Çelik: Kan Dursun, Gerisi Teferruattır

21 Şubat 2013 Perşembe  17:55

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 Çelik, bir gazetecinin ''İmralı'dan hükümete gönderilen bir rapordan söz edildiğini'' anımsatması üzerine ''Ben şahsen böyle bir rapor görmedim, bilmiyorum. Böyle bir şey olduğu kanaatinde de değilim'' dedi. ''İmralı'ya gidecek ikinci BDP heyetinin profili değişti, bu süreci nasıl etkiler?'' sorusuna da Çelik, şu yanıtı verdi: ''Ben tabii bu BDP'li arkadaşların hangisinin, hangi profile girdiğini bilmiyorum açıkçası.
 Daha önce de eşbaşkan gitmemişti zaten. O zaman değişen bir profil yok. Ahmet Türk eşbaşkan değil, Ayla Akat hanımefendi eşbaşkan değil. Dolayısıyla daha önce bir eşbaşkan gitseydi ardından eşbaşkan olmayan bir milletvekili gitmiş olsaydı profil değişti diyebilirdik ama şu anda değişen bir profil yok. Mesele eğer yapılacak bir iş varsa o işin yapılması, o işin görülmesidir.
 BDP'liler tarafından böyle bir isim listesi izin için Adalet Bakanlığı'na gönderilmiştir, Adalet Bakanlığı da bunu onaylamıştır. Ümit ediyoruz ki tekrar söylüyorum, bu süreç Türkiye'de kanın durması, çatışmanın önlenmesi, silahların susması, bırakılması ve insanların meramını demokratik yollardan ifade etmesi için bir zemine hizmet eder, vesile olur diye temenni ediyorum. Gerisi teferruattır.''
İsimlerin İmralı tarafından belirlendiği yönünde bir bilgi olduğunun anımsatılması üzerine de Çelik, heyetteki isimlerle ilgili ''BDP teklif etti, Adalet Bakanlığı istemedi, Hükümet bu isimleri istedi, yok istemedi, İmralı istedi'' gibi tartışmaların işin detayı olduğunu dile getirerek, ''Şu anda yürüyen bir çözüm süreci var. Bu çözüm sürecinde şu veya bu insanın rol almış olması değil bizatihi o insanların ne yaptığı ve ne yapacağı üzerinde durursak, şahıslardan ziyade prensipleri konuşursak daha doğru bir zemin üzerinde tartışma yapmış oluruz'' dedi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Celik-Kan-Dursun-Gerisi-Teferruattir/378979