Eski Belediye Başkanına Hapis Cezası

19 Şubat 2013 Salı  13:42

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya ''yargı kararını uygulamamak suretiyle görevi kötüye kullandıkları'' iddiasıyla yargılanan sanık eski Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz'ın yanı sıra taraf avukatları katıldı. Sanık Eryılmaz savunmasında, şikayetçi Kenan Özer'in sağlık işleri müdürlüğünden alındığı ancak mahkeme kararıyla geri döndüğünü ifade etti.

Müşteki Özer'in, mahkeme kararıyla dönmesinin ardından iddia edilenin aksine görevine iade edildiğini anlatan Eryılmaz, ''Belediyede 36 müdürlük vardı. 2008 yılında 'Norm kadro' adı altında bir yasa çıkarıldı, kadrolar daraltıldı.Bizim de müdürlük sayımız 16'ya düştü. Sağlık işleri müdürlüğü kapatıldı, yerine başka birimlerinde eklendiği kent sağlığı müdürlüğü kuruldu. Bu müdürlüğün başına da alanında uzman birinin atamasını gerçekleştirdik'' diye konuştu.

Müştekinin yeni oluşturulan müdürlüğe atamasının yapılmadığını zaten alanı da olmadığını savunan Eryılmaz şöyle devam etti: ''Müştekinin tüm özlük hakları korundu halen de sağlık işleri müdürlüğü kadrosunda çalışmaktadır. Yani maddi veya manevi bir kaybı olmadı.

Müştekiye karşı bir art niyetimiz yok. Uzman olmadığı bir birimin başından alındı. Kanuna aykırı bir iş yapmadığıma inanıyorum. Norm kadro çıkarıldıktan sonra hem zorunlu olanı hem de uygun olanı yaptık.'' Eryılmaz'ın avukatı Ceyhan Mumcu ise müvekkilin savunmasına katıldığını belirterek, öncelikle beraatını mahkeme aksi kanaatte ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istedi.

Müşteki Kenan Özer'in avukatı ise sanıkların idari yargı kararlarını uygulamadıkları için Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce tazminat ödemeye mahkum edildiğini ve atılı suçun unsurlarının oluştuğunu belirterek, sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, sanıklar Eski Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz ile eski Belediye Başkan Yardımcısı Duran Yönel ve eski İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Seyhan Torlak'ın eylemlerine uyan TCK'nın 257/1 maddesi uyarınca 6'şar ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Sanıkların duruşmadaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme cezalarını 5'er aya indirerek, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Eski-Belediye-Baskanina-Hapis-Cezasi/378890