Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   22/31 °C
 
 
gaü arizona
    KKTC Polis Genel Müdürlüğünden Taziye Mesajı  
 
    11. Sea To Sky Enduro Motosiklet Yarışları Dağ Etabıyla Bitti  
 
    Lüks Otellerin İnternet Sitelerini Kopyalayan Dolandırıcılara Operasyon  
 
    Gazimağusa esnafı DAÜ'de Eylem Yaptı  
Cumhurbaşkanı Erdoğan Medeniyetin özünde inanç ve ahlak vardır
Cumhurbaşkanı Erdoğan Medeniyetin özünde inanç ve ahlak vardır
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katıldı.
 
9 Ocak 2019 Çarşamba - 21:56

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Medeniyetin özünde inanç ve ahlak vardır. İnancın ve ahlakın sükût ettiği medeniyetlerin yıkımı ya kendiliğinden gerçekleşir ya da herhangi bir dış etki bu kaçınılmaz akıbete vesile olur. Modern dünyanın problemi, medeniyetini inanç ve ahlaktan yoksun bir şekilde yükseltmeye çalışmasıdır. Biz bu yanlışa düşmeyeceğiz” dedi.
 Türkiye Belediyeler Birliği ile Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu tarafından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen sempozyumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.
“PARLAMENTER SİSTEM İÇİNDE KOALİSYONLARLA GEÇEN YILLARIN TÜRKİYE’YE ÇOK AĞIR MALİYETİ OLDU”
Sempozyumun 31 Mart mahalli idareler seçimleri öncesinde gerçekleştiriliyor olmasını da isabetli bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilimin ışığıyla aydınlanmamış yolların nereye çıktığını kestirmek zordur. Yerel Yönetimler Sempozyumu, istifade etmesini bilen herkes için, kendi alanında geleceğe yakılmış bir ışıktır” diye konuştu.
Türkiye’nin, son beş yıllık dönemde pek çok tarihî hadiseyi üst üste yaşadığını, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine geçiş sürecinin bunların en önemlilerinden biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yönetim sistemi tartışmalarının, Osmanlı döneminde meşrutiyetin ilanına kadar uzanarak çok eskilere dayandığına işaret etti.
Parlamenter sistem içinde koalisyonlarla geçen yılların Türkiye’ye çok ağır maliyetinin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, krizler, kaoslar, darbeler, cuntalar ve istikrarsızlıklarla hatırlanan bu dönemlerde sorumluluk sahibi devlet ve fikir adamlarının, yönetim sisteminin değişmesi gerektiğini söylediğini hatırlattı.
“TÜRKİYE’NİN YENİ YÖNETİM SİSTEMİNE GEÇME KARARI, ÇOK AĞIR BİR DİZİ KRİZİN ARDINDAN ORTAYA ÇIKTI”
Konuşmasında son 30 yılın enflasyon rakamlarını paylaşarak 1989-2002 yılları arasındaki dönemde enflasyon ortalamasının 70.3, son 16 yılda ise bu oranın 9,54 olduğu bilgisini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi ana muhalefet çıkıyor, ‘en yüksek enflasyon AK Parti iktidarları döneminde olmuştur’ diyor. Yani yalan üzerine siyaset, yalan üzerine yerel yönetim kurulu olduğu zaman, işte orada çöp, çukur, çamurdan kurtulamazsınız” dedi.
Türkiye’nin yeni yönetim sistemine geçme kararının, çok ağır bir dizi krizin ardından ortaya çıktığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi olaylarıyla sokakları, 17-25 Aralık darbe girişimiyle hükûmeti, çukur eylemleriyle ülkenin birliğini, 2015’teki seçimlerle istikrarı, Suriye ve Irak kaynaklı tehditlerle sınırları hedef alan çok yönlü ve çok boyutlu saldırılara maruz kaldıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En son 15 Temmuz darbe girişimi bize, ülkemizin geleceğini güvence altına alabilmek için derhal harekete geçmemiz gerektiğini gösterdi. AK parti olarak MHP ile vardığımız uzlaşma sayesinde, önce Meclis’te ardından halk oylamasıyla milletimiz nezdinde bu değişimi tescil ettirdik” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE’NİN YÖNETİM SİSTEMİ TARTIŞMALARI ÇOK ESKİLERE DAYANIR”
Yeni sistemle, eskiden sadece kâğıt üzerinde kalan güçler ayrılığını, gerçek anlamda hayata geçiren bir yapı ortaya çıkardıklarını ve Türkiye’nin uzun zamandır arayışı ve özlemi içinde olduğu yeni yönetim sistemine kavuştuğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bu arada, ülkemizin huzurundan ve istikrarından rahatsız olan çevreler de boş durmadı. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine geçişimizin hemen ardından, bu defa ekonomik bir saldırıyla karşı karşıya kaldık” dedi.
Bu saldırıyı da kısa sürede bertaraf ettiklerini dile getirerek, 2019 yılıyla birlikte Türkiye’nin yeni ve güçlü bir yükseliş dönemine geçeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte, her alanda olduğu gibi yerel yönetimler konusunda da yeni bakış açılarına, yeni ufuklara ve yeni araçlara ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.
“YEREL YÖNETİMLER SIFIR ATIK PROJESİNİN SÜRDÜRÜLMESİNDE ISRARLI OLMALI”
Konuşmasında eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen “Sıfır Atık” projesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel yönetimlerin bu projenin sürdürülmesinde ısrarlı olması gerektiğini vurguladı. Uygulanmaya başlanan plastik poşet uygulamasını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, arkadaşlarına 31 Mart mahalli seçimlerindeki kampanyalarında bez torba file kullanılması teklifinde bulunduğunu aktardı.
Türkiye’nin kalkınıp gelişmesinde, doğrudan halkın hayatına dokunan hizmetlerin ifasında, mahalli idarelerin çok önemli rolü olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye ve il özel idareleri tarafından verilen hizmetlerin, merkezi yönetimlerin çalışmalarının tamamlayıcısı niteliğinde olduğunu ifade etti.
“GÜNÜMÜZDE İNSANA DAİR HER ŞEY BELEDİYELERİN GÖREV ALANINA GİRMEKTEDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasinin gelişmesinde mahalli idarelerin üstlendiği tarihî fonksiyona da değinerek, “Muhtar seçiminden başlayıp belde, ilçe, il veya büyükşehir belediye başkanlıklarına ve belediye meclis üyeliklerine kadar giden süreç, demokrasimizin âdeta laboratuvarı niteliğindedir” değerlendirmesinde bulundu.
Kendisi başta olmak üzere, pek çok kişinin ülke siyasetinde önünün, belediyelerdeki çalışmaları ve başarıları sayesinde açıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mahalle, ilçe ve beldelerde kimi adayların seçimler için büyükşehirlerden seçmen taşıdığına dikkat çekerek bu durumu “işgalin farklı bir türü” olarak niteledi. Bu türden girişimleri İçişleri Bakanlığı ile birlikte daha yakın takibe alacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bunun adı demokrasi değildir, böyle bir demokrasi olmaz. Taşıyalım gidelim, bindirilmiş kıtalarla seçim kazanalım; olmaz böyle şey. Kim oralarda yaşıyorsa seçimi onlar yapsın, ha neticesine de herkes katlansın” sözlerine yer verdi.
Küreselleşmenin, mahalli idarelerin önemini ortadan kaldırmayıp bilakis daha da güçlendirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Belediyeler artık sadece yol, kanalizasyon, su, çöp, temizlik konularıyla uğraşan kurumlar olmaktan çıkıp az öne de ifade edildi, bunların yanında sosyal, kültürel, sanatsal pek çok projenin yürütücüsü hâline gelmişlerdir. Günümüzde insana dair ne varsa her şey belediyelerin görev alanına girmektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ülkemizde zaten gelişmekte olan bu mahalli idareler anlayışını çok daha ileri bir düzeye çıkartacağına inanıyorum.”
Yeni sistemin kurumsal yapılarını oluştururken, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir Yerel Yönetim Politikaları Kurulu oluşturduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasette çıkış noktamız olan belediyelerin, çağımızın ve ülkemizin ihtiyaçlarına göre sürekli daha ileriye gitmesi için üzerimize düşenleri yapmayı sürdüreceğiz” diye ekledi.
“MEDENİYETİN ÖZÜNDE İNANÇ VE AHLAK VARDIR”
Medeniyetin özünde inanç ve ahlakın olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnancın ve ahlakın sükût ettiği medeniyetlerin yıkımı ya kendiliğinden gerçekleşir ya da herhangi bir dış etki bu kaçınılmaz akıbete vesile olur. Modern dünyanın problemi, medeniyetini inanç ve ahlaktan yoksun bir şekilde yükseltmeye çalışmasıdır. Biz bu yanlışa düşmeyeceğiz. Medeniyetimizi, tarihimizin ve kültürümüzün birikimleri üzerine bina ederken inancı ve ahlakı asla ihmal etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehirlerimizde yaşanan sıkıntıların sebebi işte bu ihmallerdir. Geçmişteki ihmallerin ürünü olan acil ihtiyaçlar sebebiyle gözden ırak tutulan medeniyet değerlerimizi yeniden ihya etmekle işe başlayacağız. Yeni dönemde şehirlerimizin imarını ve inşasını bu anlayışla biçimlendireceğiz. Merkezinde insanın olmadığı hiçbir işin hayırlı neticeler doğurması mümkün değildir. Sizlerin de takip ettiği gibi, uzunca bir süredir en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm yerleşim yerlerimizde yatay mimari konusunda ısrar ediyorum. Hayatın her alanında insanların karşılıklı etkileşimini ve dayanışmasını mümkün kılan yerleşim yerlerine ancak bu şekilde kavuşabileceğimize inanıyorum. Aksi takdirde, ortaya çıkacak sosyal maliyet bu modelin yükleyeceği maddi bedelin çok üzerinde olacaktır. ‘Böyle gelmiş böyle gider’ diyemeyiz, yeni dönemde kendi medeniyet birikimimize ve özlemimize uygun şehircilik anlayışının gelişip yaygınlaşması için her türlü çabayı göstereceğiz.”
Deniz kenarlarında ve ormanlık alanlarda doğaya verilen zarar umursanmadan daha fazla kazanma adına doğanın tahrip edildiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarından bu konuda dikkatli olmalarını adımlarını hassasiyetle atmalarını istedi. “Ben bu noktada Çevre ve Şehircilik Bakanıma da söylüyorum, kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksın, yıkmaksa yıkacağız” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü biz böylesine köklü bir değişimin ancak merkezi idare ile mahalli idarelerin iş birliği yapmasıyla mümkün olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.
Hangi partiden olursa olsun tüm belediye başkanlarını geleceğin inşası olarak gördüğünü söylediği bu sürece aktif olarak katılmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekirse bu yeni şehircilik atılımımızı Türkiye Belediyeler Birliğimizin çatısı altında da yürütebiliriz. Amacımız, 82 milyon vatandaşımızın tamamını kucaklayacak bir çalışmayla ülkemizin her köşesinde aynı anda değişimi gerçekleştirmektedir” diye ekledi.
“BİZİM İÇİN ASIL BÜYÜK TEHDİT FARKLI KİMLİKLER ALTINDA İÇİMİZE SIZDIRILMIŞ OLAN DÜŞMANLAR”
Türk milletinin, gördüğü, bildiği, karşısına cesaretle çıkan düşmandan korkmadığını belirterek, “Bizim için asıl büyük tehdit farklı kimlikler ve görüntüler altında içimize sızdırılmış olan düşmanlardır” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde Türkiye’nin bu düşmanların en sinsisinin, en alçağının, en tehlikelisinin saldırısına maruz kaldığını bunun da FETÖ olduğunu kaydetti.
FETÖ’nün millete saldırısına değil de buna karşı aldıkları tedbirlere “darbe” diyecek kadar idrak yoksunu çevrelerin, hala aynı teraneleri gündeme getirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onların bu ferasetsizliğinden cesaret alan terör örgütü mensupları mahkemelerde ve cezaevlerinde devlete meydan okuma cüretine kapılıyorlar. Mahkemeler karar aşamasına geldikçe kendilerini bekleyen acı sonu gören örgüt mensupları davaları uzatmak, mahkemeleri itibarsız hâle getirmek, devlet görevlilerini yıldırmak için akıl almaz yöntemlere de bu arada başvuruyorlar” şeklinde konuştu.
“TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARI İÇİN HER SEÇİM, HER ÖNEMLİ OLAY BİR UMUT VESİLESİ HÂLİNE DÖNÜŞTÜ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Terör örgütü mensupları için her seçim, her önemli olay bir umut vesilesi hâline dönüştü. Şahsımın ve bu noktada partimin ayağının tökezlemesini böylece yeniden ipleri ellerine geçirmeyi umut ediyorlar. Hâlbuki milletimiz bunları ciğerlerine kadar gördü, tanıdı, hükmünü de verdi. Buradan ülkemiz içindeki ve dışındaki tüm FETÖ’cülere sesleniyorum; artık sonunuz geldi, gidecek yeriniz, atacak adımınız kalmadı. Başınızdaki FETÖ denen adamın arkasındakiler ne zamana kadar arkasında durur bilemem, ama eninde, sonunda o da gelecek. Elebaşlarınızın bir kısmı sizleri kelimenin tam anlamıyla satarak rahatça yaşayabileceklerini düşündükleri yerlere kaçtılar, kaçıyorlar hâlâ. Ama hiç heveslenmesinler, hepsini de saklandıkları deliklerde bulup birer birer adaletin karşısına çıkartacağız topluyoruz. Cezaevlerinde olup da hâlâ esip gürleyen örgüt mensuplarının yaptıkları iş neye benziyor biliyor musunuz? Mezarlıkta ıslık çalmaya benziyor durum bu. Korkunun ecele faydası yok.”
Millete yaptıkları ihanetin bedelini cezaevinde demir parmaklıklar ardında, oradan çıktıktan sonra da halkın nefret dolu bakışları altında ömürleri boyunca ödeyeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hemen her gün bir başka ülkeden FETÖ mensuplarına yönelik operasyonlar ve işlemler için iş birliği çağrısı alıyoruz. Dünyada saklanacak hiçbir yerleri kalmayana kadar peşlerinden gideceğiz” vurgusunda bulundu.
Milletin 31 Mart’ta, arkalarında FETÖ gölgesi bulunanlara derslerini bir kez daha vereceğine yürekten inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını, sempozyumunun başarılı geçmesi temennisinde bulunarak ve emeği geçenleri tebrik ederek tamamladı.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
CTP'lilerden Başkan İsmail Arter'e Eleştiri Yağmuru
 
GAÜ'de Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş için Anma Töreni
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Erdoğan :“PKK-PYD’nin DEAŞ’la mücadelesi koca bir yalandan ibarettir”
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ...
Erdoğan :"Türkiye'nin Suriye'de barışı sağlamak için planı var."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York Times gazetesi için bir ...
Erdoğan :Uluslararası Yatırımcılar İçin güçlü bir limanız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da PepsiCo fabrikasının açılış ...
Pakistan Başbakanı Han :Türkiye'nin Tecrübelerinden Yararlanacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile birlikte, ...
 
 
Bakan Selçuk'tan Uzatma Müjdesi
Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, 7143 sayılı kanuna göre SGK'ya olan ...
Irak Cumhurbaşkanı Salih Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştiren ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Yıl Mesajı
Cumhurhurbaşkanı Erdoğan Yayınladığı mesajda '2019 yılının ülkemiz, milletimiz, ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Adaylarını Açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı adayı Binali ...
 
 
Çavuşoğlu ' Suriye Konusun'da En Önemli Aktör Türkiye'dir'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde ...
Erdoğan :“Yılbaşından itibaren elektrik ve doğal gaz fiyatlarında yüzde 10 indirim yapıyoruz”
Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na ...
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Suriye’de hem sahada hem masada olmaya devam edeceğiz”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’na ...
Erdoğan :Coğrafyamızda başı sıkışan herkes yüzünü Türkiye'ye çeviriyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
11. Sea To Sky Enduro Motosiklet Yarışları Dağ Etabıyla Bitti

11. Sea To Sky Enduro Motosiklet Yarışları Dağ Etabıyla Bitti

  Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
  Koronaya Çare'SİZ' Değil Misiniz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Koronaya Çare'SİZ' Değil Misiniz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Kronikleşen Sorunlar
 
Reşit KESİM
 
 
Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya