İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, Atalay İle Görüştü

10 Mayıs 2013 Cuma  14:09

KKTC’ye yapılması planlanan cezaevinin ana gündem maddesi olduğu görüşmede, KKTC’ye yönelik yatırımlar ve bazı projeler de konuşuldu.
Görüşmede ilk olarak konuşan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakan Beşir Atalay, Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs ile çok yakın çalışma içinde olduklarını söyledi ve özellikle ekonomik yönden KKTC’nin iyiye gitmesi ve Türkiye’nin desteklerinin, yatırımların önemine dikkat çekti.
Atalay: “ Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’ne yönelik desteklediği çok ciddi projeler var. Herkesin bildiği gibi, Türkiye’den Ada’ya su taşınması projesi hızla devam ediyor. Her iki baraj bitmek üzere ve buna ek olarak elektrik getirilmesi üzerinde de çalışılıyor. Kuzey Kıbrıs’ta duble yolların yapımı ve Üniversitelerdeki öğrenci artışı,turizmin teşviki konularında yoğun çaba içerisindeyiz. Özellikle KKTC’de Bafra ve İskele’de turizm yatırımlarının gelişmesi için teşvik kararnamemiz yürürlükte, son ziyaretimde de konuyla ilgili değerlendirmeleri yapmıştık. KKTC hükümeti ile çok yakın mesai içindeyiz. Sürekli söylerim, bizim kabinemiz içinde ülkeye has edilmiş tek Bakanlık Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakanlıktır ve bu görevi ben yürütüyorum. Dolayısı ile, tüm konuların koordinasyonu da ben sağlamaktayım. Hemen hemen tüm Bakanlıklarımız KKTC ile işleri vardır, Kuzey Kıbrıs’taki tüm Bakanlıkların da Türkiye’deki Bakanlıklarla işleri, yürüyen çalışmaları vardır.KKTC İçişleri Bakanımız da bugün kendi alanı ile ilgili çalışmalar için Ankara’da bulunmaktadır” dedi.
Çavuşoğlu: “ KKTC’nin standartlarının yükseltilmesi ve Kalkınma için Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti kendi bütçesinden, Kıbrıs Türk Halkına büyük imkanlar sağlamaktadır”
Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakan Beşir Atalay’ın ardından konuşan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyada son dönemde elde ettiği başarılarının, KKTC açısından da çok önemli olduğunu, çünkü Anavatan’da ne varsa Kıbrıs’ta da olması gerektiği vizyonu ile çalışan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk Halkına yönelik çok önemli katkılarda bulunduğuna dikkat çekti.
Bakan Çavuşoğlu: “ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde standartların yükseltilmesi ve kalkınma yolculuğunda, Anavatanımız kendi bütçesinden Kıbrıs Türk Halkına büyük imkanlar sağlamaktadır. Bu imkanlar çerçevesinde, Türkiye’de Adalet Bakanlığı’nın sürdürdüğü cezaevlerinin iyileştirilmesi çalışmaları ve çağdaşlaştırılması hususunda, KKTC’nin uzun zamandır ihtiyaç duyduğu ve bekleyen Yeni Cezaevi yapımı için Anavatanımız yine her konuda olduğu gibi bu konuda da bizlere tam destek vermektedir. Adalet Bakanı Sn. Sadullah Ergin, yaptığımız dünkü görüşmelerde sağ olsun hemen talimat vererek proje için teknik ekibinin KKTC’ye gelerek çalışmalara katılması için girişim başlatmıştır. Öte yandan Sn. Beşir Atalay’dan, Çukurova Üniversitesi’nin bir an önce İskele’ye gelmesi için destek istemeye geldik. Çukurova Üniversitesi’ne geçmişte tahsis edilen kampüs alanına yerleşkesini kurması için, sürecin hızlanması yönünde yardım istemeye de geldik” dedi.
 
 Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Icisleri-ve-Yerel-Yonetimler-Bakani-Cavusoglu-Atalay-Ile-Gorustu/381561