Mesnevi Okumaları Genç Kahve'de Başlıyor

5 Ekim 2018 Cuma  11:21

Mevlâna’nın muhteşem eseri Mesnevî yüzyıllardır ilgiyle okunuyor.
 Mevlevihanelerde, camilerde, bazı tekkelerde asırlarca sürekli okunan Mesnevî, Anadolu halkının feyz aldığı büyük eserlerden birisi. Tekkeler kapatıldıktan sonra, 1950’lere kadar Mesnevî okumaları kesintiye uğradı. O yıllarda eski mesnevîhanlardan hayatta kalanlar özel olarak Mesnevî okutmaya devam ettiler.
Bu nesilden sonra Mesnevî sürekli okunan bir metin olmaktan çıktı.
2000 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından başlatılan Mesnevî Okumaları 18 yıl sürdükten sonra 24 Nisan 2017 tarihinde Ankara Palas’ta düzenlenen kapanış töreni ile tamamlandı.
Türkiye Yazarlar Birliği kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla katılımcılar tarafından büyük ilgi gören Mesnevî Okumalarını yeniden başlatıyor.
İlahiyat, Dil Tarih ve Edebiyat fakültelerinin seçkin hocaları yetkin Farsçalarıyla esas metni okuyor ve açıklıyor. Beş yıldan fazla Mesnevî dersi veren hocalara TYB tarafından “Mesnevîhan” beratı verildi.
Yeni dönemde, Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. Zülfikar Güngör Dr. Ü. Yakup Şafak, Dr. Halil İbrahim Sarıoğlu ve Dr. Fahrettin Coşkuner dönüşümlü olarak Mesnevi okumalarına devam edecekler.
Türkiye Yazarlar Birliğinin Ankaradaki Genel Merkezi'nde Mesnevî Okumaları, 8 Ekim’den itibaren pazartesi akşamları Genç Kahve’de yapılacak.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Mesnevi-Okumalari-Genc-Kahve-de-Basliyor/412014