ÖSYM Kendini Yalanladı

10 Mayıs 2011 Salı  11:29

YGS'deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle Konyalı bir öğrenci adına Ankara 7. İdare Mahkemesine dava adan avukat Ahmet Gürol Şağban, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) mahkemeye verdiği savunmada ''Şifrenin yalanlandığını'' söyledi. Savunmaya öğleden sonra cevap vereceğini kaydeden Şağban, ''Benim tahminim bu hafta içinde olumlu veya olumsuz bir karar çıkacaktır'' dedi.       
Şağban, ÖSYM'nin dava ile ilgili savunmasını dün verdiğini ancak kendilerinin savunmayı bugün alabildikleri kaydetti.
Savunmanın 17 sayfa olduğunu, henüz tam olarak inceleyemediğini söyleyen Şağban, şöyle devam etti:        
ÖSYM ŞİFREYİ YALANLIYOR
''Benim dikkatimi çeken bir husus var onu paylaşmak istiyorum; ÖSYM Başkanı'nın itiraf ettiği şifre savunmada yalanlanıyor. Yine ÖSYM Yönetim Kurulu üyelerinin itiraf ettiği kurgulama hadisesinin doğru olmadığı ifade ediliyor. O zaman ÖSYM Başkanı ve Yönetim Kurulu mu bize yanlış bilgi verdiler yoksa savunmayı yapan avukat arkadaşlar mı? Ortada artık skandaldan da öte bir rezalet yaşıyoruz. Az önce içerde bir öğrenci arkadaş denk geldi, iki farklı sonuç gelmiş kendisine. Birisinde siz LYS'ye katılabilirsiniz diyor, diğerinde LYS'ye katılamazsınız diyor. Bu işin cılkı çıkmıştır. Ancak yargı konuyu enine boyuna irdeleyecektir ve en doğru kararı verecektir. Biraz daha bekleyeceğiz. Süreç işliyor. Benim tahminim bu hafta içinde olumlu veya olumsuz bir karar çıkacaktır.''        
GÜVENİLİRLİK İLKESİ ZEDELENDİ
ÖSYM Kanunu'nda, ÖSYM'ye, ''sınavın güvenilirliği'' konusunda yükümlülük verdiğini ifade eden Şağban, bu yükümlülüğün yerine getirilmediğini söyledi. Şağban, ''Kamuoyunun yüzde 72'si bu sınavların güvenilir yapılmadığı kanaatindedir. Bu ilke zedelenmiştir'' dedi.
       
''ANKARA ÜNİVERSİTESİNİN RAPORU''
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinin sınavı detaylı bir şekilde inceleyerek rapor hazırladığını belirten Şağban, ''Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi bu konuda kurul kararı vermiştir. Bu kurul kararı sınavın bilimsellikten uzak olduğunu yeterince ortaya koymaktadır. Mahkeme tüm bunları inceleyecektir. ÖSYM'nin savunmasında cezaevlerinde tekrar edilen sınava ilişkin hiçbir husus yok. Bu konuya hiç girmemişler. Mahkeme tüm bu hususları, savunmayı, bizim ortaya koyduğumuz verileri değerlendirecek, bir karar verecektir'' diye konuştu.    
SUÇLU SİSTEM
Şağban, ÖSYM'nin savunmasında ''şifre yok'' denildiğini belirterek, ''Ama bunun adı ne onu ortaya koymuyorlar. Şifre yok diyorlar, sistem yanlış çalışmış deniyor'' dedi.       
Şağban, ÖSYM'nin savunmasında, sınav kitapçıklarını basan matbaayla ilgili bir şey göremediğini söyledi. ''Birilerinin bilgisayara müdahalesi olmadan bir sistem nasıl yanlış çalışacak?'' diyen Şağban, şöyle konuştu:       
''ÖSYM Yönetim Kurulu üyeleri bir açıklama yaptılar Radikal Gazetesi'ne bir kurgulamadan bahsettiler. Bu çok net, açık. Bu kurgulamayı bilgisayar tesadüfen yapmaz. Biraz mantıklı düşünelim. Yazılımda bir hata olduğundan bahsediliyor. Bilgisayarın doğru çalışmadığını, kapalı çalıştığını söylüyorlar. Bilgisayar kapalı çalışmış, benim okuduğum o.''        
CEZAEVLERİNDEKİ SINAV İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YOK
Cezaevlerinde yapılan sınava ilişkin sorular üzerine Şağban, şunları kaydetti:      
''Onunla ilgili savunmada hiçbir şey yok. Halbuki o çok önemli. 6114 sayılı Kanunun 7. maddesinin 3. fıkrası çok açık olarak şunu öngörmüş, sınavları ikiye ayırmış, basılı sınavlar, elektronik ortamda yapılan sınavlar diye. 2011 YGS, basılı sınav ve basılı sınavın nasıl yapılacağı yasa maddesinde çok açık yazıyor. Nasıl yapılacak, 'aynı adaylara, aynı zamanda ve aynı sorularla.' Şimdi fen bilimleri testi farklı sorularla yapıldı. Dolayısıyla 7. maddenin 3. fıkrasına çok açık aykırılık var.''        
MAHKEMEYE CEVABI BUGÜN VERECEK
Şağban, ÖSYM'nin savunmasına ne zaman cevap vereceklerinin sorulması üzerine, ''Savunmaya cevabımı bugün öğleden sonra mahkemeye vereceğim çünkü süreci hızlandırmamız lazım. ÖSYM gibi son günü beklememek lazım. Çünkü milyonlarca aile ve genç bu davanın neticesini bekliyor'' dedi.
LYS'YE EK BAŞVURU SÜRESİ YARIN SONA ERİYOR
Öte yandan Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) ek başvuru süresi yarın sona erecek.     
Sınavı düzenleyen Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), daha önce 29 Nisan-6 Mayıs 2011 olarak belirlenen LYS başvuru süresini 11 Mayıs Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar uzatmıştı.
DAVANIN GEÇMİŞİ
YGS'nin bir şifreleme tekniği ile soruları okumadan doğru yanıtları bulabildiğine yönelik iddialar üzerine mağdur edildiklerini belirten 18 yaşındaki M.A.O.'nun avukatı Ahmet Gürol Şağban, sınavın iptali için başvurdu.
Şağban, şöyle dedi:
"Anayasamızın 10. maddesine göre, devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine göre hareket etmek zorundadır. Dolayısıyla eğer böyle bir şifreleme tekniği sınava giren bir kısım adaylara verilmiş ise soru kitapçıkları da bu şifreleme tekniğine göre hazırlanmışsa büyük bir yolsuzluk ile karşı karşıyayız demektir. Bu sınavın iptalini gerektiren sebeptir. Bir sorunun dahi doğru cevaplanması bu sınavda on binlerce kişinin önüne geçmeye yol açıyor. Dava dilekçemizi hazırladık ve YGS hakkında öncelikle yürütmenin durdurulması ve iptali için Konya İdare Mahkemesi nezdinde dava açılması için Danıştay'a müracaatımızı yaptık.
ÖSYM'nin görevlerinin yer aldığı 2 bin 547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesi ve maddenin son fıkra hükmü olan 'Devlet organları ve idare makamları bütün işlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar' hükmü, ÖSYM için bağlayıcı ve geçerli olan bir hükümdür. 2011-YGS tüm açıklanan nedenlerle anayasaya aykırılık teşkil etmektedir. Mahkeme yoluyla bu sınavlardaki şaibe mutlaka ortaya çıkacaktır. Artık söz yargınındır."Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/OSYM-Kendini-Yalanladi/356428