Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   27/32 °C
 
 
    Başbakan Üstel :Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasının heyecan, gurur ve mutluluğunu yaşayorum  
 
    Antalya Büyükşehir 40 bin kişiye aşure ikram ediyor  
 
    Rektör Prof.Dr.Özkan, Ömer Özkan Bebeği Misafir Etti  
 
    GAÜ Akademisyeni Prof.Dr.Külahoğlu Çocuklara Nasıl Hitap Edilmeli ? Bilgilendirdi  
   
  Hüseyin Kaya   
El cevap: Caizdir
27 Aralık 2020 Pazar

Müslümanlar yapıp ettikleri şeylerin dine uygun olup olmadıklarını öğrenmek istediklerinde bunu yetkin kişi ve kuruluşa sorarlar.
Verilen cevap iki şekilde olur:
“Caizdir” veya “Caiz değildir”.
Sadece bu şekilde sorulardan ibaret ciltlerce kitap vardır.
İngilizce öğrenirken nasıl bütün işlerin kahramanı Mr. Brown varsa bizde de bütün işleri yapıp eden ve soruları soran Zeyd Efendi vardır.
Teknik olarak biz buna fetva diyoruz.
Şimdi bu işleri Diyanet ve müftülükler yapmaktadır.
Hatta Alo fetva hattı var.
Her şeyi sorabiliyorsun ve bir süre sonra cevap alıyorsun.
Bir de Din İşleri Yüksek Kurulu var. Yargıtay ve Danıştay İçtihatı Birleştirme Kurulu gibi.
Bu hafta içinde rüşvet vb. nedenlerden ötürü Samsun Büyük Şehir Belediyesinden bir daire başkanı tutuklandı. Yapılan aramada milyonlarca lira para bulundu.
Şimdi bu adam müftüyü arasa ve dese ki;
“Acayip paralar çaldım bunların bir kısmını okuyabilsin diye yoksul öğrencilere, kötü yola düşmesin diye dul kadınlara ve açıkta kalıp aç kalmasınlar diye yetimlere versem caiz midir?”
Diyanet ne cevap verir bilmiyorum.
Hukuk ne yapacak onu da biliyoruz. Her halükarda yapanın yanında kâr kaldığı bir sistemimiz var.
Ama imamhatip bitirmiş üstelik birincilikle ve sonra çeyrek asırdır ceza hukukçusu olarak tecrübeme dayanarak “El cevap” şöyle derdim.
“Ey insanlıktan çıkmış kafir yavşak daire başkanı.Eğer sen milletin/kamunun/Allahın malını çalmasaydın, rüşvet yemeseydin zaten caiz mi diye sorduğun kişilerin böyle bir ihtiyacı olmayacaktı.”
Şimdi ben çok ağır konuştum değil mi?
“İnsanlıktan çıkmış, kafir ve yavşak” dedim.
Şimdi bu benim söylediklerim caiz mi değil mi diye sorsam ne cevap alırım acaba.
Diğer yandan insanlıktan çıkmak, kafir olmak ve yavşak kelimesi ceza hukuku anlamında benim suç işlediğim hakaret ve iftira anlamında doğru mu?
İyi bir müslüman olmaya doğru bir vatandaşlığa devam edebilecek miyim bu halimle?
Zamanımız yok müftüye sormaya ve kendimizi savcılığa ihbar etmeye.
Yazı bitmeli müftü ve savcı beklemez.
Verelim cevabı gitsin. İnsan kendine de adil olmalı değil mi?
İnsanlıktan çıkmış evet bu doğru. Bir başkasının malına el atmak hayvanların işidir.
Delillerim:
Öncelikle National Geographic. Sırtlanları hatırlayın.
İkinci delilim ise Bakara 188. ayettir.
Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Bile bile, günaha saparak, insanların mallarından bir kısmını yemeniz için onun bir parçasını yetkililere aktarmayın.
İlgili kişiye neden kafir denir. İnsanlığa ve ayete ve hukuka aykırı başkalarının malını yediği için hakikatı örtmüştür, karartmıştır. Kâfir kavramı da bu anlama geliyor zaten.
Peki tamam da adama yavşak neden dedin. Aslında benim için ayıp oldu. Ayıp etmek bana caiz değildir. Lakin adam kafirlik yapıp küfür işlemiş. Babamın nasihatı “küfür işleyene sövmek adaptandır” derdi. Hakkını vermek.
Cumhuriyet kuvvetler ayrılığı için çok uğraştı. Nitekim bu olmadan işlerin olmayacağını CHP’de gördü. Yoruldu iflahi kesildi.Tek Parti mecalsiz kaldığını ifade etti. Ve çaresiz çok partili hayata geçti.
İşte öyledir doğrusu. “Tek” ilk sadece Allah’a yaraşır. Bu iddia iddianın sahibine zülümdür aksi halde.
Lakin kuvvetler ayrılığına benzer üçlü bir ayrışma vardır Cumhuriyet’te.  Diyanet, Genel Kurmay ve diğer tüm Anayasal kuruluşlar diye. Bu her ne kadar Anayasal bir bütünlük içinde kodlanmış ise de manevi, sembolik başkaca görünüşleri vardır. Bunu ben kodlamıştım şu şekilde hukuk fakültesindeyken. İman gücü, silah gücü ve devlet gücü diye.
Onun için bu iki kurum hem devlet düzeninin dışında hem de içinde bir mana önceliğiyle değerlendirilmeli. Diyanet zayıf hadisleri ayıkla ve muhkem ilerden bir manevi güç devşir. Genel kurmay bütün fitnelerden azade hazır ol cenge. Devlet bu iki güçle hep sulh içinde kalabil.
Allah murad etseydi dünyada tek dil olurdu. Ama insan bunu da sürdüremedi. Dillerin çoğalmasının hikayesi Babil döneminden başlar. Açıp okuyun ne olmuş diye.
İnsan Allah’a her dille muhatap olur dilsizler bile olurken. Hatta harfsiz kelimesizdir gönül dili. İşte bu işler siyasete konu olmaz demiyorum. Siyaset bu işleri sorumsuzluk yaparak kendine konu yapmaz diyorum. Ne diyeyim başka. Bir dörtlük yazmıştım paylaşayım aşkla.
 
