İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten Netanyahu'ya Cevap

1 Mayıs 2018 Salı  13:06

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun İran'la ilgili dün akşam ortaya attığı iddialar, tartışma yarattı.

Netanyahu'nun İsrail istihbaratına dayandırdığı "İran'ın nükleer silah üretmeye çalıştığı" iddiaları hakkındaki ABD ve AB'nin açıklamalarından sonra İran'dan bir cevap geldi.


Zarif, Netanyahu'nun 2012 yılında BM'de yaptığı bir konuşmada kullandığı bombalı çizime yer verdiği ilk tweetinde,"SON DAKİKA: Yalancı çoban yine iş başında. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki karikatür fiyaskosu da azmini kıramadı. Artık sadece küçük bir kesimi kandırabilirsin" mesajını yazdı.

"Başkan Trump, iddiaların üzerine atladı"

Cevad Zarif, ikinci paylaşımında ise ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile yapılacak anlaşma hakkındaki son açıklamalarına değindi:

"Başkan Trump, anlaşmayı ortadan kaldırmak için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun çoktan gündeminden çıkmış eski iddiaların üzerine atlıyor. Ne kadar da uygun. Yalancı çoban tarafından dile getirilen bu istihbarat iddiaları 12 Mayıs'ın hemen birkaç gün öncesine denk geldi. Ama Trump'ın kutlamaya başlamaktaki aceleciliği tüm gizliliği ortadan kaldırdı." 

İsrail Başbakanı Netanyahu dün yaptığı açıklamada, İsrail istihbaratının İran'ın nükleer silah üretmek için gizli bir program üzerinde çalıştığına dair delillere ulaştığını iddia etmişti. Netanyahu, İsrail istihbaratının "İran nükleer programı hakkında 183 CD'de dosyalanmış 55 bin sayfa gizli bilgiye" ulaştığını söylemişti.

ABD Başkanı Trump da sık sık İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmek istediğini dile getiriyor.

Trump'ın, İran ile 5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) arasında imzalanan nükleer anlaşmayla ilgili son kararını 12 Mayıs'ta açıklaması bekleniyor.

Son günlerde konuyla ilgili yoğun diplomasi trafiği gerçekleştiren Trump'ın nükleer anlaşmaya İran'ın füze faaliyetlerini durdurması ve bölgeden askeri varlığını çekmesiyle ilgili maddelerin eklenmesini istediği belirtiliyor.

Kaynak: TRT HaberSayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Iran-Disisleri-Bakani-Zarif-ten-Netanyahu-ya-Cevap/411475