Rus Jetleri Suriye'ye Bomba Yağdırıyor

1 Ekim 2015 Perşembe  16:03

Rusya, askerlerinin yurt dışında görevlendirilmesine olanak tanıyan yasanınParlamento'dan geçmesinin ardından ikinci günde de Suriye'deki El-Kaide hedeflerini bombalamaya başladı.

FETİH ORDUSU'NA 30 BOMBARDIMAN YAPILDI

Lübnan merkezli al-Mayadeen televizyonun verdiği haberde, uçakların "Fetih Ordusu"nun karargahına 30 dolayında bombardıman yaptığı ve saldırının örgüt militanlarını hedeflediği belirtildi.

"İRAN KARA OPERASYONUNA HAZIRLANIYOR"

Öte yandan, Lübnanlı kaynaklar, İranlı yüzlerce askerin kara harekatına katılmak için 10 gün önce silahlarıyla birlikte Suriye'ye gittiğini, Suriye'nin kuzeyinde isyancıların elinde olan bölgelere düzenlenecek kara operasyonuna Lübnan Hizbullahı'nın da destek vereceğini belirtti.

"SURİYE ORDUSU VE MÜTTEFİKLERİ KARADAN EŞLİK EDECEK"

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar, kara operasyonunda Suriye ordusunun da yer alacağını ve Rusya'nın hava desteği vereceğini belirtti. Kaynaklardan biri, "(Rusların) hava saldırılarına kısa süre sonra Suriye ordusu ve müttefiklerinden kara unsurları da eşlik edecek" dedi.

Kaynaklar kara operasyonuyla, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın isyancılara kaybettiği toprakların geri alınmasının amaçlandığını belirtti.

RUSYA: IŞİD KARARGÂHLARI VURULDU

Rusya Savunma Bakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan ilk operasyona yönelik açıklamada, Rus Hava Kuvvetleri'nin gece boyunca düzenlediği saldırılarda İdlib vilayetindeki IŞİD karargâhları, silah deposu ve bomba yüklü araçların bulunduğu bir fabrikanın vurulduğu belirtildi. Operasyonda Sokhoi-24M ve Sukhoi-25 tipi uçaklar kullanıldı.

"İRAN VE IRAK'LA İSTİHBARAT PAYLAŞIMI YAPILDI"

İdlib vilayeti, Hama ve Humus'taki terör noktalarının vurulduğu belirtilen açıklamada, hava operasyonlarının nüfus yoğun bölgeler dışında gerçekleştirildiği vurgulandı. Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında; "hedeflerin insansız hava araçları ve uydularla belirlendiği veİran ile Irak silahlı kuvvetleriyle istihbarat paylaşımı yapıldığı" bilgisi de yer aldı.

SİVİL KAYIPLAR İDDİASINA YALANLAMA GELDİ

Associated Press'in haberine göre; Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konoşenkov da aralarında karargâh ve cephaneliğin bulunduğu IŞİD'e ait 12 hedefin imha edildiğini duyurdu. Konoşenkov, muhaliflerin sivil kayıplar konusundaki iddiasını yalanlayarak, savaş uçaklarının sivil bölgeleri değil, terör noktalarını vurduğunu söyledi.

MUHALİF KOMUTAN, ARAP ÜLKELERİNDEN UÇAKSAVAR İSTEDİ

Öte yandan, Suriyeli isyancıların önde gelen komutanlarından Başar el-Zoubi, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı destekleyen Rusya'nın Suriye'de hava saldırılarına başlamas  nedeniyle dört yıldır devam eden iç savaşın daha da uzayabileceğini belirterek, Arap ülkelerinden uçaksavar silahları istedi.

El-Zoubi ülkenin güneyinde Yarmuk Ordusu adlı başlıca isyancı gruplardan birinin başında bulunuyor. Yarmuk Ordusu, Esad'a karşı silahlı mücadele yürüten Özgür Suriye Ordusu'na bağlı hareket ediyor.

Al-Zoubi, "Hava saldırıları öncelikle savaşın süresini uzatacak. Sonra ise Suriye halkının savaşını küresel bir savaşa çevirerek radikalliğin yayılmasına neden olacak. Hedeflerinden vazgeçmeyecek ve Ruslara karşı savaşmak için yabancı savaşçıların ülkeye girmesi için zemin yaratacak" dedi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Rus-Jetleri-Suriye-ye-Bomba-Yagdiriyor/397906