Türel: Toplu Taşımada Yeni Sistemin Avantajları Görülmeli

25 Mart 2016 Cuma  12:46

Türel "Aynı güzergah üzerinde geçerli olan aktarma sistemi terk edilerek biniş hakkı tanındı. Bu sistemle Kepezaltı'ndan Konyaaltı'na eski fiyatla 3.60 liraya gidilirken yeni sistemle 3.10 liraya gitmek mümkün. Zammı inkar etmiyorum ama yeni sistemin avantajları da görülmeli" dedi.

 Antalya'da toplu ulaşımda yaşanan 30 kuruşluk zamla ilgili değerlendirmelerde bulunan Menderes Türel, Antalya'da 3 yıldır toplu ulaşımda fiyat artışı yaşanmadığını söyledi. Bunda Türkiye'nin ciddi bir seçim trafiği yaşamasının da etkili olduğunu dile getiren Türel, "2014'ten beri seçim trafiği var ve en son zam 2013 yılında yapılmış. Bu fiyat artışının yapılması lazımdı ama seçimler beklenmiş. Gerçeği söylememiz gerekiyorsa bu gibi düzenlemeleri seçimden önce kimse tercih etmez" diye konuştu. 

 VATANDAŞI DA KORUDUK

 3 yıl içinde toplu ulaşım esnafının gider kalemlerinde, akaryakıt hariç yüzde 35'lik fiyat artışı olduğunu kaydeden Türel, "Akaryakıt fiyatlarının düştüğünden bahsediliyor ancak bu kalemin toplu ulaşım esnafının giderlerindeki payı yüzde 28" dedi. Antalya toplu ulaşımının yüzde 90'ın üzerine kamu kontrolünde olmadığını ve esnafın bu işi sürdürebilmek için para kazanmak zorunda olduğunu kaydeden Türel, "Bu arkadaşlar para kazanmadığı takdirde bu hizmeti sürdüremez. Yarın bu hizmetten Antalya'yı mahrum etmek gibi bir riski elbet düşüneceksiniz. Sabretmişler, sabretmişler ama bıçak kemiğe dayanmış. Giderlerde yüzde 35'lik artışa rağmen biz yüzde 21.5'lik fiyat artışı yapıyoruz. Burada yeni vatandaşımızın haklarını en iyi şekilde korumaya çalışıyoruz" diye konuştu. 

 AKTARMA DÖNEMİ BİTTİ BİNİŞ BAŞLADI

 Türel, akıllı kart sisteminin yeniden devreye girmesiyle yeni bir uygulamanın daha başladığını söyledi. Türel, birinci ve ikinci biniş olarak ifade edilen bu sistemle daha önce aktarma olarak uygulanan sistemin terk edildiğini açıkladı. Aktarmanın aynı güzergah üstünde kullanıma açık bir sistem olduğunu belirten Türel, şöyle konuştu:

 "Kepezaltı- Santral'den bindin, Atatürk Devlet Hastanesi'nden Kale Kapısı'na kadar gidiyorsun, bu güzergah üstünde araç değişikliği yaparsan 20 kuruş ödüyorsun ama aynı noktadan bindin Konyaaltı'na veya havaalanı istikametine gideceksin, o zaman 20 kuruş değil, eski fiyattan ifade ediyorum, 1.80 lira ödüyorsun. Kepezaltı- Santral'den Konyaaltı'na gittiğinde ödeyeceğin fiyat 3.60 lira oluyordu. Şimdi, 1 saat içinde birinci ve ikinci binişlere 1 lira ödüyorsun. Yani bir biniş hakkı tanıyıp aktarmayı kaldırdık. Şimdi Kepezaltı- Santral'den Konyaaltı'na gideceksen ilk bindiğin araca 2.10 lira ödüyorsun, 1 lira da Konyaaltı istikametine giden araca ödüyorsun, 3.10. Eskiden zamsız halde gittiğinde 3.60 ödüyordun."

 AVANTAJLARI DA GÖRÜLMELİ

 Toplu ulaşımda bir fiyat artışı yaşandığını, bunu inkar etme durumunda olmadıklarını, ancak yeni fiyatlandırmanın avantajlarının da görülmesi gerektiğini kaydeden Türel, aktarma yerine getirilen biniş hakkının kentin farklı noktalarında kısa süreli işleri olanlara da fiyat konusunda avantaj yarattığını söyledi. Türel, evinden sadece fatura ödemek için çıkan birinin biniş hakkı sayesinde 3.10 lira ödeyerek evine dönebileceğini söyledi, eski sistemde zamsız fiyatlarla bunun faturasının 3.60 lira olacağına dikkat çekti.

 TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI TEK MERKEZDEN İZLENECEK

 Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, bu yıl tamamlanacak ulaşım ana planına yönelik 50 bin kişiyle yapılan anketin bittiğini söyledi. Anketin toplu ulaşıma ilişkin bölümüyle ilgili kendisine bir ön sunum yapıldığını ve çok sağlıklı bir veri tabanı oluştuğunu kaydeden Türel, "Toplu ulaşımda akıllı kart sistemine yeniden geçmiş olmamız, elimizi ciddi anlamda güçlendirdi" dedi. Sistem sayesinde bütün araçların içinde ne olup bittiğini takip edecek durumda olduklarını belirten Türel, gelecek hafta izleme istasyonunun da kurulacağını söyledi. Türel, "İzleme istasyonuyla anında araçların içinde ne olup bittiğini göreceğiz. Bu sistem Mersin'de olsaydı bugün Özgecan kardeşimiz aramızdaydı" dedi. 

 BABABURNU İÇİN GAYRETLERİMİZ SÜRECEK

 Türel, Antalya'nın Akdeniz'e sokulan en uç noktasında Bababurnu'nda yer alan deniz fenerinin turizme açılması için başlayan inşaat ve oluşan tepkileri Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'yla da değerlendirdiklerini söyledi. Bakanlığın konuyla ilgili bir çalışma yürüttüğünü aktaran Türel, "Bu konuyla ilgili gayretlerimiz sonuna kadar sürecek" dedi. Türel, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan Bababurnu Deniz Feneri'nin kiralama ihalesinin iptalinin hukuken mümkün olup olmadığı konusunda gerekli incelemelerin yapılmasını talep edeceğini de sözlerine ekledi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Turel-Toplu-Tasimada-Yeni-Sistemin-Avantajlari-Gorulmeli/401195