Oruç Tutan Sürücüler Dikkat!

8 Haziran 2017 Perşembe  12:47

Türkiye Trafik Kazaları Önleme Derneği Başkanı Dursun Kavuran, oruç tutanların 2 kat daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.  
 
Türkiye Trafik Kazaları Önleme Derneği Başkanı Kavuran, "Ramazan ayının gelmesi ve yaz tatilinde başlaması ve hafta sonu okullarında tatil olması ile birlikte karayollarındaki trafiği artıracaktır. Bayram tatilinin de buna eklenmesi ile birlikte yoğun bir trafik dönemi geçireceğiz. Vatandaşlarımız bu yoğunluğu düşürmek için mümkün olduğu kadar ulaşım için kendi araçlarından ziyade toplu taşıt araçlarını kullanmaları daha uygun olacaktır. Otobüs ya da uçak ile seyahat edilmesi halinde karayollarındaki hem trafik yoğunluğunu hem de kaza oranı minimum seviyeye çekilecektir" dedi.
 
Aşırı hızdan uzak durulması gerektiğini belirten Kavuran "Karayolları özellikle yol yapım çalışmasını sıcak havalarda gerçekleştirilmektedir. Asfalt yapımında havadaki ısının 18 derece olması gerektiğinden dolayı bazıları yol yapım çalışmasını vatandaşa işkence olarak görse de soğuk havada yapılan çalışma sağlıklı olamayacağı gibi kısa sürede deforme olma olasılığı yüksek. Bunun için sıcak havalarda yol yapım çalışmalarına, trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeliyiz. Güneşte eriyen asfaltta kayan bir aracın buzda kayar gibi kaydığını unutmamalıyız. O yüzde aşırı hızdan her zaman uzak durmalıyız" diye konuştu.
 
Her gün araç kullanan sürücülerin yediği gıdalara dikkat etmesini söyleyen Kavuran "Son yıllarda iftar ve sahur arasında kısa bir vakit olduğu için çoğu zaman yemek konusunda sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Sahura kalktığımızda da sabah erken kalkmamız gerektiği günlerde de uyku problemi yaşanacağından araç kullananların daha dikkat etmesi gerekmektedir. Oruç tutanların kan şekerinde düşme yaşandığı gibi reflekslerde de düşüş yaşanmaktadır. Trafik her zaman refleks istediğinden dolayı kaza yapma riskimiz daha yüksek. Oruç tutarak ibadet yaparken başkalarına zarar vererek günah işlememek için oruçluyken trafikte daha dikkatli olmalıyız. Her gün araç kullanan sürücüler yediği gıdalara dikkat ederek bol protein ve vitamin almalılar" şeklinde sözlerini tamamladı. (Gazete Gerçek) Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Oruc-Tutan-Suruculer-Dikkat/409301