Uzlaşı ve Sağduyu Çağrısı

23 Ocak 2012 Pazartesi  20:59

19 Ocak Perşembe günü Teknecik Santrali ve El-Sen’e bağlı merkez ve bölgelerde de başlayan genel grev ile Teknecik Santrali’nde elektrik üretimi tamamen dururken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde başlayan elektrik kesintileri hayatı felç etmeye başlamıştı. İskele İlçesi Kalecik Bölgesi’nde yer alan özel bir şirketin işlettiği Kalecik Santrali’nin de aşırı yüklenmesi sonucu  devre dışı kalmasıyla ada geneli karanlığa gömülürken, arızanın giderilmesiyle bölgelere dönüşümlü elektrik verilmeye başlanmıştı.
Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplanarak Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın süresiz grevini 60 gün süreyle yasaklarken, çalışanlar çalışmama hakkını kullanarak iş başı yapmayacaklarını açıklamıştı.
Kalecik’te bulunan tesislerden getirilen sekiz kişilik ekibin Teknecik Elektrik Santrali’ne gelip dizel santralleri çalıştırılmasıyla elektrik sıkıntısı giderilmeye çalışılırken; aynı saatlerde Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Tel-Sen çalışanları da süresiz greve başlamışlardı.
Cuma günü Başbakan İrsen Küçük ve ilgili bakanların sendikaya yaptıkları çağrı ve olumsuz cevap almaları sonrasında Pazar günü saat 16 00 itibariyle KKTC’nin dış dünya ile iletişimi koparken, bölgeler arası telefon görüşmesi bile yapılamadı.
İnternet bağlantısı ise tamamen kesilirken, KKTC’de hizmet veren GSM operatörleri, abonelerine sms göndererek elektrik kesintileri ve tel-sen grevinden dolayı iletişimde yavaşlama oluştuğunu ve ekiplerinin kaliteli iletişim için iş başında olduklarını bildiriyorlardı.
Bugün Bakanlar Kurulu Olağanüstü toplanarak Tel-Sen’in grevini 60 gün süreyle ertelerken, El-Sen’in aksine Tel-Sen iş başı yaparak iletişimde oluşan sorunların ortadan kalkmasına katkı koydular.
KKTC’de alışık olunmayan soğuk havanın etkisini sürdürdüğü bugünlerde elektrik kesintisiyle ekonomide yaşanan sıkıntıların yanı sıra özellikle çocuklar ve yaşlılar olmak üzere sınav dönemini yaşayan öğrenciler de olumsuz etkilenmişlerdir.Yine internet ve telefonların devre dışı kalmasıyla  vatandaşlar dünyadan kopmuş,hastane, acil durumlarda aranan 155, 177 gibi numaralar da hizmet vermeyerek mağduriyet kat ve kat artmıştır.
BYTURCO KKTC Diyor ki olarak taraflara: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile El-Sen ve Tel-Sen yetkililerine uzlaşı ve sağduyu tavsiye ederken, yaşanan sorunların bir an önce çözülerek halkın mağduriyetinin giderilmesini temenni ederiz.
 Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Uzlasi-ve-Sagduyu-Cagrisi/364861