Allah bilir bütün dilleri
Saklı kalmaz kulun işleri
O ki sürekli gözetendir.
Bilmez mi sanırsın gönülleri.
Geçen haftaki “Ey İnsan” başlıklı yazım çok emek verdiğim ama az beğenilen veya anlaşılan bir yazı oldu.
Yazının içinde “artan mal azalan insanlık” diye bir tespit vardı. Bütün bu haksız mal edinenleri içine alan nefes aldırmayan bir tespit olarak ortaya konmuş idi. Değişmez hem doğal hem hem hukuksal bir yasa gibi. Bir çoğu bundan sonraki yazılarımıza “insan” bağlamında yol haritası olacak sözlerde ve değerlendirmelerden ibaret olsun istemiş idik.
Neyse biz başkasının hakkına göz dikmişlerle uğraşırken yaklaşık bir asır önce kendi hakkından feragat eden adamlarımız vardı.
İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif’ten bahsediyorum.
Kendisine ayrılan tahsisatı almıyor. İstiklal Marşı ile ilgili başvurusuna gitmek için bir arkadaşının dönmesini bekliyor. Çünkü paltosu yok gelen arkadaşın paltosunu giyecek ve gidecek.
Başka kendisi Arnavut lakin, Türk Milletinin İstiklal Marşını yazmak nasip oluyor. Hak ediyor hatta.
Başka bir hikaye ise Akif’in haksızlığa karşı tavrını özetliyor. Arasının iyi olmadığı ve kendisi giderse yerine geleceği genel müdürünün haksız olarak görevden alınmasına tepki koyar ve genel müdür olacakken mevcut görevinden de istifa eder.
Kendisine verilen  500 lira tahsisatı Kızılay bünyesinde kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken birime bağışlar o sırada 600 lira borcu olmasına rağmen.
Kurtuluş mücadelesinde Gazi’nin de talebiyle inanılmaz cihadlarda bulunmuştur. Minberlerde arazi ve cephelerde bulunmuştur. Kalemini en keskin kılıç gibi halkı uyandırmaya ve birliğe teşvik etmiştir. Siyasi konularda Abdülhamit ve Gazi ile anlaşamamışlardır. Benimde her üçü ile anlaşamadığım konular vardır ama her birinin anlamı azaltmaz. Rahmetler dilerim.
İnsanlar vatanları için samimiyetle uğraşırlar yanlış yapabilirler elbet. Ama tarih ve milletin vicdanı hükmünü verir.
Samimiyetle yapılan hatalar caiz midir? sorusu her zaman.
El cevap: Caizdir diye yerini alır tarihte.
İşte birbirleriyle anlaşamasalar da bir Abdülhamit bir Atatürk bir Akif kıymetleriyle anılırlar. Hatalarından ders çıkarmamızı da tavsiye eden bir yaşam bir tavsiye bırakırlar bize.
Öyle değil mi Selahattin Demirtaş?
Siyasetin ve hukukun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vb tüm konjonktürün labirentlerinden medet ummak ve uzun emel ve avuntu peşinde koşmaktansa samimiyetle hareket etsen daha iyi olmaz mıydı?
Adına ve birikimine bu yakışmaz mıydı? Vicdanın da öyle demiyor mu?
Hatalar ve yanlışlıklar veya siyasi kargaşa üzerinden bir fırsat devşirme kolaylığı yerine Arnavut olan Akif gibi bir Kürt olarak davranmaz mısın? Aksi vatanın dediğin yerlerin bir kaç defa imarına yarayacak ülkenin birikimini fitneye ve fesada harcadık. Emperyalizmin kirli oyunlarının kamuflesi AHİM vb. yerlerden medet ummak yerine halkların kalesi samimiyete dost olsaydın. Sana yakışan da bu olurdu.
Saygıdeğer Devletim.
Saygınlığın verdiğin sözleri tutmaktan gelir.Bu sözleri tutman için bana verdiğin sözlerden bir süreliğine vazgeçmen veya bana ait imkanlardan feragat etmemi, daha kanaatkar yaşamamı istemene razıyım.Hatta otur oturduğun yerde de diyebilirsin.Vatanım ve milletimle ilgili bir sorunun aşılmasında bize düşen sorumluluk neyse her zaman kapım açık.Hatta sus konuşma da diyebilirsin.
Bunu diyeceksen ve henüz dememişken fırsat bu fırsatken söyleyeyim.
Sevgili Devletim seni her zaman sen koruyor değilsin.Korumakla yükümlü olduğun milletin ve nedense hala bizden umudunu kesmemiş Allah koruyor.Bunu unutmayasın ve şükreder olasın.
Beka endişesi taşıyan devletim. Bilir misin ki adaletin ipine yapışırsan ilelebet payidar kalırsın.
İnsan Allah’ın kulu vatandaşta senin kula yüklediğin anlamdır. Allah kuluna ne yaparsa sen de vatandaşa öyle davranmalısın. Kul Allah’a isyan ediyor ama hâlâ rızkını, sağlığını, itibarını koruyor.
Mühlet veriyor. Pişmanlığını ödüllendiriyor. İsyan eden kula karşı devlete eleştiri nedir ki?
Bırak vatandaşlarımız özgürce konuşsun. Sövsün ki sevmeyi hatırlasın. Eleştirsin ki devletine devletine aidiyeti artsın.
Olaylar açık olsun ki işler yürüsün kolay.
Vatandaşla davalaşmak olmaz. Çekin bütün davaları. Bereket husumetin olmadığı yere gelir ve bereket iktisatçıların okuduğu bir şey değildir.
Vatandaşa devletin dava açması caiz değildir.
İlber Hoca ile Dilber’in hikayesini irdelemek caiz midir.
Bir şiirimde geçiyor mısra.
“Değişir mi zannedersin
Yedisinde neyse yetmişinde aynı olan.”
Maşallah bir başladık bir bardak çay içene kadar yazımız bitmiş.
Haftaya kadar caiz olan işleriniz olsun.


E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Başbakan Üstel :Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasının heyecan, gurur ve mutluluğunu yaşayorum

Başbakan Üstel :Abdülhamid Han’ın sefere çıkmasının heyecan, gurur ve mutluluğunu yaşayorum

  Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız Olsun
 
  Birlik ve Beraberlik İçerisinde Nice Mutlu Bayramlara
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Birlik ve Beraberlik İçerisinde Nice Mutlu Bayramlara
 
Mehmet Kesim
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
Ve Son Söz Seçmende
 
Reşit KESİM
 
 
Hep Birlikte Nice Mutlu Bayramlarımız Olsun
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya