AMATEM İçin Bir Kez Daha Kapatma Kararı

23 Temmuz 2014 Çarşamba  09:14

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, AMATEM’i, bulunduğu binanın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olması nedeniyle kapatılmasını kararlaştırdı. 

27 yatak kapasitesine sahip ve ayakta tedavi hizmeti sunabilen ünite hakkında, üniversite rektörlüğünün verdiği kapatma kararını değerlendiren AMATEM sorumlusu Prof. Dr. Zehra Arıkan, gelen yazıda binanın acilen boşaltılmasının talep edildiğini belirterek, şöyle konuştu: 
“Nisan ayında burayı inceletmişler. Düzenlenen raporun ardından pazartesi günü bize yazı gönderildi ve acilen binayı boşaltmamız istendi. Bina alt taraftan çöküyor, zaten bir çökme vardı. Rektörlük ‘Biz buraya baktıracağız, yaparız’ demişti. Fakat hastaların bulunduğu kanadın iyi durumda olduğunu söylemişlerdi.

ÜNİTENİN KAPATILMASI BÜYÜK KAYIP

Binanın alt kısmına üniversitenin arşivi taşındı. Arşiv taşınınca çökme artmış. ‘Nereye gideceğiz’ diye sorduğumuzda ‘yer yok’ diyorlar. Yatışlar durduruldu. Şu anda sadece hastalarımıza ayakta bakabiliyoruz. Buranın kapanması hasta yakınları ve bağımlılar için büyük kayıp. Ankara’da bir AMATEM daha var fakat o da yeterli olamıyor. Bağımlılık Ünitesi’nin kapatılmaması lazım. Çok şaşkın durumdayız ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hastalarımı nereye gönderirim, bilemiyorum.”

‘YER GÖSTERMEDEN KAPATMAK CİNAYET’

Mehmet isimli bir hasta yakını Gazi Üniversitesi AMATEM bünyesinde çok iyi bir tedavi sisteminin uygulandığını dile getirerek, “Diğer AMATEM’lerden çok daha farklı, dünya standartlarında bir tedavi uygulanıyor. Biz burası gibi örnek hastanelerin sayısı artacak diye beklerken burayı da kapatıyorlar” dedi.
“Ben kapatıyorum ne yaparsan yap düşüncesi yanlış” diye konuşan bir başka hasta yakını ise şöyle devam etti: “Yer göstermeden burayı kapatmak cinayettir. Çocuklarımız, ‘Lütfen söyleyin biz ölmek istemiyoruz’ diyorlar. Vicdanı olan hiç kimse bu kararı veremez.”

ANKARA ÜNİVERSİTESİ BAĞIMLILIK MERKEZİ AÇIYOR

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, madde bağımlılığını önlemek için bilimsel çalışmalar yapacak “Madde Bağımlılığı Önleme Merkezi’ kuracaklarını bildirdi.
Uyuşturucu ve madde bağımlılığına karşı mücadeleyi sosyal sorumluluk olarak gördüklerini ifade eden İbiş, merkezin, uyuşturucu sorununa yönelik bireysel-toplumsal sağlık, koruma-kollama, ulusal politika, eylem ve strateji konularında anabilim dallarıyla işbirliği yapacağını, projeler gerçekleştireceğini belirtti.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/AMATEM-Icin-Bir-Kez-Daha-Kapatma-Karari/390887