15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Törenine Yoğun İlgi

16 Temmuz 2018 Pazartesi  13:28

Milli ve Manevi Dayanışma Platformu, Türkiye’deki darbe girişiminin önlenmesinin yıl dönümü olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Lefkoşa Selimiye Camii yanındaki meydanda dün akşam saat 21.00’de ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü ve Anma Töreni’ düzenledi.
Tören, Kuran’ı Kerim’in okunması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı.
Anma törenine, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Sunat Atun, UBP Genel Sekreteri Dursun Oğuz, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, AKP KKTC Temsilcisi Mehmet Demircan’ın yanı sıra, bazı siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Törende yapılan konuşmalarda, FETÖ yapılanmasının yurt içinde ve yurtdışında ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaların sürdürülmesi gerektiği belirtilirken, milli birlik ve toplumsal dayanışmanın önemine dikkat çekildi.
Törende, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Cumhuriyet Meclisi Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ile AKP KKTC Temsilcisi Mehmet Demircan, anma töreninin anlam ve önemi belirten birer konuşma yaptı.
Anma törenine katılan vatandaşlar, ellerinde KKTC ve Türkiye bayraklarıyla alana geldi.
Kanbay: Milli birlik ve beraberlik içinde davranmak gerekir
Demokrasi ve Milli Birlik Günü ve Anma Töreni’nde konuşan Kanbay, FETÖ yapılanmasının yurt içinde ve yurtdışında ortadan kaldırılması için, güvenlik güçlerine, adli makamlara yardımcı olunması gerektiğini belirterek, Gelecekte FETÖ gibi tehlikeli ihanet şebekelerinin oluşmaması için tedbirli ve milli birlik ve beraberlik içinde davranılması gerektiğine dikkat çekti.
Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 gecesi menfur bir ihanet teşebbüsüyle karşılaştığını ifade eden Kanbay, devletin resmi üniformasını giyen hainler, bu ihanete karşı kahramanca göğüs gerip direnen sivil vatandaşlarımızın üzerine ateş açıp katlettiğini söyledi.
Kanbay, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olarak o gece yaşananları görmek beni oldukça derin büyük bir üzüntüye sevk etti. Asker tank ile devletin resmi kurumlarının kapısına dayanarak devleti tehdit ettiler. Hava Kuvvetleri’ne ait jetler, helikopterler TBMM’yi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı, Polis Özel Harekât Karargahı’nı ve birçok yeri bombaladı. Bu ihanete elindeki her türlü güçle karşı çıkan milletini seven resmi ya da sivil vatandaşlar kazandı” dedi.
Töre: Anavatan ile aynı kaderi paylaşıyoruz
Kıbrıslı Türkler olarak Anavatan Türkiye ile kaderde, kıvançta ve tasada aynı kaderi paylaştıklarını belirten Zorlu töre, bu milli ve beraberlik gününde aziz şehitlerimize ve 15 Temmuz şehitlerini saygıyla andıklarını söyledi. Düşmanlara karşı hazır olduklarını dile getiren Töre, şahadet şerbetini, vatanımız için, ay yıldızlar için, hürriyet ve istiklal için vermeye daima hazırız” dedi.
Anma töreninde ayrıca, Milli ve Manevi Dayanışma Platformu Genel Koordinatörü Cihangir İşbilir, KKTC Ülkü Ocakları Başkanı ile KKTC AK Parti Temsilcisi Mehmet Demircan konuşma yaptı.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/15-Temmuz-Demokrasi-ve-Milli-Birlik-Gunu-Anma-Torenine-Yogun-Ilgi/411783