Antalya, LYS sıralamasında 36'ncı oldu

15 Temmuz 2010 Perşembe  17:45

Antalya, illere göre LYS sınav başarı listesinde 81 vilayet arasında Türkçe-Matematik (TM) puan türünde 272,665 ortalama ile 36'ncı, Türkçe-Sosyal (TS)'de 270,372 ortalamayla 33'üncü, Matematik-Fen (MF) grubunda ise 292,298 puanla 11'nci oldu. Antalya'dan MF'den 6 bin 867, TM'den 8 bin 916 ve TS puan türünden ise 7 bin 113 olmak üzere toplam 22 bin 916 öğrenci LYS'ye girdi.
 
Antalya, geçen yıl ÖSS'de diğer illere göre başarı sıralamasında sayısal puan türünde 23'üncü, eşit ağırlık puan türünde 26'ncı, sözel puan türünde ise 32'nci sırada yer aldı.
 
Antalya'nın SBS'de çok iyi derece elde etmesine rağmen LYS'de başarısız olmasının sebebi eğitimciler tarafından sorgulanmaya başlandı.
 
Türk-Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Bünyamin Seçme, bu başarısızlığı, okullarda vekâleten yönetici atamalarına ve öğretmen açığına bağladı. Seçme, çoğu zaman yönetici ve mülki amirlerin eğitimde yaşanan başarısızlığı Antalya'nın hızlı göç almasına bağladığını hatırlatarak, "Antalya'da okullardaki başarısızlık, hep göçün arkasına saklanılarak ötelendi; fakat Antalya'ya 1986'lı yıllardan bu yana göç yaşanıyor. Bu başarısızlığın arkasında 3 binin üzerinde olan öğretmen açığı var. Kadrosuz, ücretli öğretmenlerin verdiği eğitimle bu kadar olur. Ayrıca, çok sayıda okul vekaletle idare ediliyor. Bu da başarısızlığı getiriyor." diye konuştu.
 
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GÜLAY: 2 ALANDA YERİMİZDE SAYDIK, MF'DE İLERLEDİK
 
Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, MF puan türünde bir miktar ilerleme olmasına rağmen, diğer alanlarda Antalya'nın yerinde saydığını söyledi.
 
Antalya'daki LYS öğrencilerinin genelde Matematik-Fen ağırlıklı sınava girdiğini söyleyen Osman Nuri Gülay, Antalya'nın geçmiş yıllara göre eğitimde çıtasının yükseldiğini savundu. Başarı ortalaması karşılaştırmasının yanlış yapıldığını ileri süren Gülay, "ÖSYM'nin açıkladığı listeye bakıldığında genelde öğrenci sayıları az olan iller daha başarılı gibi gözüküyor. Ama öğrencilerin puanlarının doluluğuna baktığında Antalya'daki sınava giren öğrencilerinin puanlarının oranının yüksek olduğu gözüküyor." dedi.
 
Antalya'nın, Matematik-Fen alanında 2008'de 32'nci, 2009'da ise 23'üncü sırada olduğunu vurgulayan Osman Nuri Gülay, 2010'da 11'inci sıraya yükseldiğini vurguladı. Gülay, "Dolayısıyla Antalya'nın başarısında bir artış var. Diğer alanlarda ise Antalya yerinde sayıyor. Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve özellik arz eden okullar öğrencileri sınavlara genelde MF ağırlıklı hazırladığından genelde o alanda yükseklik var. Bizim bu yıl ilköğretimler için yapılan SBS'de yerleştirme puanına göre ilk 100 içinde 5 öğrencimiz var. Bu başarı yükselecek ve gelecek yıllarda LYS'deki başarımızı yükseltecek. Bizler Antalya'da hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz. Gelecek seneler bu başarı daha iyi olacak." diye konuştu.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Antalya-LYS-siralamasinda-36-nci-oldu/340820