gaü arizona
Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   4/17 °C
 
 
    CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar Görevden Alındı  
 
    Kıbrıs Vakıflar İdaresi Ramazan Ayı’nda ihtiyaçlı ailelere gıda paketi  
 
    Muratpaşa’da İftar Hazırlıkları Tamam  
 
    Başkan Topaloğlu'dan Ramazan Ayı Mesajı  
Türel: “30 büyükşehir arasında işçisine en yüksek ücreti biz ödüyoruz”
Türel: “30 büyükşehir arasında işçisine en yüksek ücreti biz ödüyoruz”
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında 464 kadrolu işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, törenle imzalandı.
 
13 Nisan 2018 Cuma - 22:18

Büyükşehir’de işçiyi sevindiren sözleşme
Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında 464 kadrolu işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, törenle imzalandı. İşçi yevmilerine ilk yıl için günlük 16 lira, ikinci yıl için enflasyon oranında zam yapıldı. Başkan Menderes Türel, “30 Büyükşehir Belediyesi arasında işçisine en yüksek ücreti ödeyen Antalya Büyükşehir Belediyesidir. Helali hoş olsun” dedi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Hak İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. İki yıllık dönemi kapsayan toplu iş sözleşmesi ile işçilerin yevmiyelerine ilk yıl için günlük 16 lira, ikinci yıl içinse enflasyon oranında zam yapıldı. Sosyal yardımlarda da yaklaşık yüzde 11’lik artış sağlandı. 464 kadrolu işçiyi kapsayan anlaşma için imza töreni düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet İş Antalya Şube Başkanı Talha  Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz, Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Talha Kandil, belediye bürokratları ve çalışanları katıldı. 
Kriz patlayacak diyenler Antalya’da yapılanlara baksın
Başkan Türel, belediye çalışanları ile birlikte Antalya’nın tarihi boyunca görmediği  hizmetleri gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi: “2004 yılında göreve geldiğimizde Antalya’nın bir tane bile katlı köprülü kavşağı yoktu. Bugün 28 kavşağa kavuştu. 2019 Mart’ına tadar 35 kavşağa ulaşacak. İlk dönemimde Antalya’yı ilk kez toplu ulaşımdaki en çağdaş konforlu sistem raylı sistemle tanıştırdık. Ve üstüne koyarak devam ediyoruz. Geçen hafta Antalya Büyükşehir Belediyesinin tarihi boyunca gerçekleştirdiği en büyük yatırım olan 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nin ihalesini onayladık. Tek başına yaklaşık 700 milyon liralık bir ihale. Bu gün de toplu iş sözleşmemizi imzalıyoruz. Bu ülkede güzel şeyler oluyor. Türkiye’de ekonomik kriz patlayacak diyen felaket tellalları gelsinler buraları görsünler. Antalya’da yapılanlara baksınlar. Türkiye’de yapılanlara baksınlar. Sayın Cumhurbaşkanımız dün de söyledi. Biz de buradan haykırıyoruz, başaramayacaksınız. Bu ülkeyi o istediğiniz emellere kavuşacak kötü günlere sürüklemeyeceksiniz. İşte onun için hep birlikte çok yoğun çalışıyoruz. Onun için tarihi başarılara imza atıyoruz.” 
Aile olduk
Çalışanlarına emekleri için teşekkür eden Başkan Türel, şöyle konuştu: “Birçoğunuzla yıllardır artık aile olduk, birlikte çalışıyoruz. Bizi tanıyorsunuz, bizim prensibimizi biliyorsunuz. Biz yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü bugüne kadar vermedik, vermeyiz. Ve bir söz verdiysek de Allah’ın izniyle mutlaka gerçekleştiririz. Bu nedenle; birileri gibi hesap-kitap yapmadan, Belediyemizin bütçesiyle karşılanamayacak bir sözleşmeyi imzalamayı bizden beklemesin. Paramız bitti işçinin maaşını geç ödeyelim, ikramiyelerini ödemeyelim diyemeyiz. Bizden önceki dönem de maalesef bunları yaşadınız. Maaşları ödenmediği için evine ekmek götüremeyen işçiler belediyenin önünde grev yapmıştı.
Belediyenin nasıl yönetileceğini bilmeyenler maalesef o dönemde işçisine ne maaş ödeyebildi ne de bu kente hizmet edebildi.”
İşçinin borcunu sıfırladık
Yeniden belediye başkanı seçilip göreve geldikten sonra önceki yönetimin ödemediği 5 toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan işçi alacaklarını ödediklerini hatırlatan Türel, “Borcumuzu sıfırladık. Personelimizin kendi dönemimizdeki  alacaklarını günü gününe ödediğimiz gibi önceki dönem tarafından ödenmeyen birikmiş personel alacaklarını da kapattık” dedi.
En yüksek ücreti biz ödüyoruz
