Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   10/16 °C
 
 
    Prof.Dr. Ata Atun Yazdı : Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç  
 
    Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Fikret Otyam’ın Anısına Sergi  
 
    Ebru Gündeş Evleniyor mu ?  
 
    İşte KKTC'de En çok yağış alan bölgeler  
GAÜ'nün 'Okyanus' temalı yeni akademik yılı görkemli törenle başladı
GAÜ nün  Okyanus  temalı yeni akademik yılı görkemli törenle başladı
 
GAÜ'de 35’incisi gerçekleşen akademik yıl açılışı, saat 10.00’da GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
 
25 Ekim 2019 Cuma - 14:56

              İrem KESİM /KKTC
Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) “Okyanuslar” temalı 35’inci Akademik yılı, GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlenen tören ile başladı.
GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlenen tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 
Törene, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, Kurucu Rektör Serhat Akpınar, GAÜ Başkan Vekili Cemile Esenyel, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Haydar, Rektör Yrd. Prof. Dr. Tülin Bodamyalı, Mr. Praise Falaji, Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, Scott Gould ve ATBDC Başkanı Uğur Terzioğlu ve üyeleri, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Gökçe Keçeci, YDP Parti Başkanı Erhan Arıklı, DP Milletvekili Fikri Ataoğlu,  Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan yanı sıra Filistin, Ürdün, İngiltere, Özbekistan’dan misafirler, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Açılış konuşmaları ile başlayan törende, ilk olrak GAÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Haydar konuşmasını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Haydar konuşmasında; “Sağlam adımlarla 35. Yılımıza başladık. Geçmişe baktığımızda bugüne kadar geçirdiğimiz süre içerisindeki değişim oldukça fazla. Fakat bu değişim yalnızca kampümüzde değil. Hiç bir zaman hiç birimiz bir şey kaybetmedik. Yaşamı tehdit eden bir çok unsur karşımıza keşkeler olarak çıkıyor. Üniversitemiz her zaman keşkelerin yanında farkındalık yaratmaya çalışıyor. GAÜ’de eğitime başladığınız gün aile içerisindeki birlikteliğiniz başlıyor ve bu birliktelik ölene denk sürüyor. Yeni dönemde ilerken GAÜ’lüyüm demenin gurunu ve onurunu yaşamaya devam edin. Başarı her zaman peşinizde olsu“ ifadelerini kullandı. 
GAÜ Rektör Yrd. Prof. Dr. Tülin Bodamyalı, yaptığı konuşmada Girne Amerikan Üniversitesi’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nde kurulan ilk üniversite olduğunu belirtti. Bodamyalı;  “35 yıllık eğitimde, adayı yönetmeyi ve yurtdısşında şube kampüsleri kurmayı başarmış bir üniversite olmakttan gurur duyuyoruz. 50’nci yıldönümümüze doğru adımlarla ilerlemekteyiz. Bu yılın teması Okyanuslar- Küresel Isınma ve Çevre Kirliliği bağlamında. Daha sürdürülebilir bir yaşam sürmenin yollarını ararken, hepimiz için öğrenme arayışınada girmiş bulunmaktayız. Hepinize başarılar diliyorum” dedi. 
Nijerya Eğitim Elçisi Praise Folaji’nin Onursal Doktora Payesi, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal tarafından takdim edildi. 
GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar ise gerçekleştirmiş olduğu açılış konuşmasında 35. Kuruluş Yılına girdiğimizi vurgulayarak;  “ 2019-2020 Öğretim Yılımızda adeta KKTC’nin yüksek öğretim yılımızda ve eğitim tarihini yazan başarılarımızla, KKTC’de bir yüksek öğretim olgusu ve varlığını açık bir araştırma adasına bir eğitim üssüne dönüştüren ve tüm bu süreçlerde, geçmişten bugüne alın teriyle, bilgi ve düşünce gücüyle Girne Amerikan Üniversitesini  bugünlere taşıyan, küresel varlığımızı var eden tüm akademik , idari kadromuza özellikle geçmekte olduğumuz bu zor süreçte adeta kilitlenen, sizlere sonsuz teşekkürler. Bizi biz yapan değerli öğrencilerimize ve özellikle mezunlarımıza ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Tüm süreçlerde yanımızda olan, KKTC yüksek öğretim gelişim süreçlerine destek veren hükümetlerimize, KKTC yüksek öğretim tarhinin yazıldığı eserimizde tüm bunlara yer verdik.  Çok önemli ve zor bir dönemden geçiyoruz. Destek gördüğümüz gibi, gelişimimizden kıskançlık duyan birden fazla yapının da saldırısı ve hedefi durumundayız. Bu süreçler, bilginin gücü ve dost kuruluşlarımızla aşacağımızdan emin olun. Yaratılmaya çalışılan bilgi kirliliğinden üniversitenizi koruyun. Hedef alanları hedef alın, artık savunma hattından çıkmamız gerekecekse de 50. yıl yolculuğumuzda savunma hattından taaruz hattına geçmeye hazır olun “ dedi. 
AKPINAR’DAN ÇAĞRI
Akpınar ailemizin temelliğinin daima bir olması gerektiğini belirterek; Kimsenin GAÜ’ni yıkma girişimlerine izin vermeyeceğini, başta YÖDAK olmak üzere Milli Eğitim  Bakanı huzurunda çağrıda bulunarak “Üniversitelerimizi koruyalım. Bizler bu başarı tarihini kendimiz yazdık. Sizler de destek verin. Ne yapmaya çalıştığımızı anlayın,  güvenin ve sahip çıkın. Artık kişisel hedef ve beklentilere kurumlarınızı kurban etmeye çalışmayın.
Unutmayalım bugün bir yüksek öğretimden bahsedebiliyorsak, bu GAÜ’nün eseridir. Bugün bir YÖDAK Yüksek Öğretim Kurulumuz varsa yine GAÜ’nün ısrarlı talepleri ile yasallığı kazandırılarak ülkemizdeki Yüksek Öğretiminin geçmişine yasal yapı oluşturulmuştur.  Unutmayalım KKTC’nde Üniversite ve Yüksek Öğretim var ve var olmanın nedeni Girne Amerikan Üniversitesi’dir. Asaleten kendi varlığı ile başlatmış ve var edilmiştir “ ifadelerini kullandı.
Akpınar ayrıca, “Okyanus”ların  önemine değindiği konuşmasında ise, alınan her iki nefesten birini sadece okyanuslara borçlu olduğumuzu belirterek, tüm yaşamların sudan geldiğine ve bu dengenin pamuk ipliği inceliğinde olduğuna vurgu yaptı.
Akpınar konuşmasının devamında ise şunlara vurgu yaptı;
“Okyanuslar,  bu kadar büyük sorumluluğu gönüllülükle üstlenirken, bizler; okyanuslara olan borcumuzu niye ödemiyoruz? Ve neden? Diğer canlılar gibi bulundukları ortamla barışık değiliz? Örneğin, neden diğer memeli türleri gibi;  Tükettiğimizin yerine, yenisini koymakta cimriyiz? Yoksa "İnsanca" deyiminin, aslında dillendirilmeyecek gerçek karşılığı bu mudur? Böylece; "insanca" yaşadığımızdan mıdır? Bir bölgeyi tükettiğimizde, neden bir başka bölgeye, ya da bir diğerinin payına göz dikiyoruz? Neden kanser hücreleri gibi davranıyoruz? kanserden korkarken, neden aynı reflekse sahip olduğumuzla yüzleşmiyoruz? Bütün bunlar olup biterken, bu gezegeni paylaştığımız diğerlerinin payını da, kendimizle birlikte,  aslında neden öldürüyoruz? Neden küresel ısınmanın tek faili insan türü? çok mu akıldan?
Başka hiçbir tür, yavrusunu bu gerekçeler ile ötelemez, yaşam süresini ölçmez, öyle bir girişimde bulunmaz. Olsa olsa, tek gerekçe, "Ayakları üzerinde durabilmesi veya kanatlarını çırpabilmesidir kendi kendine…" 
İç güdüsel, bildiği usulde yetiştirir, ve besin zinciri içinde hayatta tutmaya çalışır. Hayat mücadelesinin saf tanımı; tam da bu'dur.”
Girne Amerikan Üniversitesi 2019-2020 Akademik yılının açılış töreninin bu yıl ki Açılış Dersini, Prof Dr. Ahmet Cemal Saydam ve Scott Gould  verdi. 
Okyanuslar temalı yeni dönemin açılış dersinde Ahmet Cemal Saydam;  “Okyanus kuralı iklimsel değişmeden gerçekleşen olaylar benim de gelişmemi sağladı. Bu değişim uzun zamandır mevcut. Bilgi çağındayız. Her şeyi görerek öğrenebiliyoruz. Deniz seviyeleri yükselmektedir. Kuraklık devam ederken bu sorun hepimizin sorunudur. Kıbrıs ve Türkiye’ye bakuldığında Akdeniz’de ve bulutlarda bir depresyon söz konusu. Bizler insanlar olarak dünyamıza ne kadar zarar vermişiz. Okyanus ve deniz kirliliğine sebep olmamalıyız “ dedi.
Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam’ın konuşmasından sonra, teşekkür plaketini, GAÜ Başkan Vekili Cemile Esenyel Takdim Etti. 
Akademik açılışın ikinci dersini veren Ünlü ,İngiliz Yazar ve Şirket Danışmanı Scott Gould;  “Bizler hayatın çiftçileriyiz. Hayatı şekillendirebileceğimizi düşünüyorum. 18 yaşında birini nasıl şekillendirirsek doğayı ve iklimi de o şekilde şekillendirebiliriz. Hayata karşı daima açık olun. Bu dünyanın sizlere, insanlara  ihtiyacı var. Bir çok şey,i değiştirebiliriz” ifadelerini kullandı.
Scott Gould’un konuşmasınının ardından teşekkür plaketini, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Haydar takdim etti.
Akademik açılış töreni GAÜ Pera Dans Okulu öğrencilerinin muhteşem gösterisinin ardından verilen resepsiyon ile son buldu.  Tören, GAÜ Sahne Sanatları yüksek Okulunun dans gösterisi ve ardından resepsiyonla tamamlandı.
 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Mahkumlara Okuma Alışkanlığı kazandıracak İmza Protokoli
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar :150 saat 29 Ekim saat 18.00'de bitiyor.
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
"CODEWEEK EU" İçin , GAÜ Gün Sayıyor
GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar, "Üniversite ve bağlı kuruluşlar olarak gerçekleştirdiğimiz ...
Akpınar'dan Girne Belediyesine Haklı Sitem
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, “Girne ...
GAÜ Pedogojik Formasyon İçin Son Başvuru 8 Ekim Salı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Öğrenci İşleri Daire Başkanı Zerrin ...
Rauf Denktaş Üniversitesin'den ‘Arabuluculuk ve Türkiye Uygulaması’ konulu Hukuk Paneli
Rauf Denktaş Üniversitesi ile Akdeniz Uyuşmazlık Çözüm Merkezi iş birliğinde ...
 
 
Gazeteciler Birliği, diksiyon kursu düzenliyor
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, basın çalışanlarına yönelik diksiyon kursu düzenliyor.
GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar ,BM Toplantısını Değerlendirdi
Akpınar toplantı ile ilgili değerlendirmede ''Bu süreçde ,şahsım ve GAÜ'ye ...
GAÜ'de NASA Space Apps Challenge etkinliği Hazırlığı
18-20 Ekim 2019 tarihinde Kıbrıs’ta sadece Girne Amerikan Üniversitesi ...
Thomas Cook Müşterisi 8 bin yolcu Güney Kıbrıs'ta mahsur kaldı
Havayolu şirketi Thomas Cook'un iflas etmesi nedeniyle 8 bin yolcunun ...
 
 
Akpınar New York’ta, GAܒnün İklim Değişikliği Hakkında Üstlendiği Yeni Hedefleri Duyuracak
(GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcılığı ...
GAÜ Projesiyle Filistin Gençliğine Destek Verecek
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) “Uluslar Projesi 35” Kapsamında Ortadoğu ...
Girne Yangını Kontrol Altında
KKTC´nin Girne şehrinde askeri bölge içindeki koruluk alanda başlayan ...
Akpınar :KKTC'yi Tüm Dünyaya'ya Tanıtacağız
GAÜ Kurucu Rekötrü ve Gezici Büyükelçi Serhat Akpınar, resmi temaslar ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Prof.Dr. Ata Atun Yazdı : Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç

Prof.Dr. Ata Atun Yazdı : Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç

  Byturco Medya Yayın Grubunda Özümüz Aynı ,Yenileniyoruz..
 
  Siz İyimisiniz Özgür Özel Bey
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz İyimisiniz Özgür Özel Bey
 
Mehmet Kesim
 
 
Yanlış Strateji, Yanlış Başlangıç
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Byturco Medya Yayın Grubunda Özümüz Aynı ,Yenileniyoruz..
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya