Büyükelçi Akça, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dolayısıyla Resepsiyon Verdi

30 Ekim 2012 Salı  10:30

Büyükelçilik İkametgahı’nda yer alan resepsiyona Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, bakanlar, siyasi parti başkanları, milletvekilleri ile kurum-kuruluş temsilcileri katıldı.
Bu arada Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça; Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonda Bayrak Ana Haber’in konuğu oldu.
EROĞLU
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşmasında, Türkiye’nin bayramlarının Kıbrıs Türkü’nün de bayramları olduğuna vurgu yaparak, böylesi bayramları birlikte kutlamanın iki devlet arasındaki ilişkilerin sıcak tutulması adına önemli olduğunun altını çizdi.
Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının bu yılki 29 Ekim kutlamalarına ilgisinin geçmiş yıllara kıyasla çok daha fazla olduğunu söyledi.
Böylesi kutlamalara gösterilen ilginin, Kıbrıs Türkü’nün Anavatanı’yla var olan ilişkilerini daha da güçlendirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunun aynı zamanda Kıbrıs Türkü’nün dünyada yalnız olmadığının bir göstergesi olduğunu kaydetti.
Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş resepsiyonuna katılmaktan duyduğu mutluluğu da ifade eden Eroğlu, bu vesileyle Anavatan Türkiye halkının bayramını kutlamak istediğini belirtti.
“Türkiye’nin bayramları bizim de bayramlarımızdır” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, böylesi bayramları birlikte kutlamanın iki devlet arasındaki ilişkilerin sıcak tutulması adına önemli olduğunun altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu konuşmasında, Kıbrıs konusuna da değinirken Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin çözüme yönelik ilgisizliğinden şikayet etti.
“Kıbrıs’ta yaşananları çok iyi bilmelerine rağmen, ısrarla BM Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs Türkü’nün haklılığını tescil edecek herhangi bir adım atmıyorlar” diyen Cumhurbaşkanı, bunun Rusya’nın veto tehdidiyle ilişkili olduğunu kaydetti.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rum tarafınca işgal edilmiş olmasının apaçık ortada olduğuna da işaret ederek, buna rağmen dünya ülkelerinin haklının tarafını tutmak yerine “Bu sizin meseleniz anlaşın” dediğini hatırlattı.
“Dünya artık Kıbrıs’taki gerçekleri görmelidir” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, yıllardan beri müzakerelerin devam ettiğini ve irade olması halinde anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi.
Eroğlu, müzakere masasında bulunan 6 başlığın tümünün tartışıldığını ancak Rum tarafının Kıbrıs Türkleri’nin haklarını teslim etmemekte ısrarlı oluşundan dolayı bugüne kadar bir sonuca ulaşılamadığının altını çizdi.
“Rumlar Kıbrıs Türk halkını egemenliği altına almaya çalışıyor. Halbuki Kıbrıs’ta iki devlet vardır, iki ayrı halk vardır” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunun idrak edilmesi halinde bir çatı altında yeni bir ortaklığa doğru gidilebileceğine vurgu yaptı.
BOZER
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de, cumhuriyetin çok önemli olduğunu vurgulayarak “Bunu muhafaza etmek daha da önemlidir. Hiçbir zaman rehavete kapılmadan cumhuriyete sahip çıkmak gerekir” dedi.
Resepsiyonda Bayrak Ana Haber’e konuşan Bozer “Anavatan’ın her mutlu günü bizim de mutlu günümüz, her acı günü bizim de acı günümüzdür” dedi.
Cumhuriyet ilan etmenin çok özel bir olay olduğuna dikkat çeken Bozer, cumhuriyetin çok büyük bir mücadelenin sonunda ilan edildiğini, bunun da bir halkın elde edebileceği en yüksek mertebe olduğunu söyledi.
Mücadele sonunda kazanılan cumhuriyetin çok önemli olduğunu vurgulayan Meclis Başkanı Bozer, “Özelde Türkiye’miz için ama genele Türk Ulusu için buna varmak çok önemli. Bunu muhafaza etmek daha da önemlidir, hiçbir zaman rehavete kapılmamak gerekir ve cumhuriyete sahip çıkmak gerekir” ifadelerini kullandı.
Bozer, “Bizler de 15 Kasım 1983’de cumhuriyetimizi ilan ettik. Uzun sürmüş bir mücadelenin ardından ve çok ciddi kayıplar, bedeller ödeyerek elde ettiğimiz bir cumhuriyet de bizim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Bizler de onu korumamız, kollamamız gerekir, ona sahip çıkmak hepimizin, bizlerin ve gelecekteki nesillerin asli görevi olmalıdır” şeklinde konuştu.
KÜÇÜK
Başbakan İrsen Küçük de, Türkiye Cumhuriyetinin 89’uncu kuruluş yıldönümü resepsiyonunda Bayrak Ana Haber’e yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türkü halkının da Anavatanı gibi büyük mücadelelerin ardından cumhuriyetini ilan ettiğini hatırlatarak buna sahip çıkılmasını istedi.
 
Başbakan Küçük, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasındaki zorlukları anlattığı konuşmasında bunun değerinin bilinmesini istedi.
Küçük, Kıbrıs Türkü’nün Anavatan’ından edindiği tecrübeleri kendisine örnek aldığını da belirttiği konuşmasında, bu sayede gerek ekonomik gerekse sosyal alanda önemli yol kat edildiğini anlattı.
Konuşmasında Türkiye - KKTC ilişkilerine de değinen Başbakan Küçük, Kıbrıs Türkü’nün bugüne kadarki var olma mücadelesini Anavatanı’yla birlikte verdiğini, bundan sonraki süreçte de bu birlikteliğin daha da güçleneceğini vurguladı.
AKÇA
29 Ekim Resepsiyonu’nun ev sahibi olan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, Bayrak Ana Haber’e değerlendirmelerde bulundu.
Akça konuşmasına, resepsiyona katılarak onurlandıran konuklara teşekkür ederek başladı.
Büyükelçi Akça, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana tam 89 yıl geçtiğini, o yıllara dönüp bakıldığı zaman ise tamamen bitmiş denebilecek bir milletin cumhuriyetle birlikte yeniden doğup ülkesine sahip çıktığını ve yıllar sonra dünyada tekrar söz sahibi olduğunun görüldüğünü söyledi.
Akça, Kıbrıs Türk halkına da 29 Ekim’e gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederken, “Kıbrıs Türkü 29 Ekimi kendi bayramı olarak görüp sahip çıkıyor, bu takdire şayan bir durumdur” ifadelerini kullandı.
 Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Buyukelci-Akca-29-Ekim-Cumhuriyet-Bayrami-Dolayisiyla-Resepsiyon-Verdi/374810