Kaleiçi Old Town Festivali Başlıyor

2 Mayıs 2016 Pazartesi  16:09

Antalya'da antik dönemden bugünlere yaşamın kesintisiz devam ettiği Kaleiçi'nde Muratpaşa Belediyesi'nce düzenlenen OldTown Festivali, 4 Mayıs Çarşamba günü başlıyor. Onur konuğu olarak Küba'nın katılacağı festival, 8 Mayıs Pazar'a kadar devam edecek. Festivale bu yıl tarihi kent merkezine sahip İtalya'dan Artino L'aquila, Makedonya'dan Üsküp ve Doyran, Filistin'den Beytülhalim, Tunus'tan La Gauletta, KKTC'den Girne kentlerinden temsilciler katılacak. 

 Festivalin Kaleiçi'nde bulunan Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin bahçesinde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Belediye Başkanı Uysal, turizm kentlerinin 12 ay cıvıl cıvıl yaşaması, sürekli insanları davet eden bir yapı içinde günlük hayatını sürdürmesi gerektiğini söyledi. Bu noktada Antalya'nın en önemli referanslarından birinin Kaleiçi olduğunun altını çizen Uysal, şöyle konuştu:

 "Dünyada çok az tarihi, antik kent hayatın içinde kalmayı sürdürebiliyor. Kaleiçi bu anlamda çok önemli bir değer, referans noktası. Antalya turizminin, sosyal ve ticari hayatının tekamül edebilmesi için Kaleiçi'nin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması, duyurulması gerekiyor. Kaleiçi'nin bir destinasyon, arkeolojik alan, yaşam alanı olarak tanıtılması gerekiyor. Bunun aynı zamanda Antalya'mızda daha çok sosyal hayat ve ekonomik hareket ve kültür- sanat üretilmesi adına yapılması gerekiyor." 

 İlki bu yıl yapılacak festivalin ancak kent sakinleriyle birlikte yapılabildiği ölçekte ilgi çeken bir hale gelebileceğini kaydeden Uysal, "Eğer kendinizin gerçekten cazip bir organizasyon içinde olduğunuzu, bir eğlence, bir kültür ortamı içinde olduğunu hissetmezseniz misafirler de hiç hissetmez" dedi. 

 Kaleiçi OldTown Festivali'nin aynı zamanda turizmin, Türkiye'nin güvenlik algısı nedeniyle yaşadığı zor dönemde gerçekleşiyor olmasının ayrıca önemli olduğuna dikkat çeken Uysal, "Korkularla evimizden çıkmazsak teröre teslim olmuş oluruz. Normal kent yaşamızı sürdürmek zorundayız" dedi. Turizm kenti olarak Antalya'da her ay bir festival olması gerektiğini belirten Uysal, bu festivallerin aynı zamanda bütün dünyadan izlenen, cazip bulunan nitelikte olması gerektiğini belirterek, "Bunu da yaşayacağımıza inanıyorum" dedi.  Muratpaşa Belediyesi olarak bu noktada her türlü katkıya, işbirliğine, eşit ilişkiye açık olduklarını aktaran Uysal,"Turizmi şehir içinde yaşatacaksınız bunu hayata geçirecek potansiyelimiz var. Yıllardır deniz- kum- güneş etrafından şekillenen kitle turizmiyle Antalya çok önemli noktalara geldi. Ama şimdi orada da problemler yaşıyoruz. Böylesi ortamda bir festival geleneği başlatmamız sürece en önemli katkımızdır. Göle maya çalıyoruz" diye konuştu.Program: 

4 Mayıs 2016 Çarşamba

18:00 - Onur Konuğu Küba Etkinlikleri /Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
19:00 - Festival Açılış Seremonisi/ Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
20:00 - Küba Gecesi / Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
22:00 - Kaleiçi Geceleri/ Kesik Minare 

5 Mayıs 2016 Perşembe

11:30 - Sufi Müzik Dinletisi & Sema Gösterisi / Yivli Minare 
17:00 - Merakın Peşinde & Tarihin İçinde / Kaleiçi Sokakları
18:00 - Hıdırellez Etkinlikleri / Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
20:00 - Hıdırellez Konseri / Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
Cenk Bosnalı & Djambo Agusevi Orkestrası
22:00 - Kaleiçi Geceleri/ Kesik Minare 

6 Mayıs Cuma

05:30 - Hıdırellez Dileklerinin Denize Atılması & Tekne Gezisi / Yat Limanı 
17:00 - Merakın Peşinde & Tarihin İçinde / Kaleiçi Sokakları
19:00 - Festival Etkinlikleri / Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
20:00 - Atilla Atasoy Nostalji Konseri / Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
22:00 - Kaleiçi Geceleri/ Kesik Minare 

7 Mayıs Cumartesi

17:00 - Merakın Peşinde & Tarihin İçinde / Kaleiçi Sokakları
19:00 - Festival Etkinlikleri / Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
20:00 - Kaleiçi’nde Jazz - Dolunay Obruk / Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
22:00 - Kaleiçi Geceleri/ Kesik Minare 

8 Mayıs Pazar

09:00 - Yağlı Güreş Festivali / Konuksever StadyumuSayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Kaleici-Old-Town-Festivali-Basliyor/401852