30 Büyükşehir Belediyesi arasında işçisine en yüksek ücreti ödeyen belediye olduklarını vurgulayan Başkan Menderes Türel, şunları aktardı: “Diğer Büyükşehir Belediyelerinde ortalama yevmiye 100, en yüksek yevmiye 140-150 TL civarında iken bizim ortalama yevmiyemiz 151 TL, en yüksek yevmiyemiz de 240 TL idi. Yapmış olduğumuz sözleşmelerde işçinin hakkı ve alacağı en iyi şekilde ödenmeye çalışıyorken belediyenin bütçe kaynakları da en iyi şekilde gözetiyoruz. Birçok Büyükşehir Belediyesine göre işçilerimize ödediğimiz ücretler, hesap ortada, Halep oradaysa Arşın Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde, yüzde 50 daha fazla. Hatta bazı Büyükşehir Belediyesindeki işçi ücretlerinin iki katını geçtiğimiz noktalar var. Sadece çıplak yevmiyede değil, diğer sosyal yardımlar ve ek ödemelerde de en yüksek ücreti ödeyen belediye yine şükürler olsun Antalya Büyükşehir Belediyesidir. Alnınızın teriyle aldığınız her kuruş sizlerin hakkıdır. Ananızın ak sütü gibi helal olsun.”
Enflasyon üzerinde zam
Başkan Türel sözleşme ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu toplu İş sözleşmesi ile işçilerimizin ücretlerine ilk yıl seyyanen günlük 16 TL zam yapıyoruz. Birinci yıl için diğer sosyal yardımlarda da yaklaşık yüzde 11 oranında artış söz konusu. Sözleşmenin ikinci yılında da hem ücretlere hem de sosyal yardımlara yine bir yıllık enflasyon oranında zam yapacağız.”
Her türlü desteğe hazırız
Türkiye'de daha çok ücret pazarlığından ibaret olan sendikacılığın Hak-iş ve Genel Başkanı Mahmut Arslan ile değişmeye başladığını belirten Türel, şunları dile getirdi: “Oysa, işçimizin eğitimi, çocukların eğitimi, uygun tatil imkanı, işçimize kooperatiflerle destek olmak gibi çalışmaları da birlikte yapacağımız günler gelecek. Hükümetimiz bu konularda geçmişte olmayan pek çok adım attı. Eğitim destekleri, konut edindirme destekleri getirildi. Bizler de sendikalarımızla el ele vererek işçimize daha fazla destek olabiliriz. Yani sadece mesele maaştan ibaret, sosyal yardımdan ibaret değildir. Biz sosyal haklarda da sizlere sendikamızla elele imkanlar sunmayı başaracağız inşallah.”
İşçilere her türlü desteğe hazır olduklarını ifade eden Başkan Türel, “Önemli çalışanlarımızın mutluluğu. Tabiki hakkınızı bizlere helal etmenizi her zaman sizlerden istirham ediyoruz. Bizim hakkımız size helal olsun. İnanıyorum ki çalışanlarımız maddi ve manevi bakımdan ne kadar rahat ve mutlu olursa, bu mutluluğu çalışmalarına da yansır, hizmet olarak Antalya’ya da döner” dedi.
Türkiye ortalaması üzerinde zam
Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, sözleşme ile elde edilen rakamların enflasyonun ve Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, “Alt gruplardaki ücretlerde yüzde 20’ye varan yukardakilerde biraz daha aşağıya inen bir toplu iş sözleşmesi sistematiği oluşturulmuş. Mümkün olduğu kadar grupları birbirine yaklaştırmaya çalışan bir anlayışla seyyanen bir uygulama yapmak suretiyle önemli bir adıma atılmış. Zaman içinde bunları inşallah daha da ileri taşıyıp ücretler arasındaki farkları kapatmaya çalışacağız” diye konuştu. 
Taşeron devrimi
Türkiye’nin bütün engellemelere rağmen büyümeye, yatırımlarına devam ettiğini belirten Arslan, “Türkiye bütün bunlara rağmen çok önemli reformları hayata geçirmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uzun yıllardır tartışma konusu olan taşeron meselesinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin çalışma hayatındaki en büyük reformuna imza attık. Gerek kamuda gerek yerel yönetimlerde çalışan bütün arkadaşlarımız KİT’ler hariç kamunun çalışanı oldu. Yaklaşık 1 milyona yakın arkadaşımız kamunun kendi çalışanı oldu. Bu Türkiye için bir devrimdir. Bizim üye olduğumuz uluslararası kuruluşların bize tebrik mesajları var. Bu arkadaşlarımızın da en yakın zaman da sendikalaşması, belediyenin bir parçası olarak bir kısım haklara kavuşması da an meselesidir” şeklinde konuştu.
Türel’e teşekkür
Hizmet-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Talha Kandil, de şunları kaydetti: “Bir toplu iş sözleşmesi eğer o iş yerinde uygulanıyorsa ancak o zaman iyi bir toplu iş sözleşmesidir. Hamdolsun başımızda Menderes Türel gibi bir belediye başkanımız var. İkramiyelerimizi biriktirmeden ödüyor.  Geçmişten kalan alacaklarımızı sıfırladı. Peygamber efendimizin ‘işçinin altının teri kurumadan karşılığını verin’ hadisi şerifini kendisine şiar edinmiş bir belediye başkanımız var” dedi.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Akseki'de Deprem Korkuttu
 
ABD,İngitere,Fransa'dan Suriye'ye Sınırlı Operasyon
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Başkan Türel Konyaaltı İhalesine Açıklık Getirdi
Konyaaltı Sahilini Cebine Parasını Koyup Her Gelene Emanet Edemeyiz
CHP Antalya İl Başkanı Kumbul DÖSİAD'a Konuk Oldu
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Döşemealtı Sanayici ve İşadamları ...
Başkan Türel Anlattı ANTGİAD Üyeleri Dinledi
Antalya Genç İşadamları Derneği (ANTGİAD) 2018 Yılı 1. Olağan Genişletilmiş ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Antalya İl Kongresi’nde Konuştu
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ...
 
 
Antalya Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Hazırlanıyor
10 Mart Pazar Günü AK Parti Antalya 6.İl Olağan Kongresine katılacak Erdoğan ...
AK Parti Antalya İl Başkanı Adayı Taş Oldu
Erdoğan bizzat yaptığı görüşme neticesinde 6. Olağan İl Kongresi’nde Antalya ...
Başkan Sümer :Aday Değilim Bundan Sonra Partimin Neferiyim
AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, 10 Mart'ta gerçekleştirilecek Ak Parti ...
Menderes Türel CHP il başkanı Kumbul'u hayalcilikle suçladı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel CHP Antalya il başkanı ...
 
 
Türel: Balbey Tartışmalarına Açıklık Getirdi
Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında konuşan Türel Balbeyden Provokatörlere ekmek çıkmaz dedi
Çavuşoğlu Filistin'nin Kalkınması İçin Çabalarımız Sürecek
AK Parti Antalya Milletvekili Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Filistin ...
Bakan Çavuşoğlu :Kimsenin Topraklarında Gözümüz Yok
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya Valiliğince Manavgat'da düzenlediği ...
CHP Antalya İl Başkanlığı'nda Kumbul Dönemi
Cumhuriyet Halk Partisi Antalya 36’ıncı İl Olağan Kongresi 11 saatin ardından sona erdi.
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar Görevden Alındı

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar Görevden Alındı

  2021 Yılı Mutlu ,Sağlık Dolu Bir Yıl Olsun.
 
  KKTC'de Reçete Belli
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
KKTC'de Reçete Belli
 
Mehmet Kesim
 
 
El cevap: Caizdir
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
Kademeli Açılımlar
 
Reşit KESİM
 
 
2021 Yılı Mutlu ,Sağlık Dolu Bir Yıl Olsun.
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya