Fayat: Sıkıntı Sürerse İhracat Hedefi Zora Girer

26 Temmuz 2017 Çarşamba  10:51

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, Almanya ile artan tansiyon ve Alman yetkililerin Türkiye’ye yönelik açıklamalarının ardından bazı Alman alım gruplarının Türkiye ziyaretlerini iptal ettiğini söyledi.
 
Gazete Habertürk'te yer alan habere göre Fayat, Almanya ile ilişkilerdeki sıkıntının sürmesi durumunda sektörün bu yıl 2016’daki 17 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşma hedefinin zora gireceğini belirtti.


 
Hazır giyim sektörü 17 milyar dolar ihracat ile otomotiv sektörünün ardından Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat kalemini oluşturuyor. Fayat’ın verdiği bilgiye göre Almanya, 2.5 milyar dolar ile sektörün en büyük ihracat pazarı.
 
İKİNCİ YARIYA HIZLI BAŞLAMIŞTIK
 
Türkiye’nin toplam ihracatı Ocak-Haziran’da yüzde 8.2 artış kaydederken, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ise yüzde 5.8 düşüşle 8.2 milyar dolara geriledi. Reuters’a konuşan Fayat, 2016’da yaşanan gelişmelerin etkisiyle üçüncü çeyrekten itibaren uluslararası alım gruplarının Türkiye ziyaretlerinin azaldığını belirtti ve şöyle konuştu: Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Fayat-Sikinti-Surerse-Ihracat-Hedefi-Zora-Girer/409678