AK Parti'de Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı

12 Nisan 2015 Pazar  19:12

AK Parti Antalya 25. Dönem Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı, Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirildi. Salona alkışlarla gelen Elvan, partililerce ayakta karşılandı. Kalabalığı selamlayan Elvan’a, eşi Zeliha Elvan da eşlik etti.
Adayların sinevizyondan özgeçmişlerinin okunmasının ardından kürsüye gelen Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Ak Parti Antalya birinci sıra Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, Toroslar'ın öte yakasında büyüdüğünü belirterek, tüm Toroslara hizmet etmesi amacıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Antalya’dan aday gösterildiğini söyledi.
Takım ruhu ile çalışarak Antalya’yı şantiyeye çevireceklerini ifade eden Elvan, Antalya’yı dünyaya örnek olabilecek bir kent haline getireceklerini belirtti.
AK Parti’nin diğer partilerden farklı olduğuna vurgu yapan Elvan, “Bizim farkımız şu, biz lafla iş yapmaya çalışmıyoruz, laf üretmiyoruz. Biz iş, aş üretiyoruz. Bunun en güzel örneği son 12 yılda yaptıklarımızdır. Hangi il ya da bölgeye giderseniz, ülkenin 4 yanının yolların, fabrikaların yapıldığını, o illerimizin hızla geliştiğini görürsünüz. Son 12 yılda 15 milyar liralık kamu yatırımı gerçekleştirdik” diye konuştu.
 
“BOŞ VAATLERLE ÜLKE YÖNETİLMEZ”
AK Parti’nin kurulduğu dönemde Türkiye’den bilgi aktaran Elvan, şunları söyledi: “AK Parti'nin kurulduğu döneme dönecek olursak, insanlar bir kuru ekmeğin hesabını yapıyordu. Aylarca Bakanlar Kurulu toplanamaz oldu. Kriz üstüne krizle karşı karşıya kalırdık. 1990’lu yılların başından 2002 yılına kadar olan dönemde dünyanın hiçbir ülkesinde kriz olmamıştır. Ona rağmen Türkiye’de 1994 yılında, 1999 yılında, 2001 üst üste krizler yaşandı. Niye yaşandı bu krizler. O boş vaatler yüzünden ülkemiz bu hale geldi. Biri dedi ki, ‘Ben çiftçiye beş lira vereceğim’, diğer parti, ‘Ben 15 lira veriyorum’, bir başka parti de ‘ Ben her bir aileye bir konut veriyorum, araba veriyorum”. Kısacası ‘İki anahtar veriyorum’ dedi. Partiler hesap kitap yapmadan, devletin bütçesine gelirine giderine bakmadan o boş vaatlerle ülkeyi yönetmeye çalıştılar. Bugünkü ana muhalefetin yaptığı gibi. Hesap kitap bilmeyen bir yaklaşım içinde, halka bol vaatler vererek, halkı kandırma yoluna gitme yönünde çabaları oluyor. Ama halkımızı kanmayacak. Halkımız o dönemleri yaşadı. Bundan sonra o dönemleri yaşamak istemiyor.”
 
“TÜRKİYE İSTİKRAR ADASI”
Elvan, 1965 yılından 2011 yılına kadar yaklaşık 38 yıl geçtiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir hükümetin ortalama ömrü ne kadar biliyor musunuz. Bir hükümetin ömrü 1 yıl 4 ay. 90 ve 2000’li yıllarda hükümetin 1 yıldan daha az olduğunu gördük. Bir proje hayata geçirilmeden hükümet değişirdi. Koalisyon dönemlerinin tahribatı bu." AK Parti iktidarlarıyla Türkiye’de istikrar olduğunu anlatan Elvan, şunları söyledi: "Türkiye istikrar adasına döndü. O günleri yaşamak istemiyoruz. Ardı ardına devasa büyük projeler üretiyoruz. Mega projeleri hayata geçiriyoruz. O projelerden hem dışarıdaki mihraklar hem içerideki yandaşları rahatsız oluyor. Bir ülkede devlet yatırıp yaptığı zaman bundan rahatsız olanlar var. Böyle anlayış olabilir mi? O dış odaklar çevremizde neler yaptı. Çevremizi ateş topuna çevirdiler. O ateş topuna rağmen Türkiye halen istikrar adası olmaya devam ediyor. Bu AK Parti sayesinde olabilirdi. Bundan sonra da olmaya devam edecektir.”
 
“İSTİKRAR SÜRECEK”
Kimseden korkmadıklarını anlatan Elvan, “12 yıldan beri demokrasi için mücadele ettik. Milli iradenin hakim olması için mücadele ettik. Türkiye’nin güçlenmesi ve büyümesi için mücadelemiz devam edecektir. Bu istikrarı sürdüreceğiz. Ülkemizi geliştireceğiz, büyüteceğiz” dedi.
 
HEYBEMİZ BOŞ GELMEDİK
Antalya’nın gelişmesiyle birlikte Türkiye’nin de kalkınıp büyüyeceğini kaydeden Elvan, sözlerine şöyle devam etti: “Öyle bir hikaye yazmak istiyoruz ki, Antalya’yı sadece Antalyalılar değil Türkiye’deki vatandaşlarımız değil tüm dünya konuşsun istiyoruz. Bunu gerçekleştireceğiz. Heybemiz boş gelmedik. Projemizle geldik. Çok sayıda projelerimiz var. Devam eden projelerimiz var. Antalya’nın inanılmaz bir potansiyeli var. Her alanda güçlü bir rekabete sahip olabilecek yapısı var. Tarımdan turizme, sağlıktan kültürüne kadar. Güçlü bir alt yapısı var. Antalya’yı güçlü konuma getireceğiz.”
 
ANTALYA’YA YOL PROJELERİ
Antalya’nın kuzeyle bağlantısını çok daha güçlendireceklerini kaydeden Elvan, şunları söyledi: “Burdur, Isparta, Afyon, Konya, Karaman hatlarını daha da güçlendireceğiz. Artık Antalya ile Burdur arası çok daha kısa olacak. Tünel inşa edilecek. Antalya- Isparta bağlantısı, sahilden Muğla’ya bağlayan hattımız buradan bölünmüş yol eksiklikleriniz hızla tamamlayacağız. Antalya’yı Mersin’e bağlayan güzergahta 7-8 saat yolculuk süresi var. Bu yıl 6 tünelin inşasını tamamlayacağız, sadece 20 kilometrelik kesim kalacak."
Antalya’yı Mersin’e bölünmüş yolla bağlamış olacaklarını anlatan Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Antalya’nın Beyşehir üzerinden Konya’ya bağlantısının yapımına devam ediyoruz. Bu çalışmayı hızlandıracağız. Alanya’yı, Konya ve Karaman’a bağlayan yol, şuan 5 tünelin çalışması bitmiş durumda. O güzergahı biz daha yüksek standartta ana arter olarak kullanmak için yeniden proje yaptık. İhaleye çıkacağız. Antalya’nın, Alanya’nın Konya’ya, Karaman’a olan bağlantısı güçlü şekilde olacak. Alanya Konya arası süren beş saat yolculuk iki saate inecek. İlçe yollarının kent merkezi ile ilçelerin ilçelerle olan bağlantılarında sıkıntılar var. Bunları güçlendireceğiz. Antalya- Alanya otoyolunun yapım ihalesine bu yıl içinde çıkacağız. Antalya’yı İzmir’e bağlayan oto yol projemiz devam ediyor. Onu da harekete geçireceğiz.”
 
“HIZLI TREN HATLARININ YAPIMI EN GEÇ 2016’DA BAŞLAYACAK”
Antalya’ya yapılması planlanan demir yolları hakkında da açıklama yapan Elvan, şunları söyledi: “Antalya’yı bir yüksek hızlı tren şehri yapmaya kararlıyız. Antalya, Isparta, Burdur, Afyon, Eskişehir güzergahında çalışmalarımız devam ediyor. Yatırım programımızda etüt proje olarak yer alıyor. Yetiştirebilirsek, bu yılın sonu yoksa 2016 yılı güzergahının yapım ihalesine çıkacağız. Antalya’yı Konya’ya oradan Nevşehir, Aksaray, Kayseri’ye bağlayan demir yolu hattının uygulama proje çalışmaları devam ediyor. Dört farklı firma çalışmalarını yürütüyor. Uygulama projesini bitirip, çalışmaya başlayacağız. İki hattın yapımına en geç 2016 yılında başlayacağız.”
 
1 MAYISTA THY, ANKARA’DAN ANTALYA’YA UÇACAK
18 kilometrelik tramvay hattını büyükşehir belediyesi ile birlikte EXPO 2016’ya yetiştireceklerini ifade eden Elvan, “Antalya’ya yönelik dersimize iyi çalıştık. Batı tarafında havalimanı ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Kapsamlı çalışma yaptıracağız. Gelişmeleri paylaşacağız. 1 Mayıs tarihinden itibaren Türk Hava Yolları(THY) Ankara’dan Antalya’ya uçmaya başlayacak. Bunun müjdesini veriyorum. Bu küçükte olsa bir müjde” diye konuştu.
 
“DENİZCİ ŞEHİR OLACAK”
Denizcilik çalışmaları hakkında da bilgi veren Elvan, “Denizcilikte kıyı yapıları tersanelerle, yat limanları, kruvaziyer limanıyla tam manası ile Antalya’yı bir denizci şehir yapacağız. Antalya’nın gerçek anlamda denizcilikle anılmasını sağlayacağız. Denizcilikte yapacağımız çok iş var. Antalya’nın kuzeyle bağlantısının güçlenmesiyle birlikte, ticaretteki konumu çok değişecek. Lojistik merkez yapılma ihtiyacı olacak. Antalya’yı şantiyeye çevireceğiz ve üstesinden geleceğiz” dedi.
 
AKILLI KENT
Elvan, Türkiye’deki ilk akıllı kent Karaman’dan sonra ikinci kentin Antalya olması için çalışmalara başladıklarını kaydetti.
Antalya’nın her yönüyle şahlanacağını, ayağa kalkacağını vurgulayan Elvan, şunları söyledi: “Antalya, geriye doğru giden bir dönem yaşadı. Bunu telafi edeceğiz. Yatırımlarımızla Antalya’yı layık olduğu yere getireceğiz. Bu ülkeye hizmet için aday adayı olan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. AK Parti’ye destek veren herkes Türkiye sevdalısı, Antalya sevdalısıdır. Hep birlikte çalışacağız. Takım ruhu ile çalışacağız. Her birimiz vatandaşımızın emrinde olacağız. Vatandaşımızın hizmetkarı olacağız.”
 
TÜREL DE KONUŞTU

Alkışlarla kürsüye gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, şehirlerin tarihinde şanslı dönemleri olduğunu hatırlatarak, Antalya’nın bu şanslı dönemi yaşadığını kaydetti.
2004-2009 yılları arasında Antalya’da tarih yazdıklarını hatırlatan Türel, “Yapılan hizmetler Türkiye’de çok önemliydi, dikkat çekti. Ancak daha sonra maalesef Antalya’da fetret dönemi yaşandı. Duraksama, Antalya’da reklam arası devreye girdi. Antalya 5 senede 15 yıl geri gitti. O yüzden herkes bir şeyi iyi anladı. Hizmet etmek kolay değildir” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antalya’ya ilgisinin önemini herkesin bildiğini aktaran Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Başbakan Ahmet Davutoğlu da Antalya’nın evladıyım diyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalyalı. Ülkenin en önemli icracı bakanı Lütfi Elvan’ın Antalya’dan aday olmasını istedim. Antalya hayallerine daha da yaklaştı. Antalya milletvekili adaylarımızın hepsi, listeye giremeyen aday adaylarımızın hepsi birbirinden değerlidir. Bu adaylar ve bakanlar ile Antalya çok daha güçlü. Eskiden hızlı tren projemiz hedef projesi 2023’tü. Acaba bunu nasıl öne çekebiliriz. Şimdi bu proje Antalya’ya daha da yakınlaştı. AK Parti hizmetin adresidir. Size hizmet etmek için siyaset yapıyoruz. ‘İşimiz hizmet, gücümüz millettir’. O nedenle yapılacak çok işimiz var. 7 Haziran seçimlerinde Antalya bu istikrarı koruyacaktır. Siyasi hulasalardan birbirimizi kurtaralım. Partileri takım tutar gibi tutmayalım. İşte bu fanatizmle siyaset olmaz. Milletimizin geleceğini düşünmek zorundayız. Türkiye’nin geleceğine imza atmak zorundayız. AK Parti Antalya’da sandıkları patlatacaktır.”
 
ÇALIŞMA GÜNÜ
AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer de, milletvekilliği aday adaylığı süreci tamamlandığını belirterek, “Adaylarımızla, tüm teşkilatımız sahada olacağız. Gün bu millet için, dava için, gelecek için çalışma günüdür. Bugün yeni bir başlangıç için toplandık. Sahaya iniyoruz. Bütün teşkilat buradayız. Burada birlik ve beraberlik bereket var. Listenin en başına takım kaptanı olarak Lütfi Elvan geldi. Antalya’ya tarihinde görmediği hizmeti yağdıracağız. Antalya rekor bir oy alacak. En iyi cevap sandıkta verilecektir. Antalya’da hep tarih yazdık yeniden yazacağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından tüm adaylar sahneye çıkarak Lütfi Elvan önderliğinde el ele verip gazetecilere poz verdi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/AK-Parti-de-Milletvekili-Aday-Tanitim-Toplantisi/394868