Eskişehir Ocaklar ve Erenler Buluşmasına Büyük İlgi

3 Kasım 2018 Cumartesi  11:47

Eskişehir Atatürk kütür merkezinde Atatürk e saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Haci Bektaşi veli nin soyundan olan Hüseyin Hürrem Ulusoyun konuşması ile devam etti.
CHP Milletvekili Jale Nur  Süllü  proğramda bir konuşma yaptı.
.Haci Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfının'da sponsor olduğu bir programda  
 Ahmed Yesevi ' nin öğretilerini esas tutuklularıni, Ahmed Yesevi nin 8. İmam Ali Rıza nin yolundan gittiklerinden bahseden konuşmacılar. Alevigin baba - talep - dede ilişkisinin çok önemli olduğunu, Alevigin horosan erenleri yolundan giden Türkmenler olduğunu, ocak kültürüyle de Türkiye Cumhuriyetinin temel oluşturduğunu belirtier. 44 ilden katılımcının  olduğu proğramda  Ulusararası Siber Güvenik Gene başkanı ,SASAM İstanbul danışma kurulu başkanı muhammet Taha Gergerioğu bir konuşma yaptı.Proğrama Ali Ulu ve Arif Türkoğlu,İYİ parti Miletvekili Asan Kabukçuoğlu  konuşmacı olarak katıldı.
: Hacı Bektaş Veli nin bir olalım iri olalım diri olalım  felsefesine dem vuran konuşmacılar. bunun yanında kardeşliğe, dostluğa, hoşgörüye çok önem verdiklerinden özellikle bahsettier
 Nusrettin Demirtaş isimli dede  proğramda birlik duası yaptı.
: Hacı Bektaş Veli Velayetnamesi ve Sucaaddin Veli Velayetnamesi isimli iki eser hakkında açıklamalarda bulunan konuşmacılar  alevilik inancına çok önemli bir katkı olduğunu söylediler. Mehmet Demirtaş ve Teoman Türkoğlu da bulunan 19. YY ait el yazmalarindan yararlanarak yazılmış iki kiayap hakkında bilgi verdiler.
Proğrama Semah gosterisi ie devam edildi
Eskişehir Büyükşehir belediye bşkanı Yımaz  Büyükerşeninde katıldığı programın 
velayet nameleri Mehmet Köksal isimli hocatarafından  hazırladı.
 Alevi Bektaşiligin aşıklik geleneğinden olan Nefes gösterisi yapıldığı proğram'da
 Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya dan gelenler ile birlikte 44 ilden gelen misafirleri de ağırlandı.Programd Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun bir  konuşma yaptı..
 Fermani Altun  2019 yılını Ehlibeyt  yılı olarak ilan edeceğiz dedi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Eskisehir-Ocaklar-ve-Erenler-Bulusmasina-Buyuk-Ilgi/412111