Mesut Özil'in istifası Alman ve İngiliz Medyasın'da

23 Temmuz 2018 Pazartesi  10:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekildiği fotoğrafın ve Almanya'nın 80 yıl sonra Dünya Kupası'na grup maçlarında veda etmesinin ardından eleştiri oklarının hedefinde olan Mesut Özil'in istifası,Alman ve İngiliz medyalarından geniş yankı uyandırırken  Alman medyasını ikiye böldü.
ÖZDİL : BUGÜN OLSA YİNE RESİM ÇEKTİRİRİM 
Mesut Özdil Sessizliğinide  bozarak Irkcılığa ve saygısızlığa tepki olarak Alman Milli Takımını Bıraktığını bugün olsa yine Cumhurbaşkanı Erdoğanla yine resim çektiririm dedi

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild, milli futbolcu Özil ile ilgili haberi manşetten okuyucularına duyurdu. "Mesut Özil artık Almanya için oynamayacak" başlığını kullanan Bild gazetesi, Almanya Milli Takımı’nı bırakan Mesut Özil’in bu kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çekilen resimden sonra yaşanan tartışmalar nedeniyle aldığını aktardı.

Bild, Özil'in bu karar için çok düşündüğünü ve yaşanan tartışmalardan sonra ırkçı söylemler hissettiği sürece bu formayı giymeyi düşünmeyeceğini vurguladığını belirtti.
Spigel‚ "Özil, Alman Milli Takımı’nı bıraktı" başlığını atarken, futbolcuya ırkçılık ve saygısızlık yapıldığını yazdı.

Augsburger Allgemeine gazetesi, suçun Mesut Özil’de olduğunu savunarak, milli takım kapılarının kendisine tamamen kapandığını aktardı.

AugsburgerAllgemeine@AZ_Augsburg
Erdogan nicht zu treffen, hätte bedeutet, seine türkischen Wurzeln nicht zu respektieren, schreibt er. Unabhängig davon, wer Präsident sei. https://www.augsburger-allgemeine.de/sport/Mesut-Oezil-verteidigt-Erdogan-Foto-Haette-es-unabhaengig-vom-Praesidenten-gemacht-id51717331.html?utm_campaign=Echobox&utm_medium=augsburg&utm_source=Twitter#Echobox=1532262237 …
15:23 - 22 Tem 2018

Mesut Özil verteidigt Erdogan-Foto: Hätte es unabhängig vom Präsidenten gemacht
Erstmals äußert sich Mesut Özil zu seinem viel kritisierten Erdogan-Foto. Erdogan nicht zu treffen, hätte bedeutet, seine Wurzeln nicht zu respektieren, schreibt er.
augsburger-allgemeine.deGuardian spor sayfalarında haberi, "İstanmeyen Özil, Almanya'ya sırtını döndü" başlığıyla duyurdu. Haberde, Mesut Özil'in Almanya Futbol Federasyonu'nu, "ırk ayrımcılığı yapmakla" suçladığı belirtildi.

Times gazetesi ise haberi, "Özil, Almanya Futbol Federasyonu'nun 'ırkçılığı ve saygısızlığı' yüzünden milli takım kariyerine nokta koydu" başlığıyla verdi. Haberde, Mesut Özil'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamadan bazı bölümler yer aldı.

Daily Telegraph, Mesut Özil ile ilgili haberinin başlığında, yıldız futbolcunun şu cümlesine yer verdi:
"Erdoğan ile fotoğraf çektirdiğim için pişman değilim."
Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf sonrası, Almanya'da Mesut Özil'in milli takıma sadakatinin sorgulandığı, Dünya Kupası'ndaki başarısızlık sonrası yıldız futbolcuya "kin hissinin" arttığı belirtildi.

Kaynak: DW, BBC, Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Mesut-Ozil-in-istifasi-Alman-ve-Ingiliz-Medyasin-da/411823