Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   21/25 °C
 
 
    Briç sporunu sevenler ASSİM'e  
 
    13’üncü Lefke Ceviz Festivali Başlıyor  
 
    Gözler Başkan Erdoğan'ın Bu Akşam Yapacağı Tarihi Konuşmada  
 
    KKTC'de UBP Milletvekili adayı Ali Başman Seçim İçin İddialı Konuştu  
Mehmet Kesim Yazdı :Koronaya Çare'SİZ' Değil Misiniz ?
Mehmet Kesim Yazdı :Koronaya Çare SİZ  Değil Misiniz ?
 
Gazeteci Yazar Mehmet Kesim Yeni Köşe Yazısı Koronaya Çare'SİZ' Değil Misiniz ?ile toplumu Korona ile mücadelede hassasiyet göstererek sorumluluk duygusu almaya davet etti
 
24 Ağustos 2020 Pazartesi - 13:58

     Yazmış olduğu köşe yazılarıyla  toplumun her kesimindeki vatandaşlarımız ve okuyucularımız tarafından büyük ilgi ve büyük beğeni ile takip edilen Byturco Medya Yayın Grubu Başkanı Gazeteci yazar Mehmet Kesim Yeni Köşe Yazısı Koronaya Çare''SİZ'' Değil Misiniz ?ile toplumu Korona ile mücadelede hassasiyet göstererek  sorumluluk duygusu almaya davet etti.
İşte Mehmet Kesim'in Yeni Köşe Yazısı

            Koronaya Çare''SİZ'' Değil Misiniz ?
Dostlarımla açık havada oturduğumuz bir masanın yan tarafında öksüren orta yaşlı şahıstan tedirgin olan bir vatandaş ''kardeşim öksürürken elinle ağzını kapatsana ''ikazına pişmiş kelle gibi sıratarak ''ben rakı içiyorum bana bir şey olmaz korona bana bulaşmaz ''cevabı sonrası gerilen havayı yumuşatmak bize düştü.
Neden yalan söyleyeyim içimden  adama elimin tersiyle bir tokat vurmak geldi ama kendimi zor tuttum.
  Ben toplumda maskesiz,sosyal mesafesiz,aksıran,öksüren çevresine vereceği zararı hesap etmeyen kazma gibi sorumsuz insanlar yüzünden yaşanan olayların yüzlercesinden birine şahit oldum.
 Böyle sorumsuz  insanlar için ihbar hatları,para cezası hatta hapis cezası uygulması getirilse  bile yeterli olmayacağı ortada.
''Maskesiz halay çekmek cinayete teşebbüsle eşdeğerdir '' diye bas bas bağırılsa insanlar uyarılsa  bile  asker uğurlamaları,nişan,düğün merasimleri,özel kutlamalardaki görüntülerdeki sorumsuzca ihlaller israrla sürerken   ''devlet ne yapsın '' diye düşünmekten kendimi  alamıyorum.
Daha öncede yazmıştım  Bir Köşe yazımda KORONAYA ÇARE SİZSİNİZ.... 
Son köşe yazımda  Korona ,Antalyamızda ''Saldım Çayıra,Mevlam Kayıra Olamaz ''demiştim 
Her İki Köşe yazım ilgiyle okundu,beğenildi ,yüzlerce mail,mesaj ve telefon aldım. ,Köşe yazılarımda verdiğim mesajların yetkililerce itibar edilip takip edilmesi,bu konuda  Milletimizin menfaatine olması işin detayı.
Korona salgını giderek artıyor.
Önümüz sonbahar ,sonrası kış.Elbette salgının olumsuz etkisi dahada artacak.
Piyasada  şimdiden Zatürre ve Grip aşısı sıkıntısı konuşuluyor.
Genel anlamda genelgeler,tedbirler,yasaklar ,uygulamalar,denetimler,artırıldı.Böyle giderse dahada artırılacağa benziyor.
Peki bütün bunlar salgını önlemeye yeterlimi  ? BENCE HAYIR.
Sorumluluk ,vicdani muhasebe insanın içinde olmalı.
Bu süreçte  insanlar aldıkları kişisel tedbirlerle,sosyal mesafe,maske,hijyen kurallarla  başta  kendini,  ailesini ,çevresini ,mahallesini ,ilçesini ,ilini bu salgından koruyabileceklerini  AKILLARINA KAZIMAK   LAZIM.
Bence yetkililer bu konuyu geliştirecek insanlara bu konuda sosyal sorumluluk verecek özel tanıtımlar kamu spotları ,afişler hazırlamalı. 

Nerde bizim sanatçılarımız,kanaat önderlerimiz,starlarımız ,yazarlarımız ,tv program yapımcıları  ?
Bu konuda toplumu yönlendirecek özendirecek sorumluluk duygusu aşılayacak beyanlar sosyal medya paylaşımları TV'lerde,Radyolarda ,Afişlerde ,Herkese bir şekilde  ulaşılarak KARONAYA KARŞI SOSYAL SORUMLULUK SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİDİR..

Bu konuyla ilgili olarak şu an okuduğunuz .Koronaya Çare''SİZ''  Değil Misiniz ? Köşe yazımla, sevgili Burak Keskinin hazırladığı afiş olabilecek görselle, bu duyarlılığın yayılmasına , tüm insanların sorumluluk almasına,yetkililerinde destek olarak , salgının bulaşma riskinin azalmasına   inşaalah  katkımız olur.
Mehmet Kesim Yazdı :Koronaya Çare SİZ  Değil Misiniz ?
Türkiyenin her ilinde valiler,kaymakamlar ,belediye başkanları ,üst düzey bürokratlar,Ankarada  sn cumhurbaşkanımız,  başta olmak üzere bakanlar ,milletvekilleri,bürokratlar,siyasi parti başkanları  tüm üst düzey tetkililer dahil  MASKESİZ GÖRÜNTÜ VERMEDİĞİ GİBİ KALABALIK İÇERİSİNDE BELLİ BİR MÜDDET ETKİNLİKLERE KATILMAYARAK  bu işin ciddiyetini vatandaşa hisettirmelidirler..
Gerekirse belli bir müddet belediye başkanları ziyaret ve sokak etkinliklerini durdurmalıdır.
Düşünün eğer bir uygulama imkanı olsa ,tüm dünyada insanlar  3 hafta sokağa çıkmasa bu salgından eser kalırmı...
Bu salgında virüs  insana kişisel temasla belli alanlarda bulaştığı kesin bu bilinen gerçek üzerinden hareket edilerek denetimlerden ziyade kişisel sorumlulukların artırılmasıyla Korona ile mücadeleye devamın bu salgını önlenmesinde en büyük faktör olacağı heryerde her zaman hatırlatılmalıdır.
KKTC'de çok özel tedbirler sonucu 0 vakadan sonra deniz ve hava ulaşımın başlaması KKTC'ye Çift testle girilmesi Korona salgınının yeniden artmasını engelleyemedi..
Artık yerelde  insanlar kendisinin ve ailesini korona testinin pozitif olduğunu sosyal medyadan paylaşmaya başladk
Vaka sayısı artıkça üstüste yeniden alınan tedbiler ,uygulamalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor,  vakanın görüldüğü bazı yerlede karantina uygulaması yapılıyor,
KKTC'de yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi adayların kalabalık içerisinde verdikleri görüntü dibdibe pozlar hiçte hoş deyil.
Türkiye'den test yaptırarak KKTC'ye gidenlerin ikinci testlerinde sonucun pozitif çıkarak KKTC'de Korana vakası sayısının artması dikkat edilecek bir konu.
Bu testlerin güveninirliliğnden kaynaklanan bir sonuç olup olmadığı herhalde takip edilip inceleniyordur.
Ayrıca tüm ikaz ve uyarılara rağmen Adaya iner inmez testleri yapılan sonuç çıkıncaya kadar kaldıkları otel odalarından çıkılmaması tembih edilen tatilcilerin soluğu sokakta  veya otel içerisinde ortak kullanım alanlarında veya denizde almaları ısrarla test sonucunu beklemeden ortalıkta dolaşmaları korona salgının KKTC'de artmasına sebep olan etkenler arasında en önemli sebeblerden biri .
Bu konuda otel yetkililerinin müsaması bize ulaşan en büyük şikayetlerden birisi.
Umarım  KKTC'de  bu süreçte hastalıkla yapılan mücadelede yeterli tıbbi imkanların cihazların artırılması acil olarak sağlanır.
Turizmin başkenti Antalyamızda vaka sayısının artması başta büyükşehir belediye başkanı Muhittin Böcek,Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel  olmak üzere bir çok otel yetkilisi, çalışanı ,bazı bürokratlar,müdürler,memurlarda korona test  sonucunun pozitif çıkması ,Antalya Adilyesinde bazı mahkemelerde ,Alanya'da İcra müdürlüklerinde ,banka şubelerinde karantina uygulanması Antalyalıları ciddi şekilde endişelendiriyor .
,işin doğrusu hiç bir vaka ,olay nerde olursa olsun gizli kalmıyor kulaktan kulağa hemen yayılıyor.
Antalya valiliği,Kaymakamlıklar,belediyeler tedbirleri artırsada bence tüm Antalyalı vatandaşlarımızın hergün onbinlerce turistin ayak bastığı şehrimizde vaka sayısının artmaması için  kişisel sorumluluk duygularıyla korona ile mücadelede yer alması salgının önlenmesinde en büyük etken olacaktır.
Kafeler,barlar,lokantalar,plajlar başta olmak üzere kalabalık olabilecek açık ve kapalı mekanlarda bu işin sorumluluğu iş yeri sahiplerine yetkililerine ,çalışanlarına düşüyor.
Sadece Polis ,zabıta ,sağlık görevlilerince denetleme yapılırken deyil her zaman aynı şekilde ve sorumluluk duygusunda hareket etmenin  hem vicdanen hemde toplumsal bir görev olduğu bilincinde olunması lazım,
Antalya'da açık hava reklam alanlarında, belediyeye ait otobüs arkalarında ,geçen yıldan beri eski afişlerle dolaşan nostaljik tramvaylardaki dış  reklam alanlardaki  dış ve iç cephelerde ,    bu salgında mücadelenin  ancak kişisel sorumluluk ve duyarlılıkla kazanılabileceğinin  seferberliği hatırlatılarak hep ön planda tutulmalıdır.
Başta Antalyamızın çevreyi tanımaya çalışan Yeni Valimiz Ersin Yazıcı,Tüm Bürokratlar,Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaymakamlar,Belediye başkanları,Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü,ATSO,AESOB,ATB ,AKTOB,Diğer tüm STK'lar ,Mahallelerde muhtarlar aparmanlarda yöneticiler sorumluluk almalı herkesi bu konuda devamlı duyarlı olmaya çağırmalıdır.
Özellikle gençler daha da duyarlı olmalı apartmanlarda,sitelerde  küçük çocuklar dışarı salınmamalıdır.
Herşeyi Devletten bekliyerek değil kişisel sorumluluk alarak KORONA İLE MÜCADELE BU SALGINA KARŞI BENCE HERKES İÇİN TARİHİ MİLİ BİR GÖREV OLMALIDIR.
HERKES BU SEFERBERLİKTE YER ALMALIDIR
Türkiyenin her ilinde ,KKTC'de Özellikle turizmin başkenti Antalyamızda bu sosyal sorumluluk seferberliği ile 
Bu salgının artmaması bulaşım riskinin en aza inmesi kendinizi sevdiklerinizi çevrenizi iliniz ülkenizi korumak için sosyal sorumluluk seferberliği ilan edilmelidir.
Sanıyorum herkes ne demek istediğimizi anlamıştır.

ŞİMDİ HERKESE SORMAMIZ LAZIM 

KORANAYA ÇARE''SİZ'' DEĞİL  MİSİNİZ  ?  

KORANAYA ÇARE''SİZ'' DEĞİL  MİSİNİZ  ?

KORANAYA ÇARE''SİZ'' DEĞİL  MİSİNİZ  ?       

[email protected]

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Başkan Çandır Duyurdu : 11. YÖREX Bir Yıl Ertelendi
 
Kepez Belediyesi 120 Kişiye Turizm Sektöründe İş İmkanı Sağladı
 
 
Etiketler :
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Bakan Koca :Son 24 Saatte Bin 309 yeni vaka tanısı konuldu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte 22 kişinin korona virüsten ...
Bakan Koca : Son 24 Saatte 1412 Yeni Vaka Var
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte 19 kişinin korona virüsten ...
Korona ile Mücadelede ''Mahalle Denetim Ekibi ''Genelgesi
​İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle ...
Son 24 Saatte Bin 153 Yeni Vaka
Türkiye'de corona virüsten son 24 saatte 14 can kaybı, bin 153 yeni vaka
 
 
Sağlık Bakanı Koca Tedbirde birliğe ihtiyacımız var
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Toplam test sayısı 5 milyonu geçti. Bayram ...
Sağlık Bakanı Koca Yeni Hasta Sayısındaki Yükselme İle İlgili Uyardı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yeni hasta sayısındaki yükselme ciddi. ...
İtalya'da Antikor Testleri Vaka Sayısını 6 Kat Değiştirdi
İtalya'da antikor testleri vaka sayısının açıklananın 6 katı olduğunu gösterdi
Vaka Sayısı 33 Gün Sonra 1000'in Altında
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı.
 
 
Bakan Koca :Tedbirlerde dikkatli Değiliz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. ...
Virüsleri Yok Eden UVD Robot Türkiye'de
Morötesi–C ışınlar yayarak virüsleri yok eden ve 2020 yılında En İyi Uygulama ...
Sağlık Bakanı Koca Vaka Sayısını Açıklarken Uyardı
Bakan Koca vaka sayısında artışa değinerek uyarıda bulundu
Bakan Koca :Toplam iyileşen hasta sayısı ise 135 bin 322'ye yükseldi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı.
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
13’üncü Lefke Ceviz Festivali Başlıyor

13’üncü Lefke Ceviz Festivali Başlıyor

  Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
  Mesele Edepli Olabilmek Değil mi ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Mesele Edepli Olabilmek Değil mi ?
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya