Rusya'daki Kriz Demreli Üreticileri Zor Durumda Bıraktı

19 Aralık 2014 Cuma  14:34

Ruble'nin dolar karşısında değer kaybetmesiyle ekonomik krize giren Rusya Federasyonu'na yapılan yaş sebze ve meyve ihracatı düşüşe geçti.

Türkiye'nin en önemli turfanda biber ve domates üretim merkezi Antalya'nın Demre İlçesi'nde, ürünlerin en önemli ihracat pazarı olan Rusya'ya ihracatı neredeyse durdu. Fiyatlar geçen yıla göre, yarı fiyatına kadar düştü. Daha çok ürün gelmesine rağmen fiyatların dip yapması, başta üretici olmak üzere komisyoncu, ihtacatçı ve sektörün diğer paydaşlarını düşündürmeye başladı.

İlçedeki domates ve biber fiyatlarının son 15 yılın en düşük fiyatları olduğunu belirten Demre Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Fahri Duran, "Yaz döneminde Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında yapılan anlaşmayla, üretici ve komisyoncular olarak sezonun daha iyi gideceğini düşünerek mutlu günler geçirmiştik. Sezon başlar başlamaz, daha ürünler toplanmadan ortaya çıkan fiyatlar bugün itbarı ile çok kötü. Bunun nedeni Rusya'da rublenin dolar karşısında kaybettiği değer ve Rusya'da yaşanan ekonomik sıkıntıdır. Durum böyle giderse sektörün içinde bulunan üretici, komisyoncu ve ihracatçıyı kötü günler beklemek. Devletimizin acilen bu sektöre el atmasını ve teşvik vermesini bekliyoruz" diye konuştu. 

Piyasadaki daralmadan en çok sera üretimi yapan Kumlucalı çiftçilerin etkilendiğini belirten Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, "Rusya'daki krizi bölge çiftçisi olumsuz yönde etkiledi. Krizin bir an önce sonlanmasını bekliyoruz. Yoksa bölge çiftçisini zor günler bekliyor. Bu fiyatlarla bölge çiftçisinin para kazanması çok zor" dedi. Bölgede önemli ihracatçılarından Durdaşlar Firması Yönetim Kurulu Başkanı Şevki Durdaş'da, özellikle Ağustos ayından itibaren Rusya pazarından aşırı talep geleceği yönünde basında çıkan haberler üzerine bölge üreticilerinin yüksek fiyat beklentisi içerisine girdiğini ancak, krizin derinleşmesiyle de bu durumun maalesef hayal kırıklığına dönüştüğünü söyledi.

Üretici Huriye Karaduran, "Bu yıl sebze hiç para etmiyor. Şu an ürünlerimiz ağacında kaldı. Bu sera kira. 5 bin TL ödüyoruz. İlaç ve diğer masrafları ile 10 bin TL olacak. Biz nasıl para kazanacağız. Çok zor durumdayız" dedi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Rusya-daki-Kriz-Demreli-Ureticileri-Zor-Durumda-Birakti/393156