Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   18/25 °C
 
 
    Vali Yazıcı'dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı  
 
    Alzheimer yakınları biber ve fesleğenleri toprakla buluşturdu  
 
    Ercan'da 11 kilo uyuşturucu ile yakalanan Zanlının tutukluluğu sürecek  
 
    Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun :Hedefimiz, Kalite ekseninde sürdürülebilir büyüme  
Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Arttırdı
Moody s Türkiye nin Kredi Notunu Arttırdı
 
Moody's Türkiye'nin kredi notunu 'Yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltti
 
17 Mayıs 2013 Cuma - 09:36

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, piyasaların bir süredir beklediği not artışını dün gece yaptı. Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviye olan Baa3’e yükselten Moody’s, not artışını Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisine denk düşürdü. Süper lige yükselen Türkiye artık daha çok yatırım çekebilecek

Fitch’ten sonra bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviye olan Baa3’e çekti. Piyasaların uzun zamandır beklediği bu not artışı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile basının karşısına çıkmasının birkaç saat arkasından geldi. Bu artış da uzun süredir piyasalarda dolaşan, “Türkiye’nin kredi notu artışı Erdoğan’ın ABD gezisi sırasında yapılacak” söylentilerinin doğru olduğunu gösterirken, Türkiye’yi de süper lige taşımış oldu. Not artışı haberini ilk duyuran isim ise Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dı. Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3’e yükselttiğini, böylece Türkiye’nin kredi notunun, Fitch’in ardından Moody‘s tarafından da “yatırım” seviyesine (investment grade) yükseltildiğini açıkladı. Not artış kararını da değerlendiren Babacan, “Bu karar yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karardır. Ekonomide attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararası piyasa göstergeleri uzun süredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelere benzer düzeylerde bu lun mak tay dı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuzu biraz daha yaklaştırmıştır” dedi. Moody’s’in not artışı piyasalar için büyük önem ta şı yor. Fitc h’ in Ka sım 2012’de Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılır seviyeye çekmesinin ardından bunu diğer kurumların da takip etmesi bekleniyordu. Bunun nedeni de uluslararası yatırım ve emeklilik fonlarının bir ülkeye yatırım yapmak için o ülkenin iki ayrı kredi kuruluşundan yatırım yapılabilir notu almış olma şartını aramasıydı.

ABD ile çalışma komitesi kurulacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD ile Türkiye arasındaki ticareti serbestleştirmek için Yüksek Düzeyli Çalışma Komitesi kurulmasında anlaşıldığını açıkladı. Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında sağlanan mutabakat çerçevesinde, ABD ile Türkiye arasında Yüksek Düzeyli Çalışma Komitesi’nin kurulacağını belirtti. Bakan Çağlayan, komitenin, ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım İşbirliği Anlaşması’nın, AB’yle Gümrük Birliği Anlaşması bulunması dolayısıyla Türkiye üzerinde etkilerini değerlen dir mek, ABD ile Tür ki ye ara sın da ki eko no mik iliş ki le rin da ha da de rin leş ti ril me si ve ti ca re tin ser best leş ti ril me si ama cı na yö ne lik çalışacağını ifade etti.

Ateş: Artık farklı kulvarda koşacağız

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, yatırım yapılabilir notun altında kaldığı için Türkiye’nin milyarlarca dolar fazla faiz ödediğini belirterek, “Artık daha uzun vadeli ve ucuz kaynak bulabileceğiz. Çiller döneminde bile LİBOR*0,35’ten borç la na bi li yor duk. Türkiye nottan çok şey kaybetti. Ancak artık hayırlı olsun. Geç oldu ama güç olmasın” dedi. Ateş, Türkiye’nin artık farklı bir kulvarda koşmaya başlayacağını da vurguladı.

İKİ KURULUŞUN NOTU DA YATIRIM YAPILABİLİR SEVİYEDE

* Moody’s Baa3
* Fitch BBB
Standart&Poor’s BB+
* Yatırım yapılabilir seviye

TÜRKİYE’NİN LİGİNDE KİMLER VAR?

- İzlanda
- Hindistan
- İspanya
- Endonezya
- Azerbaycan
- Kolombiya
- Romanya

EKONOMİ BAKANI ÇAĞLAYAN:HAKKIMIZIN GECİKMİŞ TESLİMİ

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Moody's'in Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu yükseltmesine ilişkin, "Türkiye gerek iktisaden gerek siyaseten bu ve hatta bunun daha üstündeki bir notu zaten hakkediyordu. Bu anlamda, bu açıklamayı hakkımızın gecikmiş teslimi olarak görüyorum. Ama bunu yeterli görmek mümkün değil. Daha yüksek notları hak ediyoruz" dedi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir basamak artırarak, "Ba1"den, "Baa3"e yükseltmesini değerlendirdi. Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Çağlayan, "Türkiye gerek iktisaden gerek siyaseten bu ve hatta bunun daha üstünde bir notu hakkediyordu. Bu anlamda, bu açıklamayı hakkımızın teslimi olarak görüyorum. CDS'lerimiz 110'larda. Notu bizden yüksek olan birçok ülkenin CDS pirimleri bizden daha yüksek. Bunu anlamak zor. İşte bu nedenle bir dengesizlik dengeye getirilmiş oluyor. Ama bunu yeterli görmek mümkün değil. Daha yüksek notları hak ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Üç büyük derecelendirme kuruluşundan ikisinin Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" düzeye çıkardığına dikkat çeken Çağlayan, "Artık gerek doğrudan yatırım anlamında gerek portföy yatırımı anlamında daha büyük yatırımlar bekliyoruz. Merkez Bankası bunun TL üzerinde yaratacağı baskılara hazırlıklı olmalı" dedi.

Moody's'in bundan önceki not artışını yaptığı 20 Haziran 2012'de "cari açıkta yapısal iyileşmeye, döviz rezervlerinde artışa ya da özel sektör yabancı borçlarında azalmaya dönük ilerlemeler sağlanırsa, not artışı yapılabileceğini" açıkladığını kaydeden Çağlayan, son bir yıl içinde bunların hepsinde hükümet olarak ilerleme sağladıkları vurguladı.

Geçen yıl mal ve hizmet ihracatında 23 milyar dolara yakın artışın, cari açıktaki gerilemenin neredeyse tamamını gerçekleştirmiş olmasının, Türkiye ekonomisi için bir başarı ve not artışının temel taşı olduğunu belirten Çağlayan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"152.5 milyar dolar ile rekor kıran mal, 44 milyar dolar ile rekor kıran hizmet ihracatımız ile 2012'de cari açığımızı azaltıp, büyümemizi gerçekleştirebildik. Bundan sonra yabancı para cinsinden borçlanma faizleri düşecek ve borçlanma imkanı artacak. Bu şirketlerimiz için bir fırsat ama bu fırsatı akıllıca değerlendirmek de yine şirketlerimizin bir görevi. Bu iyileşmenin cari açığımızı olumsuz etkilemesine, şirketlerimizin döviz pozisyonlarını olumsuz etkilememesine dikkat etmeliyiz."

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Kartal Adliyesi'nde Yangın
 
Chopard Reklamı Hülya Avşar'ı Cannes'e Taşıyor
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Galataport'a En Yüksek Teklif 702 Milyon Dolar
''Galataport'' olarak bilinen Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ...
Sözleşmeliler İlave Ücret Alabilecek
Torba Kanun Tasarısı'nın ilk gün görüşmeleri tamamlandı.
Tam Yükseliyor Derken Altında Şok Düşüş
Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarında sert düşüşler görülüyor.
Asgari Ücrette Devrim Gibi Karar
TBMM'de 'yeni anayasa' çalışmalarını sürdüren dört parti, asgari ücretten ...
 
 
Merkez Bankası'ndan Faiz İndirimi
Merkez Bankası'ndan faiz indirimi.
Nisan Ayında Borsa İstanbul Kazandırdı
“Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları”na göre, Nisan ayında ...
Bankalardan Devrim Gibi Kararlar
TBB, müşteri banka ilişkisinde yeni sayfa açtı.
IMF'ye 24 Milyar Dolarlık Borç Bitti
Türkiye artık borç alan ülke değil borç veren ülke konumuna yükseldi.
 
 
3. Çocuğu Olanlara Müjde
Astronomik ücret geliyor...
Bankacılık Sektöründe Kredi Hacmi Arttı
Toplam kredi hacmi, 3 Mayıs itibariyle 860 milyar 778 milyon lira oldu.
TÜİK, '2012 Yılı İstatistiklerle Aile' Verilerini Açıkladı
TÜİK, Türkiye'de 2012 yılında hane halkı sayısını ve büyüklüğünü açıkladı.
Bankaları Şoke Eden Karar
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, internet bankacılığı aracılığıyla hesabı ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun  :Hedefimiz, Kalite ekseninde sürdürülebilir büyüme

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun :Hedefimiz, Kalite ekseninde sürdürülebilir büyüme

  Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
  Gönlünüzce Nice Bayramlara
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Gönlünüzce Nice Bayramlara
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Ve Son Söz Seçmende
 
Reşit KESİM
 
 
Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya