Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   14/23 °C
 
 
gaü arizona
    Başkan Güngördü :​“Dünkü eylem art niyetli zihniyetin bir parçasıdır”  
 
    Başkan Nusret Bayar Hükümet'den Üreticinin Mağduriyetinin Giderilmesini İstedi  
 
    KKTC Cumhurbaşkanlığın'da Kamu Hizmeti Komisyonu yasası konusunda tadilat toplantısı  
 
    Alanya'da Vatandaş'a Ücretsiz 2 Bin Maske Dağıtıldı  
WDU Kıbrıs Ofisi Törenle Açıldı
WDU Kıbrıs Ofisi Törenle Açıldı
 
Dünya Diplomatlar Birliği’nin Kıbrıs Temsilciliği’nin açılışı, düzenlenen bir tören ile gerçekleştirildi.
 
29 Kasım 2018 Perşembe - 19:54

WDU kısaltması ile tanınan, uluslararası anlaşmazlıkların çözümü ve iş birliği konularında faaliyet gösteren,  Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından akredite edilmiş ‘Dünya Diplomatlar Birliği’nin Kıbrıs Temsilciliği’nin açılışı, düzenlenen bir  tören ile gerçekleştirildi.
WDU Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Kıbrıs Başkanı Serhat Akpınar’ın girişimiyle ülkemizdeki faaliyetine resmi olarak başlayan WDU Kıbrıs Ofisi’nin açılış törenine;  İçinde yer aldığı Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nin (KAÜ) Lefkoşa’daki Cloud Binası’nda, yurt içi ve dışından seçkin isimlerin yer aldığı bir davetli topluluğu katıldı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gezici Büyükelçiliği yanında; Öncülüğünü yaptığı, çeşitli ulusal ve uluslararası misyonlardaki görevlerine ek olarak geçtiğimiz dönemde; Dünya Diplomatlar Birliği’nin (WDU) Başkan Yardımcılığı görevine seçilen Girne Amerikan Üniversitesi  (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, aynı anda WDU Kuzey Kıbrıs Başkanı olması sebebiyle de, açılış organizasyonunda ev sahipliğini üstlendi.
GAÜ’den yapılan açıklamada ; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar ile birlikte; WDU-Dünya Diplomatlar Birliği Genel Başkanı Dr. Gunther Meinel, Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye’deki Albayraklar Şirketler Grubu Başkanı Adnan Albayrak,  WDU Merkez Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Karabulak, WDU Türkiye Başkanı Sertan Ayçiçek, WDU Merkez Hukuk Müşaviri Dr. Gerhard Prengel, WDU Yönetim Kurulu Üyeleri, Albayraklar Şirketler Grubu Yetkilileri’nin de yer aldığı ‘WDU Kuzey Kıbrıs Ofisi’nin açılış töreni, WDU Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Kuzey Kıbrıs Başkanı Serhat Akpınar’ın açış konuşması ile başladı.
Konuşmasında, bölgesel ve küresel barış adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden önemli bir adım atıldığına vurgu yapan Akpınar,  temsilciliğin açılışının tarihe not edilmesini isteyerek; “ çalışma ve faaliyet alanımız, sadece Avrupa Birliği Ülkeleri paydası üzerinden oluşmamaktadır. Misyon, Birleşmiş Milletler Teşkilatı’na üye tüm ülkeler nezdinde etkinlikle sürdürülecektir.” dedi.
WDU Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Kuzey Kıbrıs Başkanı Serhat Akpınar; Özel davetlilerin yanında kalabalık bir akademik dinleyici kitlesine yönelik konuşması esnasında,  Kıbrıs ve Ada’yı "Geçmişin Suskun Bilgesi" olarak nitelendirdi. Akpınar, “ En az beşbin yıldan bu yana, sadece antik denizciler değil, Akdeniz'e komşu toplumlar, refahları için bu Ada'ya, bu sahillere güvenmiştir.’Geçmişin Suskun Bilgesi’ halen hayattadır. Gelip geçen çocuklarıdır. İnanıyorum ki; Bu bilgenin yaşadıklarını yeniden yorumlayabilirsek eğer, aslında doğal bir koşum takımımızın var olduğunu, yeniden idrak etme şansını bize verecektir.Yani; çabamız; Geçmişin Suskun Bilgesi'ni yeniden konuşturabilmektir. Kısaca; Bu kuşakların da söyleyebileceği ‘bilgelikleri’ olabilmelidir. Durum; Ne yazık ki, bugün için öyle değildir. Adalet, eşitlik ve özgürlüğün doğru tanımı; küresel olarak öncelikli olarak insan hakları ile ilgilidir. Ancak ekonomik ihtiraslar, radikal milliyetçilik, ideoloji, din, ırk, cinsiyet ve partizanlık gibi kavramlar ana sorunlara ulaşılmasına çoğunlukla engel oluyor, geçmiş yüzyıllarda olduğu gibi. Yani; beşbin yıl boşa mı geçti? ” değerlendirmesini yaparak, “ hiç mi ders çıkaramadık?” sorusunu da yöneltti.
Dünya barışına katkıda bulunacak, çatışma, kriz ve savaşları önleyecek, çıkanları da süratle durduracak eylemlere ve organizasyonlara her zamankinden daha fazla gereksinim olduğunun altını çizen Akpınar, “ Evet, son 3 bin yılda; en büyük savaşlar ve felaketler bir görüşe göre; erkeklerin yönettiği bir dünyada yaşanmıştır. Ama, yeni bin yıl çocuklarımızındır. Belki de annelerin, kadınların ve gençlerin yönettiği bir dünyayı da deneyeceğiz. Ancak; Toplumda bir yer bulmak, sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlara karşılık vermek için,  geleneksel okuryazarlık ve matematiksel beceriler artık yeterli değilken, okuryazarlık hakkının bile bireylerin elinden zorla alındığı bir dünyada yaşayıp yaşamadığımızdan kesin olarak emin olmalıyız. Aksi, insan ırkı için bozgundur. Beşbin yıl, boşa gitmiş olamaz. Belki de, tüm canlılarda bulunan ‘vahşilik veya saldırganlık geninin’, insan ırkı açısından en etkisiz hale getirilebileceği bir kritik zaman eşiğinin önünde değil miyiz sizce de?” şeklindeki görüşlerini savundu.
“Toplumların ufkunu coğrafya ile kısıtlamaktan vazgeçmeliyiz”
Akpınar "Tüm dünya kendine, özellikle 2030 ve sonrasında nasıl bir dünyada yaşamak istediğini sorarken; bizlerin bu soruyu sormaması, ‘Geçmişin Suskun Bilgesi’nin önüne set çekmek olacaktır. Örneğin, Kıbrıs Sorunu'na endeksli yaşamak, kendi toplumumuzun ilerlemesini duraksatmaktan başka bir şeye yaramadı, yaramayacaktır. Toplumların ufkunu, coğrafya ile kısıtlamaktan vazgeçmeliyiz. Yine, tüm coğrafyalarda heyecan ile karşılanan BM’nin belirlemiş olduğu  Küresel Kalkınma Hedefleri'nin ana hamurunu ise; Yoksulluğu yok etmek, 'Evrensel İnsan Hakları' düzeyinde eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele ve iklim değişikliğine bağlı sorunlar ki; Bu, Dünya'mızın karşı karşıya olduğu birçok ağır sorunu çözme yönünde, oldukça cesur bir taahhüttür. Kısacası, bu hedefler gelecek nesillerin yaşamını daha iyi hale getirmek için en büyük fırsatımızdır.
Benzer misyonlarımız ile birlikte, 30 küsur yıllık bir geçmişe sahip Girne Amerikan Üniversitesi öncülüğünde; Eğitim Adası tanımını, bu ülke ile tanıştıran bir markayız. Uluslararası Misyonumuz; Bu paydanın savunucusu olarak ortaya çıkmıştır. Uluslararası Diplomatlar Birliği'nin; Kuzey Kıbrıs Temsilciliği'ni, bugün kardeş üniversitemiz,  Kıbrıs Amerikan Üniversitesi'nin Lefkoşa Cloud Merkezi'nde açıyoruz . Dünya barışı ve refahı ile ülkemizin tanınmasında etkin bir rol üstlenmiş olacağız. Biz; Savaş çocukları olarak doğduk. Önceki yüzyıllarda da, bu Ada'da savaşlar oldu. Ama, ‘Geçmişin Suskun Bilgesi’ kulaklarımıza hep şunu fısıldadı; Burası ezelden beridir, saf barış imgesi; Kutsal zeytin, mersin, defne ve incir ağaçlarının ülkesidir. Barış, onların gölgesi altında dinlenmeyi hak etmektedir”. ifadeleri ile konuşmasını tamamladı.
WDU Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Kuzey Kıbrıs Başkanı Serhat Akpınar’ın açılışta yaptığı konuşmadan sonra kürsüye davet edilen, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre; Kıbrıs Türk Halkı’nın sürdürdüğü diplomasi ile haklarını aramaya çalıştığını, ancak ambargoların buna izin vermediğini vurguladı. Töre; “Avrupa Birliği, Kıbrıs Rum Kesimi’ni bünyesine alarak şımartmıştır. Bu, o zamandan bu yana da; Rum tarafının eşitlik temelinde, hiçbir teklifi kabul etmemesi tezine haksız olarak destek vermiş, güçlendirmiştir.” sözleri ile, WDU  gibi küresel bir organizasyon desteğinin önemine dikkat çekti.
Dünya Diplomatlar Birliği Genel Başkanı Dr.Günther Meinel ise; Dünya üzerinde ‘unutulmuş bir ülke’ durumunda olan Kuzey Kıbrıs’ı Avrupa Birliği’ne entegre etmek için çalışacaklarını dile getirdi. Dr.Meinel; “Dünya çapında temsil edilen güçlü bir organizasyonuz. Kıbrıs Türkünün Avrupa’da üvey evlat muamelesi görmesi, organizasyonumuz bünyesinde kabul görmemektedir. Cesaretli olun, güçlü olun. Çünkü; sizler, çok mükemmel insanlarsınız’’ dedi.
Kıbrıs Ofisi’nin açılış törenindeki son konuşmacı Dünya Diplomatlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Adnan Albayrak oldu. Birliğin, Birleşmiş Milletler nezdinde önemli hizmetler verdiğini belirten Albayrak; ‘‘Sadece, diplomatlardan oluşan bir birlik değiliz. Dünyanın en güçlü ve en prestijli birliği olma yolundayız. Gerek Türkiye, gerekse Kıbrıs’ın kalkınma ve refahına yönelik her türlü iş birliğine açık olduğumuzu belirtmek isterim. Bu, ‘Kıbrıslı Türk’ iş insanları ve çevresini de içine alan içten yaklaşımımız ve düşüncemizdir.” ifadeleri ile, WDU Kıbrıs Temsilciliği’nin yaşama geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Tören, ofisin resmi açılışını simgeleyen kurdele kesimi ve ev sahibi ünvanıyla, Dünya Diplomatlar Birliği (WDU) Merkez Genel Başkan Yardımcısı ve Kuzey Kıbrıs Başkanı Serhat Akpınar’ın konuklar onuruna verdiği kokteyl ile tamamlandı.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Antalya’da Meksika Filmleri rüzgarı esecek
 
Adalet Bakanı Gül :Geciken Adalet Vicdanları Yakar
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Akpınar : WDU Kıbrıs Ofisinin Açılması Neden Önemli ?
(GAÜ) Kurucu Rektörü ve Mütevelli Heyeti Başkanı Serhat Akpınar’ın girişimi ...
KKTC Başbakanı Erhürmanın İstanbul Buluşması
Başbakan Tufan Erhürman, İstanbul’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle bir araya ...
GAÜ ''Atamız İlke ve Değerleriyle Daima Kalbimizde Yaşayacak''
Girne Amerikan Üniversitesi; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa ...
Bakan Ataoğlu KKTC Tanıtımı İçin Londra'da
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Londra’da düzenlediği basın toplantısında, ...
 
 
TC Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri, ailesini Cumhurbaşkanı Akıncı'yla tanıştırdı
Görevine yeni başlayan Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat ...
Faiz Sucuoğlundan Ersin Tatar'a Destek Mesajı
UBP genel Başkanlık Yarışında 2.Tur Öncesi UBP genel Başkan Adaylarından ...
UBP Kurultayın'da Oy Sonucu Açıklandı Tahminimiz Doğru Çıktı
Divan Başkanı Zorlu Töre 7002 Üyenin Kullandığı Oy Sayımını Sabaha Karşı ...
UBP 21. Olağan Kurultayı Gerçekleştiriliyor
Kurultay ile İlgili Bir Yazılı Açıklamada Bulunan UBP genel Başkanı Hüseyin ...
 
 
Sunat Atun :UBP Üyelerini Uyardı
Ulusal Birlik Partisi Mağusa Milletvekili ve Genel Başkan Adayı Sunat ...
Çakıcı ''Çaludanın Olayı Devede Pire''
Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) Genel Başkanı ...
UBP'li 6 ilçe Başkanın'dan Ersin Tatar'a Sitem Açıklaması
UBP 6 ilçe başkanından Tatar'a büyük sitem; "Genel başkanlığına aday olduğunuz ...
Bakan Baybars :Sınır Kapılarında Fiziki Yapıda Deyişiklik Yapacağız
Sınır kapılarında görev yapan sivil hizmet görevlilerinin sayısının yetersiz ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
KKTC Cumhurbaşkanlığın'da Kamu Hizmeti Komisyonu yasası konusunda tadilat toplantısı

KKTC Cumhurbaşkanlığın'da Kamu Hizmeti Komisyonu yasası konusunda tadilat toplantısı

  Bayram Umuttur,Bayram Mutluluktur
 
  Koronaya Çare Sizsiniz
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Koronaya Çare Sizsiniz
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Koronavirusü Önlemleri
 
Reşit KESİM
 
 
Bayram Umuttur,Bayram Mutluluktur
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya