AFAD Eğitim Semineri Kemer'de Başladı

15 Mart 2016 Salı  11:39

AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Grand Haber Otel'de düzenlenen eğitim seminerine 300 kişi katılıyor. Eğitimde afetlerle mücadelede temel bilgiler, afet bilinci, afet hazırlıklarında toplumsal güç birliği, aile afet planı, afetler sonrası temel ihtiyaçlar, afetler sonrası riskler, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) tanıtımı, afet sonrası toplanma ve buluşma yerleri gibi konular tartışılacak. 

 Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) Müdürü Ahmet Demirtaş, afetler sonrasında devletin vatandaşın yarasını sarmak için elinden gelen çabayı gösterdiğini anlattı. Afetlerden en az zararla çıkmanın en etkili yolunun eğitim olduğunu vurgulayan Demirtaş, AFAD'ın misyonunu 'Afetlere dirençli toplum oluşturmak' olarak benimsediğini aktardı.

 AFAD olarak afet zararlarını azaltmayı, önlemlerini almayı ve etkilerini azaltmayı amaçladıklarını kaydeden Demirtaş, "Türkiye çağın gereksinimlerini göz önünde bulundurarak yeni bir eğitim seferberliği başlattı. Bu anlamda önemli mesafeler kat edildi. 'Afete hazır Türkiye' sloganı ile 2012'de temelleri atılan ve 2013'de hayata geçirilen Afete hazır Türkiye bilinçlendirme ve eğitim seferberliği ile toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

 Konuşmaların ardından AFAD'ın yaptığı çalışmalar ve 2011 ekim ayında Van'da yaşanan depremdeki faaliyetleri anlatan sunum gerçekleştirildi. Eğitim 18 Mart'ta sona erecek.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/AFAD-Egitim-Semineri-Kemer-de-Basladi/400994