Dünya Kötü Hava Şartlarının Etkisi Altında

16 Mayıs 2013 Perşembe  14:57

Güney Asya ve Çin şiddetli yağış ve kasırgaya teslim olurken; Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde de hortum faciası yaşandı.

 
Mahasen kasırgası, Sri Lanka'da Bengal Körfezi kıyılarını vurdu. Kasırga, şiddetli yağmur ve toprak kaymalarına yol açtı. Ağaçları yerinden söken kasırga hayatı felç etti, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
 
Arakan'da, da Budist saldırılarından kaçan Müslümanlar bu defa kasırga tehdidi altında.
 
Hafta sonunda Myanmar'a ulaşması beklenen kasırga öncesinde şiddetli rüzgar ve yağış getirdi.
 
Yaklaşan kasırga, Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplarda zarara yol açtı. Kasırganın, hafta sonu, Hint Okyanusuna kıyısı olan Hindistan ve Bangladeş'i de vurması bekleniyor.
 
Hindistan'ın Mizoram eyaletinde okullar 2 gün tatil edildi, balıkçılara denize açılmamaları uyarısında bulunuldu.
 
Birleşmiş Milletler, bölgedeki 8 milyon 200 bin kişinin tehlike altında olduğunu açıklamıştı.
 
Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas Eyaleti'nde hortum dehşeti yaşandı.
 
Bazı bölgelerde 7-8 santimetre çapında dolu yağdı. Elliden fazla evde hasar meydana geldi, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.
 
Çin'in orta ve doğu kesimi ise şiddetli yağış ve sele teslim. 9 bin hektardan fazla alanın su altında kaldığı felaket bölgesinden 800 kişi tahliye edildi.
 
Rusya'da da benzer görüntüler vardı. St petersburg kentinde televizyon kulesine yıldırım düştü. Televizyon kanalı yayına bir süre ara vermek zorunda kaldı.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Dunya-Kotu-Hava-Sartlarinin-Etkisi-Altinda/381782