Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   12/24 °C
 
 
gaü arizona
    KKTC'li Bakan Pilli :3 Gün Kuralına Uymayanlar Sınır Dışı Edilecek KKTC  
 
    Ankara’dan Kepez’e sevinçli üç güzel haber  
 
    TYB Başkan Kâzım Arıcan: 2021 İstiklâl Marşı Yılı olmalı!  
 
    KKTF Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın sahibi GAÜ oldu  
Velilere Uyarı: “Alternatif Çözümler Üretin”
Velilere Uyarı: “Alternatif Çözümler Üretin”
 
Uzman Psikolojik Danışman Ece Akın Bakanay, yaz tatili öncesi velileri uyardı.
 
8 Haziran 2017 Perşembe - 12:35

Aileleri karne konusunda duyarlı olmaya çağıran Bakanay, “Karnenin hem sizde hem de çocuğunuzda yarattığı duygular hakkında konuşmak, bu sorunların çözümü için alternatif çözümler üretmek daha çok işe yarayabilir” dedi.
 
KARNE NE ANLAMA GELİR?
 
Bir yıllık öğrenim sürecinin değerlendirilmesi yılsonunda çocuğa ve aileye karne yoluyla iletilir. Karnedeki notlar hem çocuklar hem de anne babalar için önemlidir. Karne okul başarısının ya da başarısızlığın göstergesi olarak algılanır. Her ne kadar öğrenmenin sadece notla değerlendirilmesi mümkün olmasa da karne eğitim sisteminin değişmez bir parçasıdır.
 
Karne çocuğun benlik algısını, motivasyonun ve okula karşı tutumunu etkiler. Başarılı olan çocuklar ve aileleri için karne bir gurur kaynağıdır. Ancak akademik başarı alanında sorun yaşayan çocuklar için her karne dönemi sıkıntı ve üzüntüyü beraberinde getirir. Özellikle ilköğretimin ilk yıllarında sınıf arkadaşlarından daha başarısız bir karneye sahip olan çocuğun okula karşı ilgisi, motivasyonu, benlik algısı olumsuz olarak etkilenebilir. Karnedeki kötü notlar çocuğun kendisini başarısız, yetersiz hissetmesine neden olabilir (Ben başarısızım, ben zaten yapamam, ben aptalım... Gibi genellemeler ortaya çıkabilir. İlerleyen yıllarda ise karnedeki zayıf notlar çocuk ile anne-baba arasında çatışmalara yol açabilmektedir.
 
ANNEBABA NE HİSSEDER?
 
Her anne-baba çocuğun başarılı olmasını ister, sınıf birincisi olmasa da çocuğunun ona verilen emeklerin karşılığında belli bir seviyede iyi notlar almasını bekler. Ancak çeşitli nedenlerle bu her zaman mümkün olmayabilir. Karnedeki düşük notlar anne babaların üzüntü, hayal kırıklığı, zaman zaman kızgınlık, hatta suçluluk duymalarına neden olabilir. Sanki o notlar sadece çocuklarının değil kendilerine verilen notlardır. Bu durumda duygusal tepki vermeleri çok doğaldır. Genel olarak bu durumda karne sonrasında cezalar verilir (planlanan bir tatile çıkılmaması, ya da söz verilen bir şeyin alınmaması gibi). Ancak en çok sorun ve sıkıntı yaratacak anne-baba tutumları, fiziksel ceza (dayak gibi) ya da psikolojik zarar verecek (aşağılama "Sen ne kadar aptal bir çocuksun" ya da kıyaslama "Bak kuzeninin karnesine, hepsi pekiyi" gibi) tepkiler verilmesidir. Anne-baba karneyi ilk ellerine aldıklarında kötü bir sürprizle karşılaşmış gibi hissederler, bu nedenle ilk tepki genelde çok kontrol edilemeyen duygusal (kızmak, bağırmak gibi) bir tepkidir. Sonra biraz daha sakinleşip durumu değerlendirmeye başlarlar. (Neden böyle oldu? Neyi eksik yaptılar, bu durumu nasıl düzeltebilirler) Başarısız bir karne karşısında ilk olarak kızgınlık hissetmek doğal gibi görünse de bu yaşanılan sorunun çözümüne yardımcı olmayacaktır. Ama tabi ki de hiç bir şey olmamış gibi davranmakta uygun değildir.
 
ÇOCUK NE HİSSEDER?
 
Başarısız bir karne getiren çocuk belli etse de etmese de bu durumdan çok rahatsızdır, hem anne-babanın tepkileri, hem de başarısız olmanın getirdiği suçluluk, üzüntü, hayal kırıklığı, pişmanlık gibi duyguları yaşar. Eğer anne-babanın göstereceği olumsuz tepkilerden çekiniyorsa yalan söyleme gibi geçici olarak yaşanılacak olumsuzluğu ertelemeye yarayacak davranışlara başvurabilir. Eğer karne başarısı ile ilgili çok fazla beklenti ve baskı hissediyorsa istenen karneyi getiremediğinde çok daha ciddi sorunlar yaşanabilir. (uyum ve davranış problemleri, evden kaçmak, kendine zarar verecek davranışlarda bulunmak; hatta intihar gibi).
 
Karne ve okul başarısı anne-baba için ne kadar önemliyse çocuk içinde o kadar önemlidir. Sadece çocuklar bunu farklı şekillerde gösterirler (umursamıyor, önemsemiyor gibi görünebilirler). Aslında bu tepki anne-babayı daha da çok üzer, ya da kızdırır. Ancak bilinmesi gereken her çocuğun karneyi önemsediğidir. Ama her çocuk kaygıyı dışarıdan görülebilecek şekilde belli etmeyebilir.
 
ANNEBABALAR NE YAPMALI?
 
Öncelikle okul sisteminde değerlendirmelerinin nasıl yapıldığını ve notlama sistemini ayrıntılı olarak öğrenin. Karnedeki notlar tam olarak neyi ifade ediyor, hangi kriterlere göre veriliyor. Hatta sadece notlara değil öğretmenin çocuğunuz hakkındaki gözlem ve değerlendirmelerini öğrenin. Bu sadece tek bir nottan daha anlamlı olacaktır.
 
Çocuğunuzla konuşarak başarısızlığın nedenlerini araştırın, böylece sorunun çözümü için uygun alternatifler düşünebilirsiniz.
 
Karnedeki notları bekleyene kadar dönem başından itibaren okul ve öğretmenlerle iletişimde olun. Böylece iş işten geçtikten sonra kötü bir sürprizle karşılaşmazsınız. Problemler büyümeden önlem alacak zamanınız olur.
 
Karneyi ödül ve ceza yöntemi olarak kullanabilirsiniz ama burada önemli bir sorun yaşanabilir. Genel alamda başarılı çocuklar için karne hediyesi motive edici olsa da başarısızlık yaşayan çocuklar için yılsonunda karne sayesinde ödül kazanmak ya da mahrum bırakılmak cezaları çok etkili olmamaktadır. Bunun nedeni öncelikle çocuklar için, bir dönem uzun bir zaman dilimidir. Bunun muhakemesini yapmakta zorlanırlar daha kısa dönemli kontroller daha etkili olur. Örneğin Türkçe dersinin birinci sınavında başarısız olmuşsa işleri sıkı tutup, ders çalışması için onu motive etmek, 2. sınavdaki başarıyı ödüllendirmek yol sonunun beklemekten daha etkili olacaktır.
 
Karneyi aldıktan sonra verilen cezalar bir sonraki yıl için çok etkili olmayacaktır. O nedenle karnenin hem sizde hem de çocuğunuzda yarattığı duygular hakkında konuşmak, bu sorunların çözümü için alternatif çözümler üretmek daha çok işe yarayabilir. Yazın tatil yapmak bütün çocukların hakkıdır, ders çalışmaları ve tekrar yapmaları gerekiyorsa bile bunu iyi bir şekilde planlamak anne-babaya kalıyor. Hem tatil yapmalarını ve dinlemelerini sağlamak hem de eğer gerekliyse akademik becerilerini pekiştirmek için eğlenceli çalışma yöntemleri bulmak yaz tatilinin verimliliği arttıracaktır.
 
Unutulmaması gereken bir başka husus da okul başarısızlığının nedenlerinin araştırılması gerektiğidir. Okul başarısını etkileyen birçok faktör vardır. Aile içi iletişim, uygun çalışma koşulları, çocuğun huzurlu bir ortamda bulunması kadar ruhsal davranışsal sorunlar da okul başarısını etkileyebilmektedir.
 
Hem çocuğunuzla ilişkinizi ve ev ortamının düzenini, hem de çocuğunuzun çalışmasını ve öğrenmesini engelleyecek bir problem olup olmadığını dikkatle değerlendirmelisiniz. Bazen karnedeki kötü notlar sayesinde var olan problemler açığa çıkar ve bu yolla aileler yardım arayışına girerek, problemi çözmek için bir adım atabilirler.
 
 
 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Öğrencilere LYS Tavsiyeleri
 
Oruç Tutan Sürücüler Dikkat!
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Öğrencilere LYS Tavsiyeleri
LYS öncesi öğrencilere tavsiyelerde bulunan uzmanlar, öğrencilerin mutlaka ...
Okul Zili Karne İçin Çalacak
17 milyon 532 bin 661 öğrenci, 9 Haziran Cuma günü karne almaya hazırlanıyor.
Saadet Öğretmen'e ABD’den Ödül
İzmir'in Menderes İlçesi'nde, yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız ...
20 Bin Öğretmenin Mülakat Yerleri Belli Oldu
20 bin öğretmen ataması için mülakat yerleri açıklandı. Mülakat yer ve ...
 
 
Lise Öğrencisi Alkollü Sürücüleri Engelleyecek Sensör Geliştirdi
Adıyaman'da, Gölbaşı Anadolu Lisesi öğrencisi Karagöz, alkollü araç kullanımının ...
Mersin'de Okullar Tatil Edildi
Mersin'de dün akşamdan bu yana devam eden şiddetli yağış nedeniyle il ...
YGS Giriş Belgeleri Erişime Açıldı
ÖSYM tarafından 12 Mart'ta yapılacak YGS'ye başvuran adayların sınava ...
YGS Adaylarına 'Kimlik Belgesi' Duyurusu
YGS'ye başvuran adaylar, yeni kimlik kartı teslim edilinceye kadar verilecek ...
 
 
YGS Adaylarına Geçici Kimlik Kartı Duyurusu
(YGS) başvuran adayların, yeni kimlik kartı teslim edilinceye kadar verilecek ...
MEB Öğretmen Atama Takvimini Açıkladı
MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için 15 Mart'ta ön başvuruları alacağını açıkladı...
Karadeniz'de Eğitime Kar Engeli
Rize,Trabzon, Giresun ve Ordu'da kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi...
ÖSYM 16 Nisan’daki Sınavları Erteledi
ÖSYM referandum günü (16 Nisan) yapılması planlanan sınavları erteledi...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
KKTC'li Bakan Pilli :3 Gün Kuralına Uymayanlar Sınır Dışı Edilecek KKTC

KKTC'li Bakan Pilli :3 Gün Kuralına Uymayanlar Sınır Dışı Edilecek KKTC

  Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
  Vali Yazıcı'dan Beklenenler
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Vali Yazıcı'dan Beklenenler
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Kronikleşen Sorunlar
 
Reşit KESİM
 
 
Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya