gaü arizona
Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   22/29 °C
 
 
    Efsanelerin Galası 28 Eylül'de Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde  
 
    KKTC'nin vergi rekortmenleri belli oldu  
 
    Kepez’de lisanslı kız sporcu sayısı hedefi 500  
 
    Emine Erdoğan, New York’ta TİKAD Konferansına Katıldı  
Ersin Tatar Törenle KKTC Cumhurbaşkanlığını Devraldı
Ersin Tatar Törenle KKTC Cumhurbaşkanlığını Devraldı
 
KKTC’nin 5’inci Cumhurbaşkanı olarak seçilen Ersin Tatar, bugün gerçekleşen tören ile Cumhurbaşkanlığı görevini devraldı.
 
23 Ekim 2020 Cuma - 20:45

Cumhurbaşkanı Tatar, “Özgür iradesi ile yaşamımın en anlamlı, en yüce görevini bana veren Halkımızın önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum” diyerek görevin, onurlu olduğu kadar sorumluluk gerektirdiğinin bilincinde olduğunu belirtti.
Konuşmasının başında öncelikle 5 buçuk yıl süreyle Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Mustafa Akıncı’ya teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Tatar, “4’ncü Cumhurbaşkanımız Sayın Akıncı ve değerli eşine bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.
“Değerli konuklar bugün Cumhuriyet Meclisi’nde içtiğim ant benim için ana rehberdir. Bizler, en büyük gücümüzün, demokratik parlamenter sistemimiz, Halkımız, Devletimiz ve Ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti olduğunun farkındayız” sözlerine de yer veren Cumhurbaşkanı Tatar, “Hedefimiz Kıbrıs Türk Halkı’nın birlik ve beraberliğini en üst düzeye çıkartmaktır ve hemen çalışmalara başlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar , sözlerine şu şekilde devam etti:
“Parlamentomuzla, hükümetimizle istişare ederek Ulusal Danışma Konseyi’ni mutlaka yaşama geçireceğiz.
Ulusal Kıbrıs Davamızın müşterek olduğunun bilinci ile kardeş Türkiye Cumhuriyeti Devlet ve Hükümet yetkilileri ile uyum içinde hareket edeceğiz.
Gerek görüşmeci heyetimizin belirlenmesinde gerekse diğer ekiplerimizin oluşturulmasında halkımızın değerlerinden azami oranda yararlanmak kararlılığındayız.
Cumhurbaşkanlığı’nın kapıları halkımıza açık olacak, halkımız bizleri her zaman yanında, yakınında görecektir.
Değerli konuklar, sevgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkı yaklaşık 450 yıl önce atalarımızın Anadolu’dan gelişi ile başlayan Ada’daki varlığımız bir ara ciddi tehlikeler yaşamış olsa da bugün Doğu Akdeniz’de, önemi giderek artan bir Devlet’e sahibiz.
Varoluş ve özgürlük mücadelemiz sonucu kendi Devletimizde Anavatan Türkiye’nin güvencesinde daha müreffeh, daha güzel, aydınlık yarınlar için inanç ve kararlılıkla mücadele ediyoruz. Bu vesileyle, Davamızın ilk Lideri Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş ile bu mücadelede canlarını feda etmiş aziz şehitlerimiz, gazilerimiz ve kahraman halkımıza minnet ve şükranlarımı sunmayı bir görev bilirim.
Kimse bizi, özgürlüğümüz için mücadele ettik, egemenliğimize sahip çıktık, Devletimizi kurduk diye cezalandıramaz. Üzerimizdeki izolasyon ve kısıtlamaların yarattığı prangalardan kurtulmak, başlıca hedeflerimiz arasında olacaktır.
“TARİHİ GERÇEKLER ORTADADIR”
Kıbrıs Türk Halkı asla saldırgan taraf olmamış, Kıbrıs Rumlarının Ada’da eşit hak sahibi olduğunu inkâr etmemiştir. Ama onlar bizim eşit hak sahibi oluğumuzu inkâr ediyor. Bu yanlış, Kıbrıs konusundaki çözümsüzlüğün esas sebebidir.
İnanıyorum ki, geç de olsa, Avrupa Birliği ve dünya bu gerçeği mutlaka görecektir.
Değerli konuklar, sevgili kardeşlerim;
Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluş ve özgürlük mücadelesi ve kendi Devleti’ni kurması, kendisine yöneltilen saldırıların kaçınılmaz sonucudur. Kıbrıs Türk Halkı bugüne kadar hep uzlaşıdan, anlaşmadan yana tavır koymuş ancak Rum komşularından olumlu yanıt alamamıştır.
Uzun yıllardır Birleşmiş Milletler gözetiminde sürdürülen görüşmelerde bir sonuca ulaşılamamışsa bunun sorumlusu Kıbrıs Türk tarafı değildir. 2017 yılının Temmuz ayında Crans Montana’da sona eren süreç bunun en son kanıtıdır.
Kıbrıs Türk tarafı ortaya çıkan uzlaşı fırsatlarına olumlu yaklaşmasına rağmen, Rum kesimi hep maksimalist davranmış ve uzlaşıyı reddeden taraf olmuştur.
Yaşananlar ortadayken ve hafızalarda yerini korurken, bizlerin hala izolasyonlarla cezalandırılması, verilen sözlerin tutulmaması ve baskıların Anavatan Türkiye ile bizlere yönlendirilmesi doğru ve hakça bir tutum değildir. Adil, kalıcı ve gerçekçi bir uzlaşıya da hizmet etmemektedir.
“BM’NİN KARARI İLE YARATILAN HAKSIZ STATÜKONUN GERÇEK MAĞDURU KIBRIS TÜRK HALKIDIR”
Bu tarihi günde, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası camiaya bir kez daha şu mesajı vermek istiyorum:
4 Mart 1964’te alınan 186 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı ile yaratılan haksız statükonun gerçek mağduru hala Kıbrıs Türk Halkıdır.
Halk olarak hepimiz Kıbrıs meselesinin artık bir neticeye bağlanmasından yanayız.
Biz, yaşadıklarımız ışığında Kıbrıs’ta ve bölgemizde sürdürülebilir barış ve istikrar için, hiçbir tarafa üstünlük sağlamayacak şekilde, adadaki iki halkın egemen eşitliği ve iki devlet temelinde işbirliğini bir gereklilik olarak görüyoruz.
Arzumuz en kısa sürede bu zeminde kalıcı ve adil bir çözüme ulaşmaktır. İlk etapta Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Sayın Guterres’e görüşlerimizi açık bir şekilde bildireceğim.
Türkiye’nin ortaya koyduğu beşli konferans fikrine egemen eşitlik temelinde iki Devletli çözümün görüşme masasına gelmesi ve bir anlaşmanın mümkün olup olamayacağının belirlenmesi açısından son derece sıcak bakıyorum.
Birleşmiş Milletlerle Garantör ülkeler İngiltere ve Yunanistan artık üzerlerine düşeni yapmalı ve Kıbrıs konusunun adil, yaşayabilir bir sonuca bağlanması için Rum tarafını doğruya yönlendirilmelidir.
“KIBRIS RUM TARAFI İÇİN BİR SAMİMİYET TESTİDİR”
Buradan Güney Kıbrıs’taki komşularımıza da seslenmek istiyorum:
Eğer Sayın Anastasiadis, iyi niyetle ve gerekli siyasi iradeyle beşli konferansa gelirse görüşmelerin olumlu sonuç vermemesi için bir neden yoktur.
Yeter ki Ada’daki mevcut gerçekler göz önünde bulundurulsun ve egemen eşitliğimiz, bizim de bu topraklarda eşit statüde var olma hakkımız olduğu göz ardı edilmesin. Önümüzde duran hidrokarbonlar konusu bu bağlamda Kıbrıs Rum tarafı için bir samimiyet testidir.
Kendilerine bu konuda Kıbrıs Türk tarafınca sunulan ortak bir komite kurulması önerilerimiz hala masadadır. Daha fazla gecikmeden bu önerileri bir fırsat olarak değerlendirmelerini bekliyoruz.
“TOPLUMUMUZUN TÜM DEĞERLERİNİ KUCAKLAYACAĞIM”
Ve son olarak da Halkımıza seslenmek istiyorum:
Değerli kardeşlerim; beni neden Cumhurbaşkanı seçtiğinizin bilincindeyim. Kıbrıs konusunda haklarımızın savunucusu olurken iç sorunlarımızın çözümü için mutlaka yoğun çalışmalar ve çabalar içinde olacağım.
Ekonomiden, yükseköğrenime, sanata, spora, gençliğe kadar pek çok alanda komiteler kurarak çalışmalar yapacağız.
Söz verdiğim gibi herkesin Cumhurbaşkanı olacağım ve tüm kesimleri, toplumumuzun tüm değerlerini kucaklayacağım.
Hükümetle istişare içinde, Cumhurbaşkanlığımızın Anayasal görevlerini çağdaş anlamda başarılı olarak yapabilmesi, Devletimizin bilinir ve tanınırlığının artırılabilmesi adına Cumhurbaşkanlığımız için yeni bir teşkilat yasası çıkarılması yönüne gidilecektir.
Her bakımdan Devlet kurumlarımıza örnek olmak, halkımıza hak ettiği hizmetleri verebilmek için azami gayret sarf edilecektir. Halkımızın tüm kesimleri ile diyalog ve işbirliği geliştirilecek, sorunların ortak akıl yoluyla ele alınıp hal çaresi aranmasına azami özen gösterilecektir.
Sözlerime son verirken, hepinizi en derin sevgi ve saygılarla selamlıyor, ayrılmaz bir parçası olduğumuz Yüce Türk Ulusu ile Kıbrıs Türk Halkı’na aydınlık yarınlar diliyorum.”

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Opera Sahnesinde “BEETHOVEN AKŞAMI”
 
Oktay:"KKTC ile güçlü iş birliği yeni dönemde artacak"
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
KKTC'de Eski Bakan Üstel :Görüntülerde Varsam Milletvekilliğinden İstifa Ederim
KKTC Turizm eski Bakanı Ünal Üstel katıldığı bir TV programında, ‘Özel ...
KKTC'de UBP'den 31 Ekim'de kurultay Kararı
UBP Genel Başkan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle boşalan ...
KKTC Yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Cuma Günü Ant İçecek
KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, Ersin Tatar’ın ant ...
BM Genel Sekreter Sözcüsünden Kıbrısla İlgili Yol Haritası Çağrısı
Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Antonio ...
 
 
Tatar ve Anastasiadis ve buluşma kararı aldı
Rum Lider Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir telefon ...
Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis,Ersin Tatar'ı Mesajla Kutladı
Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, KKTC’nin 5’inci Cumhurbaşkanı seçilen ...
KKTC'nin Yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar
KKTC,YSK Kurulunun kesin olmayan sonuçlarına göre Ersin Ttatar %51.74 oy aldı
Açılan Sandıklarda Ersin Tatar Önde
Açılan 631 sandığa göre sonuçlar: Ersin Tatar, yüzde 52.07; Mustafa Akıncı yüzde 47.93 oy aldı
 
 
KKTC ,YSK Açıkladı ;Seçime katılım oranı yüzde 61.03'e çıktı
KKTC YSKnin yaptığı açıklamaya göre Seçime katılım oranı, sandıkların ...
Ersin Tatar : “Katılım çok olmalı, bunun erken seçimi yok”
UBP Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar oyunu kullandıktan sonra basına verdiği ...
Mustafa Akıncı : “Umarım geriye dönüp baktığımızda bugünü gururla anımsarız”
KKTC Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ...
KKTC halkı Oy Veriyor, Cumhurbaşkanını seçiyor
KKTC 'de Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu bugün yapılıyor. İkinci turda, ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
KKTC'nin vergi rekortmenleri belli oldu

KKTC'nin vergi rekortmenleri belli oldu

  Bayram Mutluluktur Bayram Birlik Bayram Kardeşliktir
 
  Aşısızlara Yaptırım İçin Neyi Bekliyoruz?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Aşısızlara Yaptırım İçin Neyi Bekliyoruz?
 
Mehmet Kesim
 
 
El cevap: Caizdir
 
Hüseyin Kaya
 
 
Kademeli Açılımlar
 
Reşit KESİM
 
 
Bayram Mutluluktur Bayram Birlik Bayram Kardeşliktir
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya