Yazıcıdan Yemek Üretilecek

22 Mayıs 2013 Çarşamba  16:03

NASA tarafından hayata geçirilmeye hazırlanan proje sonucunda yakın gelecekte, yediğimiz yemeklerin 3 boyutlu yazıcılar tarafından çoğaltılarak hazırlanacağı öngörülüyor.

Hazırlanan yemeklerin karbonhidrat, protein tozu ve yağ içeren kartuşlara sahip 3 boyutlu yazıcılar tarafından kopyalanması esasına dayanan projenin, gelecek yüzyıllarda Dünya çapında artacağına muhtemel gözüyle bakılan açlık ve doğal kaynakların yetersizliği problemlerine çözüm olacağına inanılıyor.

Böcek, çimen yosun

Günlük protein ihtiyacımızı karşılayan et ve sebzeler, 3 boyutlu yazıcı sayesinde tarihe karışırken, modern insanların protein ihtiyaçlarını çimen, böcek ve yosun ihtiva eden kapsüllerin karşılaması planlanıyor.

Projenin maliyeti

3 boyutlu yazıcı projesinin maddi fonunun karşılanması için NASA' nın Sistemler & Materyaller Araştırmaları Kuruluşu (SMRC) adlı 3 boyutlu yazıcı firmasına 6 ay için 125 bin dolar ödenek çıkardığı biliniyor.

Böcekli pizza

İlk olarak protein ihtiyacının karşılanması için 'böcek içerikli pizza' çoğaltan bir makinenin geliştirilmesi üzerinde çalışıldığı belirtilirken, bunun geçtiğimiz günlerde Dünya'da açlık probleminin çözümü adına BM tarafından yapılan 'böcek yeyin' çağrısıyla aynı paralellikte olması dikkat çekti.

Evrensel bir yemek sistemi oluşturacak bu projenin hayata geçirildiği taktirde 'geleneksel mutfak' tanımının da tarihe karışacağı düşünülüyor.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Yazicidan-Yemek-Uretilecek/381998