Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   22/42 °C
 
 
gaü arizona
    Erdoğan Doğu Akdeniz’de Çözüm Yolunu Gösterdi  
 
    Milli Eğitim Bakanı Selçuk Okulların Açılış Tarihini Açıkladı  
 
    Özgürgün'den Sitem Dolu Paylaşım  
 
    Vali Yazıcı Antalya'daki Toplam Korona hasta sayısını açıkladı  
Erdoğan: Referandum Bütünlüğe İhanettir
Erdoğan: Referandum Bütünlüğe İhanettir
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak’taki gayrimeşru referandum hakkında, “Bizim tepkimiz, Irak'ın birliğe, beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde hiçbir gereği ve zorunluluğu yokken üstelik de ülkemize danışılmadan böyle bir teşebbüste bulunulmuş olmasıdır” dedi
 
6 Ekim 2017 Cuma - 11:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden bazı kanaat önderlerini kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen kabulde Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı. Kanaat önderleriyle istişare etmek ve hasret gidermek amacıyla bir araya geldiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar ülkemizin hemen hemen tüm kritik karar süreçlerinde sizlerle zaman zaman bir araya geldik. Birlikte tespit ettiğimiz hedefler doğrultusunda sizlerin de katkılarını, desteklerini alarak yolumuza devam ettik” diye konuştu.
 
“HARİTALARIN MASAYA KONULDUĞU BİR SÜREÇTEYİZ”
Türkiye’nin de içinde bulunduğu kadim coğrafyanın sancılı, çalkantılı ve meşakkatli bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek, “Kartların yeniden karıldığı, haritaların yeniden masaya konulduğu bir sürecin içindeyiz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yüzyılda olduğu gibi bu dönemin parolasının da ‘böl-parçala-yönet, hatta yut’ şeklinde olduğunu dile getirdi. Küresel sömürge odaklarının yıllardır elde ettikleri veya el attıkları her yerde başarıyla uyguladıkları bu taktiğin, bir kez daha bölgede tedavüle sokulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’nin kuzeyinde, hemen yanı başımızda tüm ikazlarımıza ve itirazlarımıza rağmen oluşturmaya çalışılan terör kantonları, bu karanlık projenin bir parçasıdır. Yine Yemen’den Libya’ya kadar birçok yerde aynı plan farklı istismar araçları üzerinden hayata geçirilmek isteniyor” uyarısında bulundu.
 
“BÖLGEYİ DİZAYN ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Bakınız, bundan bir asır önce dönemin sömürgecileri Osmanlı Devletini kolay yutulan parça hâline getirmek için ulusçuluk kartını açmışladır. Günümüzde de aynı aktörler tüm bölgeyi etnik ve mezhep taassubu üzerinden şu anda dizayn etmeye çalışıyorlar. Figüranlar değişmekte, babaların yerini oğullar, zalimlerin yerini başka zalimler almakla beraber senaryo aynı senaryo; o değişmiyor. Her zaman yaptıkları gibi bu gün de birilerinin kulağına hoşlarına gidecek teklifler fısıldanıyor; ama dışarıya başka başka şeyler söyleniyor. Fakat bu sözler hiçbir zaman tutulmamış, hayaller hiçbir zaman gerçeğe dönüşmemiştir. Uğruna ihanetlerin sergilendiği hevesler kursaklarda kalırken, ortaya çıkan parçalanmışlık sınırları çizenler dışında hiç kimseye kazanç sağlamamıştır. Aradan geçen onca süreye rağmen komşular arasındaki güvensizlikler, çekişmeler, iç savaşlar, sefalet ve daha nice sorunlar bölgenin yakasını bırakmamıştır. Bölgemizde bir türlü kapanmayan yaraların esas sebebi işte budur.”
 
“KANLI SENARYONUN ÖNÜNDEKİ BÜYÜK ENGEL TÜRKİYE’DİR”
Tarihin bir ibret vesikası olduğu kadar, aynı zamanda istikbalin de pusulası olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihin ibret almayanlar için tekerrür ettiğini söyledi ve “Bunun için biz tüm imkânlarımızla geçmişteki hataların tekrarlanması için gayret göstermemiz gerekiyor” dedi. Bölgeye yönelik kanlı senaryonun önündeki en büyük engelin Türkiye olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu oyunun başarılı olabilmesinin, ancak Türkiye’nin zayıflamasına, tökezlemesine ve düşmesine bağlı olduğunu dile getirdi.
 
“ÜLKEMİZİ İÇERDEN, DIŞARDAN KUŞATMAYA ÇALIŞIYORLAR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güçlü Türkiye, bölgesel huzur ve istikrarın güvencesi demektir. Dış politikada etkin Türkiye, kurulan tezgâhı, sahiplerinin başına geçiren ülke demektir. Ekonomik bakımdan kendi ayakları üzerinde duran Türkiye, aynı zamanda tüm kardeş ve dostlarının da aydınlık geleceğinde müjdecisi demektir. Bunun için ülkemiz içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılıyor. Gezi olayları, 17-25 Aralık yargı, emniyet darbesi, bölücü örgütün çukur eylemleri ve son olarak 15 Temmuz hain kalkışması, Türkiye’nin önünü kesme planının farklı kesimler eliyle yürütülen safhalarından ibarettir. Evet, işte buyurun 15 Temmuz darbe girişiminin bir kısım failleriyle ilgili mahkeme kararını dün açıkladı. Bu dünya etme bulma dünyasıdır, samimi olmazsan, dürüst olmazsan bunun cezasını ama bu dünyada, ama ebedi âlemde muhakkak çekeceksin.”
 
“ÜLKEMİZİ KUŞATMAYI AMAÇLAYAN OYUNU BOZACAĞIZ”
Suriye’de ve Irak’ta oynanan bölme, parçalama, etnik ve mezhebi kışkırtma oyunlarının amacının Türkiye’yi güneyden kuşatmak olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’ın izni, milletimizin dirayetiyle diğer saldırıları nasıl boşa çıkardıysak bu oyunu da bozacağız, hiç şüphem yok” vurgusunda bulundu. Bölgedeki iç çatışmaların, acıların, gözyaşlarının dinmediği ülkelerin hiçbirinin Türkiye’den daha güçlü, daha büyük ve daha zengin olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek parçayken bile istikrarı ve huzuru yakalayamamış bu bölgelerin şimdi paramparça bir hâldeyken çok daha iyi hâle geleceğini beklemek akıl kârı değildir” dedi.
 
“REFERANDUM BİR SEBEPTİR AMA NETİCE DEĞİLDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Birileri çocukluk düşlerini gerçekleştirecek diye tüm bölgemizin ve ülkemizin güvenliğinin tehlikeye atılmasına biz müsaade edemeyiz. ‘16 yaşında benim hayallerim vardı, işte şimdi o hayallerimi gerçekleştirdim, bundan sonrası beni çok da ilgilendirmiyor’ havasına girmek kuru hayaldi. Ve şunu özellikle bilmenizi istiyorum: Referandum denilen olay bir sebeptir, ama netice değildir. Netice bundan sonrasıdır. Burada iş bitmemiştir, sadece başlamıştır. Bir tarafında İran, kuzeyinde Türkiye, güneyinde Irak Yönetimi, batısında Suriye; ne yapacaksın nereye gideceksin, nasıl çıkacaksın? Buyurun, şimdi bütün hava sahaları da kapatılacak, uçuşlar zaten yasaklandı, hava sahaları da kapatılacak, kim gelecek, nasıl gideceksin? Yakında sınırlar da kapatılacak, nasıl girişini-çıkışını yapacaksın? Bir devleti yöneten bu şeyleri böyle çocukça değerlendirir mi?”
 
“BUGÜN SENİN YANINDALAR YARIN YOK OLURLAR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında “Peki, sana bu aklı kim veriyor? Sadece arkanda İsrail var. Sağ tarafına Fransa’nın eski Dışişleri Bakanını almışsın, sol tarafına da bir başka Yahudiyi almışsın ve onlarla beraber masa üstünde çalışma yapıyorsun. Onlar sana dost değil. Onlar bugün senin yanında olur, yarın yok olurlar. Sen bize bakacaksın” değerlendirmesinde bulundu.
 
“HİÇBİR ETNİK VEYA DİNİ GRUPLA SORUNUMUZ YOK”
Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin referandum sürecini, ‘dört dörtlük bir nankörlük’ olarak nitelendiren “Hele hele DEAŞ’la mücadelenin sebep olduğu kaosu fırsata çevirmek asla kabul edilemeyecek bir davranıştır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim bölgemizdeki hiçbir etnik veya dini grupla sorunumuz, sıkıntımız yoktur ve olmamıştır. Benim ülkemde bunca benim Kürt kardeşim var, benim onlarla bir sorunum yok. Ama bu ne diyor? ‘Benim 16 yaşımdan beri hayalimdi’ diyor. Laf mı, otur oturduğun yerde” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye, tarihi boyunca olduğu gibi bugün de daima başı sıkışanların kapısını çaldığı, ilk sığındığı güvenli liman durumunda olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâlen Türkiye’de 3,5 milyon Suriyeli, 250 bin Iraklı mültecinin Türkiye’de misafir edildiğini hatırlattı.
 
“HERKES İÇİN BARIŞ VE HUZUR İSTİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şu değerlendirmelere yer verdi: “Şimdiye kadar özellikle bölgemizde yaşanan her krizde köken, dil, mezhep, meşrep ayrım yapmadan tüm kardeşlerimize sahip çıkmanın gayreti içinde olduk. Mazlumun da, zalimin de kimliğine bakmadık. Bundan sonra da hiçbir ayrım yapmadan kapımıza geleni geri çevirmeyecek, mazlum ve mağdurların yanında olmayı sürdüreceğiz. Çünkü biz insanı eşrefi mahlûkat olarak görüyoruz, yaratılmışların en şereflisi olarak görüyoruz. Biz mazluma bakarken Kürt, Türkmen, Arap, Çerkez, Tatar görmüyoruz, sadece ve sadece insan görüyoruz, can görüyoruz. Hepsinden öte kendimiz için ne istiyorsak kardeşlerimiz için de aynısını talep ediyoruz. Ülkemizle beraber tüm bölgemizde barış istiyoruz, esenlik istiyoruz, herkes için huzur, güven ve emniyet istiyoruz.”
 
“TEPKİMİZİN KÜRTLERLE VE KÜRTLÜKLE İLGİSİ YOK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin referandum kararına karşı koyduğu tepkinin Kürtlerle ve Kürtlükle bir ilgisinin olmadığına vurgu yaparak, “Türkiye'nin Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin referandum kararına karşı koyduğu tepkinin ne Kürtlerle ne Kürtlükle bir ilgisi yoktur. Bizim tepkimiz, Irak'ın birliğe, beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde hiçbir gereği ve zorunluluğu yokken üstelik de ülkemize danışılmadan böyle bir teşebbüste bulunulmuş olmasıdır” diye konuştu.
 
“TEHDİTKAR AÇIKLAMA TAM BİR HOYRATLIKTIR”
“Hele hele gösterdiğimiz tepki karşısında ülkemizin iç güvenliğiyle ilgili aba altından sopa gösterilmesi, tehditkâr açıklamaların yapılması ise tam bir hoyratlıktır” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamaları yaptı: “Türkiye’nin millî birliğini, toprak bütünlüğünü, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini hedef alan açıklamalar, bu tür yollara başvurmak kimsenin haddine değildir. Yapılan referandumun hem uluslararası hukuk, hem de Irak Anayasası bakımından hiçbir meşruluğu ve temeli yoktur. Bu ne çocukluktur, böyle şey olur mu? Bu girişim ne bölgedeki Kürt kardeşlerimizin, ne de Irak halkının diğer unsurlarının hayrına olamaz.”
 
“IKBY EL ATINA BİNİYOR, OYUNA GELİYOR”
Son birkaç haftadır bölgedeki destek gösterilerinde açılan bayrakların, bazı ülkeler tarafından yapılan açıklamaların, bu işin arkasında kimlerin olduğunu açıkça ortaya koyduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ellerinde masumların eksilmeyen kanıyla bölgemizdeki sorunların kaynağı olan bir gücün oyununa geliyor” sözlerine yer verdi. ‘El atına binen tez iner’ atasözünü hatırlatarak, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin de el atına bindiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emin olun Kuzey Irak’ta da yaşanacak olan budur. Burada amaç, bölgede sürekli kanatılacak, sürekli kanırtılacak, sürekli deşilecek bir yara açmaktır. Kuzey Irak Yönetimi bu yarayı açmaya, bu fitne ateşini yakmaya maalesef talip olmuştur” dedi.
 
“BÖYLE BİR GİRİŞİM HEDEFİNE ULAŞAMAYACAKTIR”
“Tüm bölge ülkelerinin tepkisini alma pahasına yapılan böyle bir girişimin hedefine ulaşma şansı elbette yoktur. Böyle bir sürecin kazananı, sadece bölgemizi kan ve gözyaşı üzerinden yeniden dizayn etmek isteyenler olacaktır” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminden, hatalarından gerekli dersi çıkarmalarını ve yaptıkları yanlışı telafi edecek adımları bir an önce atmalarını beklediklerini söyledi.
 
“KARARLI YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR”
Türkiye’nin, bölgesinde ve dünyada yaşanan tüm sıkıntılara, krizlere, çalkantılara rağmen hedefleri doğrultusundaki kararlı yürüyüşünü sürdürdüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan ülke etrafındaki ateş çemberini kırmanın gayreti içindeyken, diğer yandan da ekonomide, yatırımlarda, güvenlikte, adalette, diplomaside çok önemli başarılara imza attıklarını kaydetti. Çalışarak, üreterek, istihdam sağlayarak ülkesine ve milletine katkıda bulunmak isteyen herkese devletin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, zenginliklerini sadece belirli kesimlerin elinde toplayan kimi ülkeler gibi garipleri, mazlumları, kimsesizleri yok sayan bir devlet asla değildir” diye ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün insanımızın hayat şartlarının geçmişle mukayese edilemeyecek kadar iyi bir düzeyde olduğu vicdan sahibi herkesin kabul edeceği bir gerçektir” görüşlerine yer verdi.
 
“TERÖR ÖRGÜTLERİNİ BU TOPRAKLARDA YAŞATMAYACAĞIZ”
En küçük bir müsamaha göstermeden tüm terör örgütlerinin üzerine gittiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Ülkemize ve milletimize zarar veren, geleceğimize kasteden hiçbir örgütü bu topraklarda yaşatmayacağız. Terör örgütlerine doğrudan veya dolaylı destek veren hiç kimse bu ülkenin ekmeğini yemeyi, suyunu içmeyi, imkânlarından faydalanmayı hak etmiyor demektir. FETÖ gibi hain yapılarından temizlenen ve teknolojik olarak tahkim edilen güvenlik güçlerimiz teröristlere elhamdülillah şu anda nefes aldırmıyor.”
 
“NE KADAR GÜÇLÜ OLURSAK OYUNU O KADAR HIZLI BOZARIZ”
Çevre Şehircilik Bakanlığı ile diğer bakanlıkların, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde gerçekleştirdiği çalışmalara neticesinde yaşanan değişeme değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kanaat önderlerine hitaben, “Biz birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı ne kadar güçlü tutarsak, üzerimizde oynanmak istenen oyunları o kadar hızlı bozar, kendi oyun planımızı o kadar hızlı sahaya sürebiliriz” diye konuştu.
 
“GELECEK NESİLLER VİZYONLARIMIZI GÖRECEK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda kendi oyun planlarının, 2023 hedeflerine ulaşmak olduğunu, gelecek nesillerin de 2053 ve 2071 vizyonlarını göreceğini belirterek, “Ama onlara biz öyle bir Türkiye bırakalım ki, onlar da dedelerinin onlara bıraktığı Türkiye’den mutlu olsunlar, bizlere de dualarıyla inşallah güç katsınlar” dedi.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Cumhurbaşkanlığı: İtibarda Tasarruf Olmaz
 
Cumhurbaşkanlığı: Görüşme Olmadı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Cumhurbaşkanlığı: Gerekirse Afrin'e Gireriz
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Afrin'e olası operasyonla ilgili, ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Sadabad Sarayı’nda
Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzeri İran’ın başkenti Tahran’da bulunan ...
Erdoğan 3 Kritik Dosya İle İran'a Gitti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile İran arasında yapılacak toplantı için Tahran'a gitti
Erdoğan: “Ekonomi İstihdamı Artırmalı”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik büyümenin sayılardan ibaret kalmaması, ...
 
 
"Gökçek İstifa Edecek" İddiasına Erdoğan'dan Yanıt
"Melih Gökçek istifa edecek" iddiasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ...
Yeni Yasama Yılı Başladı
Başbakan Yıldırım,TBMM Genel Kurulu'nda yeni yasama yılı açılışına katıldı
Adalet Bakanı: İadenin Önünde Engel Yok
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "FETÖ elebaşının iadesiyle ilgili teknik ...
İBB Başkanı Mevlüt Uysal Göreve Başladı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mevlüt Uysal, görevine başladı
 
 
Yıldırım: İnsanlığın İhtiyacı Barış, Kardeşlik
Başbakan Yıldırım, “İnsanlığın ihtiyaç duyduğu en önemli şey barış ve kardeşliktir.”
AK Parti’nin İBB Başkan Adayı Mevlüt Uysal Oldu
AK Parti'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Başakşehir Belediye ...
Bakan Albayrak'dan Tartışmalara Son Nokta
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasının süreceğini söyledi
İBB'nin Yeni Başkanı Seçiliyor!
AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını saat 14.00'te açıklayacak
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Erdoğan Doğu Akdeniz’de Çözüm Yolunu  Gösterdi

Erdoğan Doğu Akdeniz’de Çözüm Yolunu Gösterdi

  Sosyal Mesafeli En Güzel Bayramlar
 
  Korana , Antalyamızda 'Saldım Çayıra,Mevlam Kayıra ' Olamaz.
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Korana , Antalyamızda 'Saldım Çayıra,Mevlam Kayıra ' Olamaz.
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Kronikleşen Sorunlar
 
Reşit KESİM
 
 
Sosyal Mesafeli En Güzel Bayramlar
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya