Putin: Sağduyu Hakim Olmalı

11 Nisan 2018 Çarşamba  23:59

ABD ile Rusya arasındaki Suriye merkezli tehlikeli restleşmenin üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den de bir açıklama geldi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın twitter mesajı, Washington ile Moskova arasındaki gerilimi tırmandırdı.

Trump, Suriye'yi hedef alacak füzeleri vuracağını duyuran Rusya'ya hazırlanmasını tavsiye etti.

Rusya, ise Trump'ın açıklamasına, füzelerin meşru hükümeti değil; teröristleri hedef alması gerektiğini söyleyerek yanıt verdi.

Trump, kısa bir süre sonra Rusya'ya mesajını yumuşattı. 

"Rusya ile ilişkilerimiz, hiç olmadığı kadar kötü. Buna hiç gerek yok. Birlikte çalışmalıyız. Silah yarışını bırakalım.”

Trump'ın bu mesajına karşılık Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Çok iyi fikir, işe önce ABD'nin kimyasal silahlarından başlayalım." dedi.

Trump'ın mesajlarına Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan ise yorum gelmedi. 

Trump'un mesajları sonrası gerilen ortam sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile telefonda görüştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesinde, Suriye'yi istikrarsızlaştıracak adımlardan kaçınmaları gerektiğini söyledi.1

Putin ve Netanyahu, İsrail savaş uçaklarının Humus bölgesindeki Tifor (T-4) askeri hava üssünü bombalamasını ele aldı.

Netanyahu'ya Suriye'nin egemenliğine saygı gösterilmesinin öneminden bahseden Putin, bu ülkedeki durumu daha da istikrarsız hale getirecek ve güvenliğini tehdit edecek her türlü eylemden kaçınma çağrısı yaptı.

Duma'da düzenlenen kimyasal silah saldırısının ardından, ABD Başkanı Donald Trump Esed rejimini, "Büyük bedel ödeyecekler." sözleriyle tehdit etmişti.

Ancak Duma'daki saldırının ardından ilk hamle İsrail'den gelmişti. Humus yakınlarındaki Tifor-4 hava üssü füzelerle vurulmuştu.

T-4 askeri havaalanı, rejimin özellikle son dönemde Doğu Guta'daki kimyasal silah saldırılarını düzenleyen uçakların kalktığı üs olarak biliniyor.

Suriye'de Esed rejiminin, Doğu Guta'da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere 7 Nisan'da düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil hayatını kaybetmişti.

Kaynak: TRT Haber


Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Putin-Sagduyu-Hakim-Olmali/411354