Türkiye'de Elektronik Kelepçe Dönemi Başlıyor

11 Ocak 2011 Salı  11:46

Yeni yürürlüğe giren maddeler yüzünden tutukluluk süreleri tartışılıyor. Adalet Bakanlığı bir yandan da uzun tutukluluk sürelerini önlemek için çalışmalarını sürdürüyor ve Türkiye'yi elektronik kelepçe ile tanıştırıyor.
 
Adalet Bakanlığı bir süredir, uzun süren tutukluluk sürelerini önlemek için çalışıyordu. Sonunda düğmeye basıldı. Denetimli Serbestlik ve Elektronik İzleme Çalıştayı Sapanca'da başladı.
 
Tutukluluğun hafif suçlar için bile yıllarca sürmesi yoğun olarak eleştiriliyordu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ceza İnfaz Yasası'nda yıl sonuna kadar değişikliğe gidileceği söyledi.
 
Akademisyenler, hakim ve savcılar şimdi Sapanca'da bu değişikliği tartışıyor. Hazırlanacak yasa, iki günlük çalıştayda görüşülüyor.
 
Bakanlığın hedeflediği Avrupa ve Amerika'da uzun süredir kullanılan elektronik kelepçe sistemi.
 
Mahkumlar, ayaklarına takılan bileziklerle günün 24 saati takip edilebilecek. İhtiyaç duyulduğunda çağrılabilecek ve hiç bir şekilde saklanamayacak ya da kaçamayacak. Hatta kendilerinin gitmemeleri gereken noktalara girdiğinde emniyet güçleri bundan anında haberdar olacak.
 
Sistem açık cezaevlerine de nakil kolaylaştırılacak. Tek yenilik bu da değil... Suçlular için hapis cezası yerine ceza süresi kadar okul, hastane, huzurevi gibi kamu kurumlarında hizmet uygulaması da gündemde.
 
Uygulamalarla kapasitesini bir hayli aşan cezaevlerindeki doluluk oranının azalması hedefleniyor.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Turkiye-de-Elektronik-Kelepce-Donemi-Basliyor/350749