Gazipaşa İlk Cemreyle Baharı Yaşadı

20 Şubat 2013 Çarşamba  10:06

Türkiye'nin bir çok bölgesi kar ve soğukla mücadele ederken havaya düşen ilk cemre ile Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bahar geldi. Bakılar Mahallesi Atatürk İlköğrenim Okulu öğrencileri cemre ve baharı, Bakılar Mahallesi kırlarına çıkarak sazlı sözlü karşıladılar.

Bağlama kursu öğretmeni Mehmet Ali Uysal eşliğinde kırlara çıkan öğrenciler, bağlama çalıp türküler söyleyerek baharın gelişini kutladılar. Öğrenciler papatya ile dolmuş kırlarda öğretmenlerinin bağlaması eşliğinde dans ederek güzel hava ve baharın tadını doyasıya çıkardılar. Öğrencilerden Selen Gökkurt, "Bahar geldi, hepimiz çok mutluyuz. Çiçekler açtı güneş çok güzel ısıtıyor.

Bizde baharın gelişini sazlı sözlü kutluyoruz" dedi. Korubaşı İlköğretim Okulu öğrencileri öğretmenleri nezaretinde, okullarının hemen yanındaki papatyalarla dolu kıra çıktı. Kırda güzel hava ile ders yapan öğrenciler cemrenin gelişini çevreye etkilerini öğrendiler.

Kırlara çıkan öğrencilerin neşesine çevre sakinleri de ortak oldu. Köy sakinleri öğrencilerle birlikte çiçek toplayarak baharın tadını çıkardılar.

Öğrencilerden Sinem Salman kuş cıvıltıları arasında kırlarda papatya topladıklarını belirterek, "Bu gün hava çok güzel çünkü ilk cemre düştü. O yüzden bütün kuşlar cıvıldaşıyor. Bütün hayvanlar kış uykusundan kalktı" dedi. Öğrencileri kırlarda gören 82 yaşındaki Hafize Okul, çocukların sevincine ortak oldu. Hafize Nine'den türkü isteyen öğrencilere türkü bilmediğini ancak şiir okuyabileceğini söyleyen Hafize Nine, "Atatürk" adlı şiiri okudu.

Öğrencilerin beğenisini toplayan Hafize Nine'yi öğrenciler papatyalarla ödüllendirdi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Gazipasa-Ilk-Cemreyle-Bahari-Yasadi/378922