Türel'den TED'li Öğrencilere Kütüphane Sözü

2 Mart 2016 Çarşamba  12:45

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, liseleri ziyaret ederek öğrencilerle buluşmaya devam ediyor. TED Koleji'nde öğrencilerle bir araya gelen Başkan Türel, öğrenciler ile sohbet etti, soruları tek tek cevapladı. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Türel, "İdealleriniz, hayalleriniz mutlaka olmalı. Hayal etmekten korkmayın. Ben hala hayal ediyorum. Antalya ile ilgili birçok projemiz hayal diye ifade edilen projelerdi. Bunların bir kısmını gerçekleştirdik, bir kısmını gerekleştiriyoruz. Hiçbir hayal ulaşılamayacak kadar uzak değildir" dedi. Hayallere ulaşmanın en önemli şartının çalışmak ve zamanı doğru planlamak olduğunu ifade eden Başkan Türel, başarının formülünün ise işini severek yapmakta olduğunu dile getirdi. 

 10 MİLYON AĞAÇ DİKECEĞİM

 Yeşile ve çevreye çok önem verdiklerini ifade eden Türel, "Örneğin tramvay hattında bulunan ağaçların hiçbirini kesmedik, söktük. Ve bu söktüğümüz ağaçları EXPO alanına diktik, orada bu sökülen ağaçların hepsini görebilirsiniz. Antalya'ya ilk dönemimde 2004 -2009 döneminde 1 milyon ağaç diktim. Bu dönemimde ise hedefim 10 milyon ağaç dikmek" diye konuştu. 

 VİZYON PROJELERİNİ ANLATTI

 Antalya'nın, Türkiye'nin dünyaya açılan bir penceresi olduğunu ve bunun sorumluluğu ile çalıştıklarını söyleyen Türel, öğrencilere projelerini anlattı. Başkan Menderes Türel, projelerle ilgili şu bilgileri verdi: 

 "Boğaçayı Projemiz gerçekten bir dünya projesi. Antalya'ya 40 kilometre bir yeni sahil kazandıracak projede artık sona geliyoruz. Bu sene içerisinde artık ihalesini yapıp 1. etabını birkaç sene içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Kruvaziyer Liman Projemiz var. Onun dışında 18 kilometrelik Meydan-Aksu Raylı Sistem 2. etabı 23 Nisan'a kadar bitiyor. 3. Etap Raylı Sistem Projesi'ne de başlayacağız. Konyaaltı'nda büyük kamyonların, TIR'ların geçtiği sahil yolunu araç trafiğinden arındırarak yayalaştıracağız. Bu projeyi de bu yaz geçtikten sonra inşaata başlayarak, önümüzdeki 2017 yaz sezonuna kadar tamamlayacağız."

 TOPLU ULAŞIMA KAMERALI TAKİP

 Başkan Türel, Antalya Kart'ta ücretli binişlerin sona ermesiyle ilgili bir soru üzerine şu açıklamayı yaptı: "Kartlı sistemi bütün dünyanın çağdaş ülkeleri kullanıyorsa biz de kullanmak zorundayız. Ücretli binişi artık kaldırıyoruz. Ancak kartınız yoksa ve otobüse de binmiş bulunduysanız ya da yabancıysanız, kredi kartlarıyla toplu ulaşım fiyatını ödeyebiliyorsunuz. Kredi kartını validatöre okuttuğunuzda toplu ulaşım fiyatını kredi kartından çekiyor. Kredi kartınız da yoksa kullan at dediğimiz biletler şoförlerde. Bu kartları istediğiniz kadar doldurabiliyorsunuz. Adı kullan at, kendisi değil." 

 Akıllı kart sistemindeki en önemli hususun araçların kamera sistemiyle takip edilmesi olduğunu ifade eden Türel, "Bu kart sistemi sayesinde bütün araçlara kamera koyuyoruz. Güvenlik için çok önemli. Mersin'de kamera sistemli bir toplu ulaşım olsaydı Özgecan kardeşimiz bugün aramızdaydı. Bu sizlerin güvenliği için" dedi. 

 IŞIKLAR-MÜZE TRAMVAY HATTI UZUYOR

 Işıklar-Müze arasındaki raylı sistem hattının kaldırılacağı yönündeki iddiaları üzerine ise de Türel, "Bu duyumlar beni şaşırtıyor. Işıklar'daki raylı sistemi bırakın kaldırmayı, oradaki araçları yenileyerek o hattı da Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kadar uzatarak 3'üncü Etap Raylı Sisteme bağlıyoruz" dedi.

ÖĞRENCİLER İSTEDİ, BAŞKAN TÜREL TALİMAT VERDİ

 Öğrenciler, Başkan Türelden ders çalışabilecekleri, farklı kitaplara ve yayınlara ulaşabilecekleri bir kütüphane istedi. Öğrencilerin talebini geri çevirmeyen Başkan Türel, salondaki belediye bürokratlarına, ASMEK bünyesinde kütüphane kurulması için talimat verdi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Turel-den-TED-li-Ogrencilere-Kutuphane-Sozu/400753