AB'den Türkiye'ye 1 Milyar Euro'ya Kadar Şartlı Yardım

17 Eylül 2015 Perşembe  15:49

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'nin mülteci yükünü taşımasına destek vermek için para yardımını 1 milyar Euro'ya kadar çıkarabileceklerini söyledi. Komisyon, mali yardımı AB tarafından sunulacak taleplerin karşılanması koşuluyla verilebileceğini açıkladı.

"MÜLTECİLER KONUSUNDA DAHA FAZLA DESTEK SAĞLAMAK İSTİYORUZ"

AB Komisyonu'nun Avrpa Komşuluk Poltikası ve Genişleme Müzakereleri'nden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye'ye mülteciler konusunda daha fazla destek sağlamak istediklerini söyledi.

"TÜRKİYE'NİN BAŞ ETME YÖNTEMİNE BÜYÜK SAYGI DUYUYORUZ"

Türkiye'nin 2 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını ve bunların sadece yüzde 20-25'inin kamplarda yaşadığını belirten Johannes Hahn, Türkiye'nin bu sorunla baş etme yöntemine büyük saygı duyduğunu dile getirdi.

"AB FONLARINDAN 1 MİLYAR EURO HARCANABİLİR"

Türk yetkililerin de kabul etmesi halinde, AB fonlarından 1 milyar Euro'nun Türkiye'deki mülteciler için harcanabileceğini dile getiren Hahn, bu paranın "mültecilerin Türkiye'ye entegrasyonu" için harcanacağını ve sağlık ve mültecilerin ana dilinde eğitim hizmetlerine aktarılabileceğini kaydetti.

"ÖNCELİKLE BAZI TALEPLERİN KABUL EDİLMESİ GEREKİYOR"

Para yardımı karşılığında Ankara'dan bazı taleplerinin de olduğunu ifade eden Johannes Hahn, öncelikle mültecilerin gerektiğinde geri kabul edilmeleri amacıyla kayıtlarının yapılmasının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, insan kaçakçılarına karşı daha sert önlemler alınması gerektiğini ekledi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/AB-den-Turkiye-ye-1-Milyar-Euro-ya-Kadar-Sartli-Yardim/397671