BTK, İnternette Kaset Avına Çıktı

10 Mayıs 2011 Salı  14:23

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), MHP’deki kaset iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.
Konuyla ilgili BTK’ye 4 ayrı mahkemeden karar teliğ edildiği belirtilen açıklamada, bunun üzerine ivedilikle sözkonusu internet sitelerinin yetkilileriyle görüşüldüğü bildirildi.
Açıklamada, şöyle denildi:
 “Mahkeme kararlarında bulunan internet sitelerinin bir kısmı kamuoyunca bilinen ve çok sayıda kullanıcısı olan internet adresleridir. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nca gerçekleştirilen uyar-kaldır yöntemi ile sadece suça konu kısımların çıkartılması sağlanmış böylece kullanıcı sayısı yüksek bu sitelere erişim imkânı devam ettirilmiştir.”
Videoyu çıkarmayan 3 sitenin kapatıldığı vurgulanan açıklamada, “68 internet adresinden 3 tanesi içerik çıkarmadığından alan adı ya da alt adından tümüyle erişime engellenmiş 2 internet sitesi ile ilgili içerik çıkarma işlemi devam etmektedir” denildi.
Sözkonsu görüntüler çıkarılmadıkça site engellense bile içeriğe ulaşılabileceği ifade edilen açıklamada “Bilindiği üzere internet sitelerinden içerik çıkartılmadıkça sadece internet sitesine erişimi engellemek alternatif yollardan aynı içeriğe ulaşılmasını önleyememekte, dolayısıyla suça konu içeriğe ulaşılmaya devam edilmektedir“ denildi.
BTK açıklamasında diğer sitelerle ilgili çalışmaların sürdüğü belirtilerek, şöyle denildi: “Mahkeme kararlarına konu olan ve bu görüntülerin paylaşılması ve yayılmasını sağlayan 68 internet adresi dışında farklı internet adreslerindeki aynı içeriklerin de çıkartılması çalışmaları Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından sürdürülmektedir.“Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/BTK-Internette-Kaset-Avina-Cikti/356441