Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   15/32 °C
 
 
gaü arizona
    Sağlık Bakanı Pilli :Bugünde Vaka Sayımız 0  
 
    Bakan Koca : "İyileşen toplam hasta sayısı 120 bini geçti.  
 
    Rum Sağlık Bakanlığı Yeni tedbirleri Devreye Koyma Düşüncesinde  
 
    Girne Amerikan Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi Vizyoner Bir İşbirliği Başlatıyor  
Erdoğan, Türk Konseyi’nin “COVID-19’la Mücadele ve İş Birliği” konulu zirvesine katıldı
Erdoğan, Türk Konseyi’nin “COVID-19’la Mücadele ve İş Birliği” konulu zirvesine katıldı
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) “Covid-19 Salgınıyla Mücadelede İşbirliği ve Dayanışma” konulu olağanüstü video konferans zirvesine katıldı.
 
10 Nisan 2020 Cuma - 14:10

Video konferansta Türk Konseyi üyesi ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu süreç içerisindeki faaliyetlerini, gayretlerini kalbi duygularla alkışladığını kaydetti.
Yapılacak istişarelerin Türk Konseyi üyesi ülkeler için hayırlara vesile olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu toplantının düzenlenmesine öncülük eden Türk Konseyi’nin Dönem Başkanı değerli kardeşim Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle kıymetli dostumuz Sayın Orban’ın ve şahsında Macar halkının Paskalya Yortusu’nu tebrik ediyorum. Türkmenistan Devlet Başkanı kardeşimiz Sayın Berdimuhammedov’u da aramızda görmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Türkmenistan’ı müteakip, mutat zirvemizde üye olarak görmeyi temenni ettiğimizi burada tekrarlamak istiyorum” dedi.
“TÜRK KONSEYİ ZİRVESİ, SALGINLA MÜCADELEDE ÜLKELER ARASINDAKİ DAYANIŞMAYI PERÇİNLEYECEK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm insanlık olarak şu an görünmez bir düşmana karşı zor bir savaş yürütüldüğüne vurgu yaparak, Türk Konseyi’nin olağanüstü zirvesinin Koronavirüs salgınıyla mücadelede ülkeler arasındaki dayanışmayı perçinleyeceğini söyledi.
“Türk dünyası olarak Allah’ın izniyle bu sıkıntılı süreçten de güçlenerek çıkacağımıza tüm kalbimle inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve hastalara da acil şifalar diledi.
Türkiye’nin virüsün yayılmaya başladığı ilk günden itibaren gerekli tedbirleri süratle hayata geçirdiğini, Sağlık Bakanlığı bünyesinde tesis edilen Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri temelinde mücadelenin sürdürüldüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının toplum psikolojisi üzerindeki etkilerini göz önüne alarak bu konuda değerlendirme ve önerilerde bulunacak ayrı bir mekanizma olarak da Toplum Bilimleri Kurulu’nu tesis ettiklerini açıkladı.
“TÜRKİYE, SON 17 YILDA SAĞLIK ALANINDA YAPTIĞI YATIRIMLAR SAYESİNDE SALGINA HAZIRLIKLI YAKALANDI”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son 17 yılda sağlık alanında yaptığı yatırımlar sayesinde salgına nispeten daha hazırlıklı yakalandığına dikkati çekerek, sağlık malzemelerinin üretimi ve tedariki konusunda şu ana kadar ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını, Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra tüm imkânlarını zorlayarak kardeşlerinin de yanında olmaya çalıştığını anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerden gelen talepleri öncelikli olarak değerlendiriyoruz. Konsey üyeleri arasında da gerekli dayanışma ve yardımlaşmanın tesis edildiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Türk Konseyi bu alandaki iş birliğimizi daha verimli kılmak için faydalı bir platform olduğunu şimdiden ispatlamıştır. Bu minvalde sağlık bakanlarımızın da ihtiyaç hâlinde video konferanslar gerçekleştirerek görüş alışverişinde bilgi, veri ve tecrübe paylaşımında bulunabileceklerini düşünüyorum” diye konuştu.
“KÜRESEL ÇAPTA BİR SOSYOEKONOMİK KRİZLE DE KARŞI KARŞIYAYIZ”
“Salgının etkisiyle aynı zamanda küresel çapta bir sosyoekonomik krizle de karşı karşıyayız” uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Aldığımız tedbirler aramızdaki ticareti olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle ulaştırma, gümrük, sınır geçişleri gibi alanlarda halk sağlığını gözetmek suretiyle olabilecek en pratik çözümleri en kısa zamanda hayata geçirmeliyiz. Serbest, açık ve kurallara dayalı bir anlayış çerçevesinde uluslararası ticaretin ve kargo taşımacılığının sürdürülmesi, tedarik zincirinin sürekliliği açısından hayatidir. Alacağımız ulusal tedbirlerin Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve Dünya Ticaret Örgütü kuralları temelinde ticari iş birliğimizi adeta kollar mahiyette olması dayanışmamızın gereğidir. Gelişmeler Hazar geçişli orta koridorun güçlendirilmesinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu ulaştırma koridoruna temassız dış ticaret ve çok modlu taşımacılık sistemlerinin geliştirilmesini teminen somut adımlar atmak için iş birliğimizi yoğunlaştırmamız gerekiyor. Türkiye’yle Azerbaycan ve Gürcistan arasında yük taşımacılığı için kullanılan demir yolu taşımacılığını Orta Asya’ya uzatabiliriz. Bakü-Tiflis-Kars hattı üzerinden mevcut yüke ek günlük 3500 ton yükün taşınabilmesi için çalışmalar yapıyoruz.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapanan kara yolu geçişleri nedeniyle Azerbaycan ve Kazakistan’ın Türk taşımacıları açısından önemli bir transit güzergâh hâline geldiğini belirterek, bu bağlamda Konsey üyesi ülkelerden geçiş belgesi kotası, geçiş ücretleri, sürücü vizeleri gibi konularda kolaylık sağlamalarını beklediklerini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ro-Ro hatlarındaki ücretlerde indirime gidilmesi, ihtiyaç duyulan ilave geçiş belgelerinin temini, geçiş ücretlerinin mütekabiliyet çerçevesinde kaldırılmasının da önem arz ettiğine dikkati çekerek, salgının önlenmesi amacıyla yolcu taşımacılığına kısıtlamalar getirildiğini ancak karşı taraf izin verdiği sürece hiçbir kargo seferini de aksatmadıklarını, bu çerçevede dost ülkelerden de gerekli esnekliği göstermeleri beklediklerini kaydetti.
“TÜRK KONSEYİ’NİN SİBER GÜVENLİK OLGUSUNUN GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA DA ROL ALABİLECEĞİNE İNANIYORUM”
İletişim sektörünün de bu salgın döneminde önemli bir sınavdan geçtiğini, salgının acil durumlarda iletişimin kesintisiz şekilde işletilmesi gerekliliğini bir kez daha ortaya koyduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi’nin siber güvenlik olgusunun geliştirilmesi ve uygulanması konusunda da rol alabileceğine inandığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dile getirdiği tüm meselelerin ele alınması amacıyla ulaştırma ve ticaret bakanlarının video konferans yöntemiyle bir araya gelmesini teklif etti.
Türkiye’nin salgın başladığından bu yana 64 ülkeden 25 binden fazla vatandaşının ülkeye geri dönüşlerini temin ettiğini, Türk Konseyi üyesi ülkelerin Türkiye’de bulunan vatandaşlarının da kendi ülkelerine gönderilmesinde uçak seferleri konusunda kolaylıklar gösterdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize ve ikamet izni ihlali yapan yabancılara tedbirler süresince cezai işlem uygulamama kararı aldıklarını, Türk vatandaşlarının olabilecek tahliyeleri kapsamında Konsey ülkelerinin de benzer esneklikleri sağlayacaklarına inandığını söyledi.
“SALGIN SONRASI DÖNEM İÇİN HAZIRLIK YAPMALIYIZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın sonrasında yeni bir dünya gerçeğiyle karşı karşıya kalınacağına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu nedenle mücadelemizi sürdürürken, diğer taraftan da salgın sonrası dönem için hazırlık yapmalıyız. Sağlık alanındaki iş birliğinden ticarete, ekonomiden toplumsal psikolojiye, gelişmelere bütüncül şekilde yaklaşmalı, iş birliği alanlarını tespit ederek gerekli adımları süratle atmalıyız. Bu minvalde salgınla ilgili sorunlara çözüm üretmek, bilgi, tecrübe paylaşımında bulunmak, ayrıca salgın sonrası döneme dair stratejiler üretmek amacıyla ulusal kriz merkezlerimiz arasında bir eşgüdüm iş birliği mekanizmasının ihdasını öneriyorum. Bu şekilde bir hareket tarzı benimsenmesi Konseyimizin uluslararası görünürlüğünü pekiştirecek, bölgesel ve hatta küresel çapta ağırlığını artıracaktır.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yusuf Has Hacib’in “Kutadgu Bilig” adlı eserindeki “İnen yükselir, yükselen iner. Parlayan söner ve yükselen durur” tavsiyesini anımsatarak, “Evet,  Yusuf Has Hacib’in dediği gibi, içinden geçtiğimiz bu sıkıntılı dönemler de inşallah kısa sürede bitecek, çok daha aydınlık ve huzurlu günler bizleri kucaklayacaktır.  Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, Türk ellerine Türkiye’den canı gönülden selam ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen zirve esnasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik etti.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İnal'dan Polis Haftası Kutlama Mesajı
 
Turizm Camiasının acı Kaybı:Onur Korkmaz trafik kazasında vefat etti
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Bakan Koca : toplam vaka sayısı 42 bin 282
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedavisi ...
5 Dost Ülkeye Yardım Paketlerimiz Ulaştı
Türkiye, koronavirüsle mücadele eden5 Dost ülke'ye Kuzey Makedonya, Karadağ, ...
Bakan Koca : Bugünkü vaka sayımız 3 bin 892
Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, koronavirüs ile mücadelede son durumu ...
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş'tan Berat Gecesi Mesajı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Berat Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı
 
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız'ın Testi Negatif Çıktı
Sosyal medya hesabı üzerinden hastalandığını duyuran Yıldız tedavi altına ...
MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız'a Korona Teşhisi
Sosyal medya hesabı üzerinden hastalandığını duyuran Yıldız tedavi altına alındı
Bakan Koca toplam vaka ve vefat sayısını açıkladı
Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca, kişisel Twitter hesabından koronavirüs ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı Huber Köşkü'nde 15.18'de başladı. ...
 
 
Bakan Koca paylaştı: Bugün 3 bin 135 kişiye COVID-19 tanısı konuldu.
​ "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, ...
Erdoğan :30 Büyük şehire ve 20 yaş Altına kısıtlama başlıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Koronavirüsle mücadele konusunda bilim kurulunca ...
Vefa Sosyal Destek Grupları 1 Milyon 27bin kişiye hizmet verdi
İçişleri Bakanlığı, vefa sosyal destek gruplarının, yurt genelinde son ...
Bakan Koca: Bugünkü Vaka Sayısı 2456
Türkiye'de, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Bakan Koca : 'İyileşen toplam hasta sayısı 120 bini geçti.

Bakan Koca : "İyileşen toplam hasta sayısı 120 bini geçti.

  Bayram Umuttur,Bayram Mutluluktur
 
  Koronaya Çare Sizsiniz
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Koronaya Çare Sizsiniz
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Koronavirusü Önlemleri
 
Reşit KESİM
 
 
Bayram Umuttur,Bayram Mutluluktur
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya