Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   21/34 °C
 
 
gaü arizona
    Erdoğan : "Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız"  
 
    Sağlık çalışanları ve dezenfeksiyon işçilerine ‘Biraderler Cabaret’ ile eğlenceli saatler  
 
    TMT'den 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı  
 
    Halil Sezai Tutuklanarak cezaevine gönderildi  
KKTC'li Bakan Üstel :Turizmde Hedef Belirleyeceğiz
KKTC li Bakan Üstel :Turizmde Hedef Belirleyeceğiz
 
11 Ocak'da Başlayacak "Kuzey Kıbrıs Turizm Şurası" öncesi Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, basın toplantısı düzenledi
 
8 Ocak 2020 Çarşamba - 19:42


Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın "KKTC turizmi geleceğini planlıyor" sloganıyla düzenleyeceği "Kuzey Kıbrıs Turizm Şurası" 11-12 Ocak tarihlerinde gerçekleştiriliyor. 
Turizm Şurası, 11 Ocak Cumartesi saat 10.00'da başlayacak ve gün boyu komisyon çalışmaları yapılacak. Komisyon ve değerlendirme çalışmaları 12 Ocak Pazar günü saat 14.30'da tamamlanacak ve basın açıklaması yapılacak. 
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, şura ile ilgili Girne'de basın toplantısı düzenledi ve hedeflerinin; turizmde tüm paydaşların katkısıyla bir devlet politikası oluşturmak, kalıcı bir eser, bundan sonrası için bir yol haritası bırakmak olduğunu söyledi.  
Turizm Bakanı Üstel, şuranın; "geleceğe yönelik ulusal bir turizm politikasını bütün paydaşlar ile birlikte oluşturma hedefiyle" gerçekleştirileceğini kaydetti. 
Üstel, Sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmeyi hızlandıran turizmin, hizmet sektörünün yan kollarında ve ülke genelinde istihdamı artırdığını, yabancı döviz girdisi sağlayarak ülke ekonomisini de büyüttüğü vurguladı. 
Turizm sektörünün ayrıca din, dil, ırk ayrımı olmaksızın insanlar arasında barış ve dostluk duygularını geliştirerek dünya barışına da katkı sağladığını ifade eden Üstel, 1,3 milyardan fazla kişinin bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ettiği günümüzde bu hareketlerden elde edilen turizm gelirlerinin 1,2 trilyon doları aştığını ve önümüzdeki süreçte de hem kişi sayısının hem de gelirlerin artacağının hesaplandığına işaret etti. 
Üstel, "Dumansız sanayi, lokomotif sektör, ekonomik çarkları çeviren bir sektör" olarak nitelediği turizmin; "Ülkenin Geleceği" olduğunu ifade etti ve turizmde istikrar için 2020-2030 yılları arasında turizmde bir devlet politikası, turizmde yapılanma ve strateji planının tüm paydaşlarla ortaya çıkarılacağını söyledi. 
Turizmin devlet politikası haline gelmesi için, turizmde yol haritası ortaya çıkarmak için yapılacak şura ile ilgili basınla sohbet toplantısı düzenlediklerini ifade eden Üstel,  şöyle devam etti: 
"Bu pencereden bakarak ülkemizin turizmini de değerlendirecek olursak, gelmiş geçmiş hükümetlerin, bakanların, çalışanların ve sektörün katkıları ile tatil, kongre, kültür, sağlık, spor, inanç, eko gibi pek çok alanda sunulan alternatifler sayesinde 1 milyon 200 binden fazla turistin ağırlanarak turizm gelirlerinin de 912.4 milyon USD’ye yükseltilme başarısının gösterildiğini yani devletimizin dış ticaret açığının % 53,2’sinin turizm ile karşılandığını bilginize getirmek istiyorum.
Her şeyin hızla değişip, geliştiği, kendini sürekli yenileyen, güncelleyen dijital bir dönüşüm yaşayan çağımızda turizmin de en az teknoloji ve bilim kadar hızla geliştiğini, değiştiğini ve büyüyerek küresel bir sektör haline geldiğini görmekteyiz.
Değişen çağ, kendi insan modelini oluşturup, yeni ihtiyaçları da beraberinde getirdiği gibi, yine kendi arzını da oluşturmaktadır. Bu büyük dönüşümün hızına diğer sektörlere nazaran fazlasıyla çeşitliliğe sahip olan turizmin de ayak uydurmak zorunda olduğu aşikardır.
 
Turizm alanında ortaya çıkan gelişmeleri, değişimleri ve gelecek beklentilerini turizm sektörünün kıymetli paydaşları, tüm siyasi partilerimizin temsilcileri ve turizm profesyonellerinin katılımları ile ele alacağımız; tutarlı, bütüncül ve etkin stratejilerin değerlendirileceği Şûramızda, sektörümüzle birlikte mevcut durumu gözden geçirme ve geleceğe yönelik ulusal bir turizm politikası oluşturma fırsatı bulacağımıza inanıyorum."
“YENİ STRATEJİ VE VİZYONLAR…”
Turizm Bakanı Üstel, dünyada yaşanan gelişmelerin, turizm sektöründe yeni strateji ve vizyonların etkin ve tutarlı politikalarla hayata geçirilmesini zorunlu kıldığı bir çağda yaşadıklarını ifade ederek, şuraya yönelik şunları söyledi:
 "Bizler de, bilinçli turistlerin tatil destinasyonlarını sürdürülebilir turizmi destekleyen ülkeler arasından seçtiği gerçeğinden ve az önce bahsettiğim dünyada meydana gelen değişimlerden hareketle 2020-2030 yılları arasında uygulanacak ulusal turizm politikasını katılımcılık anlayışı ile gerçekleştireceğimiz şurada belirlemeyi hedeflemekteyiz.
Bu hedefe bağlı olarak ülkemizde yaşanan istikrarsızlık nedeniyle lokomotif sektörümüz konumunda olmasına karşın henüz sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulamayan turizm sektörümüzün, devlet politikası haline gelebilmesi için öncelikle siyasi partilerimiz ile bir araya geldiğimizi  ardından da dünyada ve Anavatan Türkiye’de yapılan stratejik planları da incelediğimizi sizlerle paylaşmakta yarar görüyorum.  
Şuramızın, ülkemizden siyasi parti temsilcileri, kamu, özel sektör, yüksek öğretim kurumları, sivil toplum örgütleri yanında Türkiye’nin yetkin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretim üyeleri ve turizm profesyonellerinin katılımı ile gerçekleştirilecektir."
10 KOMİSYON 
Üstel, Şurada; "Turizm Politikaları, Sürdürülebilirlik ve Yatırım-Teşvik-Finansman, Turizmde Örgütlenme ve Destinasyon Yönetimi, Turizmde Ürün Çeşitliliği ve İç Turizm, Turizm Eğitimi ve İstihdamı,Turizmde Tanıtma ve Pazarlama, Turizmde Ulaşım, Konaklama Sektörü, Seyahat Acentacılığı, Dijital Turizm ve İnovasyon, Gastronomi Turizmi" olmak üzere 10 komisyonda çalışmalar yapılacağını kaydetti. 
Şurada ortaya çıkacak raporlar ışığında ülkenin turizm stratejilerini gözden geçirerek gerçekçi, sürdürülebilir ve güncel bir eylem planı oluşturacağını ifade eden Üstel, "Şuranın sonuçlarının, önümüzdeki on yıl içerisinde ülkemizin turizm hedeflerini gerçekleştirmede belirleyici yararlar sağlayacağına olan inancımla hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlar, şura sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim" dedi. 
Soruları da yanıtlayan Üstel, ülkeye ulaşımda sıkıntılar olduğunu ancak dünya turizminde büyüyen pastadan daha fazla nasıl pay alabilecekleri ve bu hedefe nasıl ulaşabileceklerini şurada tartışacaklarını kaydetti. 
TURİZMİ ŞEKİLLENDİRMEK VE ÇEŞİTLENDİRMEK
Amaçlarının ülke turizmini geliştirmek kaliteyi artırmak ve bununla birlikte turist sayısını artırmak olduğunu ifade eden Üstel, şuranın bir hedefinin de turizmi şekillendirmek ve çeşitlendirmek olduğunu söyledi. 
Kış turizminin önümüzdeki hafta başlayacağını ve destinasyon sayısını artırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Üstel, bu yıl Uzak doğudan turistlerin de ülkeye gelmeye başlayacağını kaydetti. 
Turizm kalkınma ajansını da kurmayı planladıklarını ifade eden Üstel, ulaşımdaki sıkıntıları bu şekilde bazı yeni açılımlarla aşmaya çalışacaklarını dile getirdi. 
“YENİ BİR ŞİRKET UÇUŞA BAŞLAYACAK”
Yeni bir şirketin Mayıstan sonra ülkeye uçuşa başlayacağını ifade eden Üstel, şirket ismi veremeyeceğini söyledi. 
Üstel, ulaşımdaki sıkıntıları aşmak için öncelikli yeni havalimanının tamamlanmasına önem verdiklerini, yeni havalimanı ile ulaşım alanında yeni adımlar atacaklarını ve hukuk yoluna gidebileceklerini anlattı. 
Pastadan tüm sektörlere pay almak istediklerini ifade eden Üstel, bütün görüşleri alacaklarını ve hep birlikte turizmi geliştireceklerini kaydetti. 
Dijital reklama da önem verdiklerini ve bu alandaki faaliyetleri artırdıklarını ifade eden Üstel, bölgede ve ülkede siyasi istikrarsızlığın da olduğunu, bu sıkıntıları bilerek bütçeye göre hareketle tanıtım faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. 
Çevre konusunda da çalışmalarının olduğunu, yasalarda bazı değişiklikler hazırlığında olduklarını ifade eden Üstel, çevreye hep birlikte sahip çıkılmasının önemine işaret etti. 
YERLİ İSTİHDAM
Üstel, yerli istihdama da önem vereceklerini ve turizm koleji gibi bir okulla yerli iş gücünü artıracaklarını söyledi. 
Üstel'in konuşmasının ardından şuraya destek veren ve katkı koyan akademisyenler de söz alarak, şuranın hedefleri ile ilgili bilgiler verdi ve soruları yanıtladı.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
ABD Başkanı Trump'dan İran saldırısıyla ilgili Açıklama
 
Akseki ve Elmalı’da kapanan yollar'da karla mücadele
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel Girne Limanı Konusunda Açıklamada Bulundu
Bakan Üstel “turistlerin tarihi Girne Limanı’nın eski dönemlere ait toplumsal ...
Başkan Güngördü su baskınlarına karşı önlemleri anlattı
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla bir açıklamada bulundu
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığın'dan “Milli Mücadele ve Şehitleri Anma Programı”
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Milli Mücadele ve Şehitleri Anma programı düzenledi.
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel : Tanıtım ambargosunu dijital pazarlama ile aştık
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel yaptığı açıklamada, tanıtım ambargosunu ...
 
 
KKTC Başbakanı Tatar'dan Cumhurbaşkan Vekili Oktay ile Yaptığı Görüşme ile ilgili Açıklama
Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Vekili ve Yardımcısı Fuat ...
KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi, Cumhurbaşkanı adayını Salı akşamı açıklıyor...
Parti kulislerinden alınan bilgiye göre CTP nin adayının CTP genel başkanı ...
KKTC'de Geçitkale Havalimanı İHA VE SİHA'lara Tahsis Edildi
Türkiye'nin talep ettiği Geçitkale havalimanında İHA’lar pazartesi göreve başlıyacak
KKTC Cumhurbaşkanlığında Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı Toplantısı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, belediye başkanları tarafından reddedilen çalışmanın, ...
 
 
KKTC Bakanı Üstel Kuzey Kıbrıs İçin Tüm Dünyaya Çağrı'da Bulundu
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları ...
Prof.Dr. Mehmet Hasgüler, Kıbrıs sorunun çözümünü GAÜ'de Anlattı
Prof.Dr. Mehmet Hasgüler, Kıbrıs sorunun çözümünün devlet ve halk arasında ...
“Vizyon 2030 Eğitim Stratejik Plan Çalıştayı” 6 Aralık Cuma günü Yapılıyor
Golden Tulip Hotel’de iki oturumda gerçekleştirilecek Startejik Eğitim ...
KKTC Başbakanı Tatar :Rumların KKTC Turizmine Zarar vermelerine Müsaade etmeyiz
KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta en az Rum Yönetimi kadar yasal bir ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Antalyaspor'da Testler Yenilendi .Takım Beşiktaş Maçına Gidiyor

Antalyaspor'da Testler Yenilendi .Takım Beşiktaş Maçına Gidiyor

  Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
  Koronaya Çare'SİZ' Değil Misiniz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Koronaya Çare'SİZ' Değil Misiniz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Kronikleşen Sorunlar
 
Reşit KESİM
 
 
Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya