gaü arizona
Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   16/29 °C
 
 
    Başkan Uysal,dan Süpürge Faraş Orkestrası’yla bayram konseri  
 
    Antalyaspor'da Dış Transfelerde 10.İmza Tamam  
 
    Manavgata Tatile Gelen Yüzlerce Aile'ye Otel Sürpriziyle Bayram Zehir Oldu  
 
    Antalya’ya bir günde 386 uçakla , 81. bin turist geldi  
Tatar “KKTC’nin Arkasında Sadece Türkiye Cumhuriyeti Vardır”
Tatar  “KKTC’nin Arkasında Sadece Türkiye Cumhuriyeti Vardır”
 
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Çok Kutuplu Dünyada, Yeni Dönem KKTC Politikası ve Kıbrıs Davası”’ konusu ile Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ve Maltepe Üniversitesi ortak yayına katıldı.
 
12 Ocak 2021 Salı - 20:43

ATAR; “KIBRIS TÜRK HALKI HAKLI DAVASINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR POZİSYON YAKALAMIŞTIR”

Tatar; “KKTC’nin Arkasında Sadece Türkiye Cumhuriyeti Vardır”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Çok Kutuplu Dünyada, Yeni Dönem KKTC Politikası ve Kıbrıs Davası”’ konusu ile Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ve Maltepe Üniversitesi ortak yayına katıldı.

GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ulvi Keser ve Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar'ın moderatörlüğünde gerçekleşen ortak yayında, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar “Çok Kutuplu Dünyada Yeni Dönem KKTC Politikası ve Kıbrıs Davası” konusu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser; “KKTC konusunda 2021 yılında karşılaştığımız pek çok sorunun aşılmasında KKTC Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın en iyi tecrübeleri muhakkak ki faydalı olacaktır. Bu toplantı aracılığıyla bize destekleri için ve kamuoyuna görüşlerini paylaştığı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 Açılış konuşmasını gerçekleştiren Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar; “Büyük bir aşkla bağlı olduğum ve Gazimağusa’da üç yıl boyunca görev yaptığım eğitim sektörü ve sağlık turizmi, ada için cazibe merkezi olma yolunda önemli fırsat yakaladı. Bu fırsatlar KKTC’nin siyasette tanınmasının doğrudan uçuşlarında başlaması akabinde de inanıyorum ki hem sağlık turizmi hem eğitim sektörü adada çok fazla katma değer yaratacak” ifadelerini kullandı.

“Eğitim ve Turizm Alanında KKTC Uygulanan Pek Çok Ambargoyu da Kırmış Durumda”
 
Keser; “1967’den beri devam eden bir müzakere süreci var. Bir Annan Planı ve referandum süreci yaşadık. O dönem içerisinde özellikle AB’nin Kıbrıslı Rumlara yönelik tek yanlı AB’ye alma sözü, Kıbrıslı Türkleri hukukun dışında ve AB dışında tutarak ikinci görmeleri ardından hızlı bir süreç yaşandı. Ancak kapalı kapılar ardında da olsa pek çok tavize rağmen Rumların uzlaşmaz bir politika yaptığını görüyoruz. Biz sağlıktan turizme, eğitime bir silikon vadi yaratılmaya kadar KKTC’nin son derece elverişli olduğunu biliyoruz. Özellikle eğitim ve turizm alanında KKTC uygulanan pek çok ambargoyuda kırmış durumda” dedi.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; “Netice itibariyle halkımızdan aldığımız onayla; seçim kampanyamızda ve Başbakanlık dönemimde yaptığım konuşmalarda, Dr. Fazıl Küçük, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’tan emanet aldığımız ve sürdürmekte olduğumuz davamızın, KKTC ve KKTC halkı için selamete ulaşması konusunda egemen eşitlik temelinde çözümler veya anlaşmalar modelinin ancak Kıbrıs Türkü’nün geleceği bakımından bizleri en iyi yola götüreceğini biliyoruz” dedi.

“Federal Anlaşmalar, Görüşmeler ve Müzakereler, Tuzaklarla ve Tehlikelerle Dolu Süreçlerdi”

Tatar; “Annan Planı’nda Kıbrıs Türkleri iyi niyet göstermek adına “evet” dedi, Rum halkı “hayır” dedi ve “hayır” diyeni mükâfatlandırdılar, AB’ye aldılar, bizde dışarıda kaldık. O günden bugüne KKTC’ye olan ambargolarda da hiçbir yumuşatma olmadı.

İşin özünde Rumlar, Kıbrıs’ın yönetimini KKTC halkıyla paylaşmak istememişlerdir. Kendilerini üstün görmekte ve özellikle AB’yi de arkalarına alarak bu şekilde bir siyaset sürdürmektedirler. Fakat şuanda Kıbrıs eski Kıbrıs değil, Doğu Akdeniz eski Doğu Akdeniz değil. Burada ki enerji kaynakları, ekonomik münhasır bölge ve Doğu Akdeniz’de yaşananlarla artık o ezber bozulmuştur. Maraş açılımı ile ezber bir kez daha bozulmuştur”


“Kıbrıs Türk Halkı Haklı Davasında Çok Önemli Bir Pozisyon Yakalamıştır”
Tatar; “Bizim seslendirmeye başladığımız “egemen eşitlik” temelinde yan yana yaşayan eşit statüde iki devletin içinde olabileceği bir anlaşma modeline ancak biz onay verebiliriz. Bizim halkımızında beklentileri bu biçimde şekillenmeye başlamıştır. Artık vatandaşlarımız yaşadıkları ve gördükleriyle Rum tarafının tutumunu tecrübe ettikten 46 yıl sonra KKTC’nin kökleştiğini gördük. Kurumsal yapısı, buradaki yatırımlarıyla Türkiye Cumhuriyeti ile gelişen ilişkileriyle bağlarımıza ve ortak paydalarımıza artık egemen eşitlik temelinde bir devlet ve ona görede bir gelecek olacak. Biz Türkiye ile sürekli olarak savunma, ekonomik, siyasi, kültürel her türlü anlaşmalar yapmak suretiyle aramızda ki bağların güçlenmesi ve burada ki ekonomik hayatın daha da gelişebilmesi için çeşitli çalışmalar içerisindeyiz. AB’ye girmek bunları engellerse o zaman Kıbrıs Türkleri gerçekten çok daha farklı tehlikelerle karşı karşıya kalabilir.

Rauf Denktaş “egemenlik” derdi,  Dr.Fazıl Küçük “Türkiye” derdi. Bizde o siyasetin bir bakıma şuanda devamıyız. O anlayışı o siyaseti devam ettirmekteyiz. Ne mutlu bizde ki artık 2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile yüzde yüz uyum içerisindeyiz. Türkiye’nin dış politikasıyla, Türkiye’nin liderliğiyle, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu kararlılıkla uyum içerisinde, kendi politikamızı kendi siyasetimizi ve geleceğe yönelik beklentilerimizi dünyaya beraber haykırabiliyoruz” dedi.

“KKTC’nin Arkasında Sadece Türkiye Cumhuriyeti Vardır”

Tatar; “Devletimiz artık kökleşmiş bir devlettir. Bu devletin arkasında 85 Milyon nüfuslu Türkiye Cumhuriyeti ve onun beraberinde ki Türki Cumhuriyetleri, Avrupa’da ve diğer kıtalarda yaşayan Türk halkı vardır. Milyonlarca insanın desteği ve duası ile konumumuzu koruyabiliyoruz” dedi.

BM ile görüşmeler devam ederse KKTC’nin tanınması ve tanıtılması anlamında radikal kararların alınabileceğini ifade eden Tatar; “BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Sn. Lute’nin ziyaretinden sonra mesajlarımızın alındığımı anladım. Bizim amacımız anlaşma olabilmesini sağlamak, buna katkı sağlayabilmek. Şubat sonu Mart başı gibi beşli konferansa hazırlıklarımız devam ediyor. Bu konferansta Türkiye’nin de desteği ile bizlere bu iki devletliliği anlatabilmemiz için bir fırsat verilecektir.  Devletin devamlılığı, devlete olan inanç ve bu devletin kendi insanlarına hem gelecek hem de umut vaadebilmesi , zeminin güçlü olması yatırım ikliminin sürdürülebilir olması KKTC’nin geleceğe olan inancının dahada pekişmesi ile tüm sektörlere karşı yatırımların adada ki turizmin, ekonominin artması ile avantajlarımız artacak ve gelişip güçleneceğiz” dedi. 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
ASAT’tan Antalya alt yapısına bir yılda 149 milyonluk yatırım
 
KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, törenlerle anılıyor...
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Resmiye Canaltay :Kimseye Kırgın ,Kızgın Deyilim
KKTC Meclis Başkan Adaylığı, meclise yapılan oylama ile reddedilen Resmiye ...
Ersin Tatar GAÜ ve Maltepe Üniversitesi Ortak Yayınında
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar 12 Ocak Günü GAÜ ve Maltepe Üniversitesi ortak yayınına katılacak
Lefkoşa’da Casinolara girmeleri yasak olan 19 kişiye yasal işlem
Lefkoşa ve İskele Polis Müdürlükleri sorumlulukları alanları içerisinde ...
Bakan Pilli Açıkladı.KKTC'de 5 Yerel 22 Pozitif Vaka Daha
KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının ...
 
 
KKTC uluslararası oylamada. Barış Parkuru’nu artık dünya tanıyor
Mersin ve KKTC arasındaki Barış Parkuru’nun dünya genelinde tanınması ...
İşte KKTC'de Korona Vakalarının İlçelere,,Cinsiyete Göre Dağılımı
KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, bugüne kadar tespit edilen pozitif vakaların; ...
KKTC'de Sokağa Çıkma Yasağı Hariç Diğer Yasaklar Devam Edecek
KKTC2de Vakalarda görülen artış ve Koronavirüse karşı alınan önlemler ...
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliğ Uyardı : Kurallar kimin için?
Tabipler Birliği’nden yapılan açıklamada ‘Kurallar kimin için?’ şeklinde ...
 
 
KKTC'de 9'u yerel 18 yeni pozitif vaka 1 Kişi Vefat Etti
KKTC'de Son 24 saatte toplam 768 test yapıldı, 9'u yerel 18 pozitif vakaya ...
KKTC'de Yılbaşı Gecesi Saat 22.00 - 05:00 Arası Sokağa Çıkmak Yasak
KKTC'de Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, 31 Aralık’tan itibaren saat ...
KKTC'de Kararlar Resmi Gazetede Uymayana Cezai İşlem Var
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin "Restoran, kafe, bet ofisi gibi ...
161 bin adet lale, sümbül, çiğdem soğanını toprakla buluştu
Antalya Büyükşehir Belediyesi, bahar aylarında açarak kenti renklendirecek ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Manavgata Tatile Gelen Yüzlerce Aile'ye Otel Sürpriziyle Bayram Zehir Oldu

Manavgata Tatile Gelen Yüzlerce Aile'ye Otel Sürpriziyle Bayram Zehir Oldu

  Bayram Mutluluktur Bayram Birlik Bayram Kardeşliktir
 
  KKTC'de Reçete Belli
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
KKTC'de Reçete Belli
 
Mehmet Kesim
 
 
El cevap: Caizdir
 
Hüseyin Kaya
 
 
Kademeli Açılımlar
 
Reşit KESİM
 
 
Bayram Mutluluktur Bayram Birlik Bayram Kardeşliktir
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya