gaü arizona
Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   2/16 °C
 
 
    KKTC Sağlık Bakanlığı aşılama merkezlerini açıkladı  
 
    Antalya'da Soğuk Hava,Yağış ,Buzlanma ve Don Tehlikesine Dikkat  
 
    Başkan Tütüncü :Kepez’in köklü bir mülkiyet sorunu tarih oluyor  
 
    Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde CoronaVac Aşılaması Başladı  
Erdoğan'dan Hollanda'ya Sert Tepki
Erdoğan dan Hollanda ya Sert Tepki
 
İstanbul Bağcılar'da toplu açılış töreninde vatandaşlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Hollanda'nın skandal kararına sert tepki geldi.
 
11 Mart 2017 Cumartesi - 17:48

Erdoğan, "Bir sıçrarsın iki sıçrarsın ama bilesin ki oradaki vatandaşlarım sizin tezgahınızı 16 Nisan'da bozacak. Bakalım senin uçakların  Türkiye'ye nasıl inecek. Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağcılar'da düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bağcılar'ın 22 kilometrekarelik alandaki 760 bini bulan nüfusu ve Anadolu'nun tüm renklerini bir araya getiren yapısıyla adeta hem Türkiye'nin hem de İstanbul'un özeti gibi olduğunu belirtti.
 
Darbe gecesinde Bağcılar'ın 7'den 70'e sokaklara dökülerek Cumhurbaşkanı'na, hükümetine, istiklaline ve istikbaline canı pahasına sahip çıktığını tüm dünyaya ilan ettiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bağcılar o gece Malazgirt'te Bizans ordusunun üzerine yürüyen yiğitlerin ruhunu şad etti. Bağcılar o gece Anadolu'yu bize ebedi yurt haline getiren Selçuklu'nun, Osmanlı'nın mirasına sahip çıktı. Bağcılar o gece Çanakkale şehitlerinin, Kurtuluş Savaşı şehitlerinin, terörle mücadele şehitlerinin ruhlarının yeniden dirilişine şahitlik etti."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede vatanları için, bayrağı için, ezanı için, özgürlükleri için güneş gibi batmaya hazır 80 milyon yürek olduğu müddetçe kimse bize yan bakamaz, kimse bize diz çöktüremez." dedi.
 
 
Erdoğan, Hollanda hükümetinin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini iptal etmesine ilişkin şunları söyledi:
 
"Hollanda'da vatandaşlarımızla buluşma programına gidecekken kendisine 'uçuşa yasak' haberi geldi. Düşünün, Türkiye'nin Dışişleri Bakanı vatandaşlarıyla buluşmak için Hollanda'ya gidecek, Hollanda 'uçuşa yasak' notasını geçiyor. Hollanda, bir sıçrarsın, iki sıçrarsın ama bilesin ki oradaki benim vatandaşlarım sizin tezgahınızı bozacaklar 16 Nisan'da. İstediğiniz kadar baskı yapın, istediğiniz kadar teröristleri ülkenizde besleyin, büyütün, bunların hepsi size ters olarak dönecek ve bunlara yönelik şüphesiz ki 16 Nisan'dan sonra bizler uygulamalarımızı başlatacağız. Bizler sabırlıyız. Men sabera zafera. Sabreden kimse zafere ulaşır.
 
İşte şu anda Bağcıların insanları, buradan Hollanda'ya notasını veriyor. Sen istediğin kadar Dışişleri Bakanımızın uçağını kaldırma, bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye'ye nasıl gelecek? Tabii burada ben diplomasiyi konuşuyorum, yoksa vatandaşların seyahatini değil, o ayrı bir konu ve bunların değerlendirmesini ona göre yapacağız. Bunlar ne siyaset biliyor, ne uluslararası diplomasi nedir bunu biliyor. Bunlar bu kadar ürkek, bu kadar korkak. Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist. Bunu böyle biliniz.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışından etkinliği izleyenlere de seslenerek "Bugün Hollanda bizi seyrediyor, Bağcılar'ı seyrediyorum. Burada bir şehir toplantısı yapmıyoruz, ilçe toplantısı yapıyoruz. Almanya bizi izliyor şu anda, ekranları başından bizi izliyorlar. Avrupa'nın diğer ülkeleri, Fransa'daki Türkler, kardeşlerimiz bizi izliyor, Hollanda izliyor, Belçika izliyor, İskandinav ülkeleri bizi izliyor. Hepsine selam olsun. 16 Nisan için selam olsun." dedi.
 
'Hayır' diyenler niçin 'hayır' dediklerini izah edemiyor
 
Anayasa değişikliği halk oylamasında milletin önünde 2 yolun bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları söyledi:
 

"Ya bugüne kadar yaşadığımız krizlerin en önemli sebebi olan mevcut yönetim sistemiyle devam edeceğiz ya da istikrarın, güvenin teminatı olacak yeni yönetim sistemini hayata geçireceğiz. 40 yıllık siyasi hayatımızın her anında olduğu gibi bu konuda da milletimin irfanına, izanına güveniyor, 'evet' diyeceğine inanıyorum. Dikkat edin 'hayır' diyenler niçin 'hayır' dediklerini izah edemiyor. Hatta meseleden o kadar kopuklar ki, hepi topu 18 madde olan anayasa değişikliği metnini ana muhalefetin başındaki bile hiç okumamış. Şimdi bu sabah benim Karadenizli kardeşlerimi toplamış, onlara bir toplantı yapıyor. Yalan yanlış her şeyi anlatıyor. Bugün Sultanbeyli konuşmamda, onların hepsine tek tek hukuki olarak gereken cevabı vereceğim. Çünkü, okumadın. Hiç olmazsa okumasını sağlayın bir. İki, onu gelip orada dinleyen vatandaşlar da gerçeği bilsin. 18 yaşındakilere seçilme hakkını çok görüyor. Ve ne diyor biliyor musunuz? 'İlanihaye askerlikten kurtulacaklar.' Söze bak. Ve çok daha enteresanı, 'Erken emeklilik olacak, oradan maaşlarını tıkır tıkır alacaklar.' diyor. Böyle saçma sapan şeyler.
 
Bir defa şu anda milletvekillerinin emeklilik yaşı milletvekili olduktan hemen 2 sene sonra başlar diye bir şey yok. Bunların hepsini şu anda arkadaşlarım çıkartıyorlar. Cevabını da Sultanbeyli'de kendisine vereceğim ki milletim aldatılmasın. Bu zat 'cumhurbaşkanı ile başbakan farklı partilerden olursa kavga çıkar.' diyor. Halbuki biz yeni sistemi tam da bu sebeple milletimizin takdirine sunuyoruz. Yani Sezer ile rahmetli Ecevit. Anayasa'yı Ecevit'in yüzüne fırlattı. Halbuki bunların ikisi de farklı değildi. Aynı siyasi zekaya sahipti. Orada kavga çıktı. İşte o kavgayı biz ortadan kaldıralım diye artık cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığı ne yapıyoruz, birleştiriyoruz. Bu iş bitiyor."
 
"Bu sistemde en az yüzde 50 artı 1 oyla seçilebiliyorsunuz"
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sabah yaptığı konuşmada "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." dediğini hatırlatarak, şunları kaydetti:
 
"Bak şimdi 'Egemenlik gidiyor.' diyor. Niye gidiyormuş? Çünkü yasama organı olan Meclis'in elinden bütün yetkiler alınıyormuş. Ya oku bir oku. Hangi yetki alınıyor? Sadece gensoru verilemeyecek. Bütün yine yasamayı parlamento yapacak. Sadece bütçe kanunu, biraz sonra geleceğim, sayın cumhurbaşkanı hazırlayacak. Yeni sistemde başbakan yok öğrendin mi? 'Başbakan başka cumhurbaşkanı başka olursa şöyle olur böyle olur.' Öğren, öğren. Yeni sistemde başbakan yok. Onun yerine her 2 görevi de yürütecek olan cumhurbaşkanı var. Bu cumhurbaşkanı hükümeti kuracak, üst düzey bürokratları atayacak ve millete verdiği taahhütlerin gereklerini yerine getirecek. 5 yıllığına seçilen cumhurbaşkanı başarılı olursa milletin takdiriyle ikinci 5 yıl daha görevde kalma imkanı elde edebilir. Başarısız olursa yerine millet kime güven duyuyorsa, kime itimat ediyorsa, kimin programı ve projesi varsa o gelecek. Yani 2 kez. Çünkü bu sistemde en az yüzde 50 artı 1 oyla seçilebiliyorsunuz. Tamam anladık mı?
 
Eski sistemde öyle dönemler olmuştur ki, yüzde 15 oy alan partinin genel başkanı bile başbakan olabiliyordu. Hatırlayın gençler. 1999 seçimleri öncesi yüzde 15 dahi oyu olmayan Meclis'teki beşinci partinin genel başkanı başbakanlık yapmıştır. Bundan sonra artık kimse milletin yarıdan fazlasının onayını almadan bu ülkeyi yönetemeyecek. Meclis ise yasama ve denetim görevlerini çok daha etkin şekilde yapabilme imkanı elde edecek."
 
Yeni sistemde Meclis'in yasama ve denetim görevlerini çok daha etkin şekilde yapabilme imkanı elde edeceğini aktaran Erdoğan, "Eski sistemde kanun tasarılarını, hükmet, daha doğrusu hükümetin bürokratları hazırlar, milletvekilleri ise sadece komisyonlarda ve genel kurulda bunları görüşürdü. Buraya dikkat. Şimdi kanun teklifi verme yetkisi sadece ve sadece milletvekillerine ait ey Kılıçdaroğlu. Bakanlar Kurulu vermiyor, milletvekilleri veriyor. Cumhurbaşkanının bütçe kanunu dışında böyle bir yetkisi yok. Anladın mı Kılıçdaroğlu? Benim kardeşlerimi, vatandaşlarımı, bir kahvaltı verip niye aldatma yoluna gidiyorsun." diye konuştu.
 
 

 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Hollanda'nın Ankara Maslahatgüzarı Dışişlerine Çağrıldı
 
50 Kitap Okuyana Çift Kişilik Tiyatro Bileti
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Hollanda'nın Ankara Maslahatgüzarı Dışişlerine Çağrıldı
Hollanda hükümetinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş ...
Hollanda'dan Tepki Çeken İptal
Hollanda, Rotterdam'a gitmek isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçuş iznini iptal etti.
Erdoğan Kremlin Sarayı'nda
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi başladı.
İstanbul'da Helilopter Faciası
İstanbul Büyükçekmece'de helikopter düştü. Alınan bilgiye göre, Büyükçekmece'de ...
 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Uyarı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Ege'de fırtına beklendiğini bildirdi.1
ÖSYM'den Açıklama
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 12 Mart Pazar günü yapılacak ...
Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama
Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un Ege ...
Balıkesir'de Deprem
Balıkesir'in Gönen ilçesinde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
 
 
Ehliyet Sınavında Yeni Düzenlemeler
Manuel vitesli araçlarda girilen direksiyon uygulama sınavlarının ilk ...
Mehmet Kesim Anılarındaki Efsane SABAH Ekibini Yazdı
Gazeteci yazar Mehmet Kesim yıllar önce görev yaptığı SABAH gazetesindeki ...
Lice'deki Operasyona 8 Binin Üzerinde Personel Katılıyor
Lice'de PKK'lı teröristlere yönelik TSK, emniyet unsurları ve güvenlik ...
Sanayi Sitesinde Bisiklet Deposu Yandı
Küçükköy'de sanayi sitesinde yer alan bir depoda yangın çıktı. Depoda ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
KKTC Sağlık Bakanlığı aşılama merkezlerini açıkladı

KKTC Sağlık Bakanlığı aşılama merkezlerini açıkladı

  2021 Yılı Mutlu ,Sağlık Dolu Bir Yıl Olsun.
 
  Şimdi KKTC İçin Tarihi Fırsatlar Zamanı
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Şimdi KKTC İçin Tarihi Fırsatlar Zamanı
 
Mehmet Kesim
 
 
El cevap: Caizdir
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Kronikleşen Sorunlar
 
Reşit KESİM
 
 
2021 Yılı Mutlu ,Sağlık Dolu Bir Yıl Olsun.
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya