÇİSİ KILIÇDAROĞLU MU ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
CHP'de TEK GÜNAH KEÇİSİ KILIÇDAROĞLU MU ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Dünya Siyasetinde Değişim Başlıyor
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Mehmet Kesim Yazdı Farkı
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya