EXPO 2016'yı 160 Bin Kişi Ziyaret Etti

6 Mayıs 2016 Cuma  12:45

EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın Aksu'daki fuar alanında gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısı'na katılan Bakan Çelik, EXPO 2016 Antalya'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 22 Nisan'da açıldığını hatırlattı. EXPO Antalya'nın açılmış olmasına rağmen alanında Almanya'nın bulunduğu birkaç ülkenin hala bahçelerini tamamlamadığını aktaran Çelik, "Bu bahçelerin tamamlama çalışmaları sürüyor. Mayıs ayının ortalarına doğru tamamlanacak" dedi. 

EXPO sergi alanını açılış sonrası ilk 4 günde 100 bin kişinin ziyaret ettiği, geri kalan 8 günde ise ziyaretçi sayısının 60 bin civarında olduğunu kaydeden Çelik, şunları söyledi:

"Bugüne kadar 160 bin kişi ziyaret etmiş bulunuyor. Halkın ziyaretlerini arttırması konusunda çalışmalar devam ediyor. Hali hazırda okulların açık olduğunu dikkate almamız lazım. Okullar kapanınca, havalar biraz daha yaz havasını andırmaya başlayınca hareketin daha da artacağını düşünüyoruz. Kültürel etkinlikler de bir taraftan programa girmiş bulunuyor. Kültürel etkinlikle ve okullarını tatil olmasıyla EXPO'daki hareketlilik daha net bir şekilde hissedilecek."

EXPO sergi alanında şu anda plastik variller, teneke çöp kutuları, süpürge gibi eşyaların çıkardıkları sesle ritim ve dansı birleştiren dünyaca ünlü STOMP gurubu etkinliğinin bulunduğunu aktaran Bakan Çelik, 7 Mayıs'ta tenor Jose Carreras'ın 14 Mayıs'ta ise Fransız soprano Emma Shapplin'in, 21 Mayıs'ta ise Level 42 grubunun sahneye çıkacağını söyledi. 

BAKAN ÇELİK, ŞANLIURFA SIRA GECESİ’NDE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, EXPO 2106 Antalya Kongre Merkezi’nde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ‘Urfa Günü’ etkinliğine katıldı. 

Gecede konuşan Bakan Çelik, EXPO 2016’da hemşeri derneklerinin ilk il etkinliklerinin Şanlıurfa’dan başladığını belirterek “Sizlerle EXPO şenlenmeye başlayacak, inşallah” dedi. Şanlıurfa’nın bir bereket şehri, tarım şehri, turizm şehri, tarih şehri olduğunu belirten Çelik, kentin her gün büyüyüp geliştiğini söyledi. Bunun Şanlıurfa’nın sağladığı birlik ve beraberlikle mümkün olduğunu aktaran Çelik, “Şanlıurfa’da Kürt var, Türk var, Arap var ama iç içe geçmiş dostane kardeşlik var. Herkese, Türkiye’ye, dünyaya ve bölgeye, hele hele çatışmaların yaşandığı bölgemize örnek teşkil edecek kardeşlik ve dayanışma ruhu var” diye konuştu. 

Şanlıurfa’ya son 5 yılda 15 katrilyon liralık yatırım yapıldığını aktaran Çelik, 400 okulun 4 sene içinde tamamlandığını, sınıfların mevcudunun 78’den 25’lere kadar düştüğünü söyledi. Çelik, “Biz sigara paketine yazı yazıp hizmet etmedik. ‘Yapacağız’ dedik. 4 sene sonra karşınıza geldik ‘Yaptık’ dedik” diye konuştu. Çelik, ‘Urfa Gecesi’nin düzenlendiği EXPO sergi alanının çok önemli bir yatırım olduğunu da belirterek, “Devletimiz güçlü. Terörle mücadelede, eserler ortaya koymada güçlüyüz” dedi.

EXPO 2016 Antalya’da düzenlene Urfa Günü, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Sıra Gecesi Topluluğu’nca gerçekleştirilen ‘sıra gecesi’yle devam etti. Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/EXPO-2016-yi-160-Bin-Kisi-Ziyaret-Etti/401930