Yeni Nesil Parklar

22 Ağustos 2017 Salı  10:39

Yeni parklara Döşemealtı’nda ilk kez, çocukları kaza ve yaralanmalardan korumak için kauçuk zemin kaplama oyun alanı ile ebeveyn salıncağı yapıldı. Parklara 13 bin ağaç ve bitki dikildi. 7 bin 870 metrekarelik yeşil alan oluşturuldu. Bu yıl 735 bin metrekare park ve yeşil alan çalışması yapılırken, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, göreve geldikten sonra her kesime hitap eden ve aralarında temalılarında bulunduğu 41 parkı hizmete açtı. İlçedeki park sayısı ise; 120’ye ulaştı.
 
MAHALLELER GÜZELLEŞİYOR
Döşemealtı Belediyesi'nin çevreci projeleriyle mahalleler güzelleşiyor. Park ve sosyal donatı alanlarında çocuk oyun gruplarının yanı sıra yürüyüş alanları, dinlenme bölümleri, içerisinde WC'lerin bulunduğu kafeteryalar, köpek besleyenler için parkur, minik göletler, voleybol, basketbol sahaları ve tenis kortları da bulunuyor.
 
4 MAHALLEYE 8 YENİ PARK
Döşemealtı Belediyesi, vatandaşlardan gelen talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda startını verdiği 8 parkı tamamlayıp hizmete açtı. 5’i Yeniköy Mahallesi’nde olmak üzere Bahçeyaka, Karaman ve Yeşilbayır Mahallesi’nde tamamlanan 8 park nitelikleriyle her kesime hitap ediyor. Çocuklar parklarda gönüllerince oyun oynarken büyükler spor aletleriyle açık havada spor yapma imkânı buluyor.
 
DÖŞEMEALTI’NDA İLK
8 parkta da akrilik zeminli çok amaçlı spor sahası yer alıyor. Döşemealtı’nda ilk kez hem çocukların ilgisini çekmek hem de çocukları kaza ve yaralanmalardan korumak için 2 bin metrekare renkli epdm zemin kaplama oyun alanı oluşturuldu. Zemin kaplamada 3 santimetre kalınlığında kauçuk kullanıldı. Yine Döşemealtı’nda ilk kez her parkta ebeveyn salıncağı kuruldu.
 
13 BİN AĞAÇ VE BİTKİ DİKİLDİ
Yeni parklarda fitness spor alanı, kuluçka salıncak, çocuk oyun grupları, tahteravalli ve zıpzıpta yer alıyor. Parklara ayrıca ailelerin oturup dinlenebileceği 18 ahşap kamelya yerleştirildi. Yeni parklarla 7 bin 870 metrekarelik yeşil alan oluşturulurken, 13 bin ağaç ve bitki de parklara dikildi. Dikilen ağaçlar arasında turunç, iğde, palmiye, defne, fıstık, karabiber, sığla ve süs eriği gibi türler yer alıyor.
 
ENGELLİ VATANDAŞLAR UNUTULMADI
Yeşilbayır Mahallesi’ndeki parkın çevresine vatandaşların araçlarını park edebilmesi için 30 araçlık otopark da yapıldı. Çevreci bir anlayışla daha yeşil bir ilçe için çalışan Döşemealtı Belediyesi, parklar da engelliler de unutulmadı. 6 bin 200 metrelik yürüyüş yoluna engelliler de düşünülerek basamaksız ulaşım imkanı sağlandı.
 
KİŞİ BAŞI YEŞİL ALAN 12.58 METREKARE
Döşemealtı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, bu yıl 735 bin 124 metrekare park ve yeşil alan çalışması yaptı. Döşemealtı’nda kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2015’te 9,98 metrekare, 2016’da 11,66 metrekareye, bu yıl ise Döşemealtı Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalarla 12, 58 metrekareye ulaştı.
 
PARK SAYISI 120’YE YÜKSELDİ
2014 yılı itibariyle 79 parkın bulunduğu Döşemealtı’nda Belediye Başkanı Turgay Genç’in göreve gelmesiyle birlikte park ve yeşil alan hamlesi başlatıldı. Yaklaşık 3,5 yıl içinde 41 park daha ilçeye kazandırıldı. İlçedeki park sayısı 120’ye ulaşırken, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri bütün parklarda bakım, onarım, temizlik ve çevre düzenlemesi de yapıyor.
 
HER KESİME HİTAP EDİYOR
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, park ve yeşil alan çalışmalarını sıradan projelerle değil nitelikli ve her yaştan her kesime hitap edebilecek şekilde detaylandırdıklarını belirterek, “Tematik parklara ağırlık veriyoruz. Aynı alan içerisinde hem çocuklarımız hem de büyükler için alanlar oluşturuyoruz. Amacımız her yaştan insanımızın kullanabileceği çok amaçlı sosyal ve sportif mekanlar oluşturmak” dedi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Yeni-Nesil-Parklar/409833